Sözcük Türleri Edat (İlgeç) - Ders Kitabı Cevapları

Yeni Yayınlar

Haziran 01, 2015

Sözcük Türleri Edat (İlgeç)

Edit
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 
Sözcük Türleri Edat (İlgeç)


Dil ve anlatım dersi ile ilgili ders notlarını ve konu özetlerini sizlerle paylaşıyoruz. eğitim öğretim sitesi, Türk edebiyatı dersi olduğu kadar dil ve anlatım dersi ile ilgili de ders notlarını sizler için hazırladı. Dil ve anlatım ders notları sayesinde derslerinize daha kolay çalışabilir, gireceğiniz sınavlarda yüksek puanlar alabilirsiniz.

Sözcük Türleri Edat (İlgeç)mızın içerisinde lise 1 dil ve anlatım ders konularından olan; iletişim, dilin işlevleri, sözcükte anlam, sözcükte yapı, Türkçenin tarihsel gelişimi ve dünya dilleri arasındaki yeri, cümlede anlam, cümle bilgisi, paragraf bilgisi gibi konular ve bu konulara ait ders notlarını bulabilirsiniz. 10. sınıf dil ve anlatım ders notları içerisinde tartışma çeşitleri, anlatım türleri, sözcük türleri gibi temel dil bilgisi konuları yer almaktadır. Özellikle sözcük türleri konusu dil bilgisinin en temel konularındandır. 11. sınıf dil ve anlatım ders notlarımızın içerisinde öğretici metin türleri ve bu metin türlerini tanıtan bilgiler bulunmaktadır. Sözcük Türleri Edat (İlgeç)nda ise sanatsal metinler ve bu metin türlerini tanıtan bilgiler bulunmaktadır.konu ders notları

Ortaöğretim dil ve anlatım dersi ilkokul ve ortaokulda Türkçe dersinin bir devamıdır. Türkçeye ait temel bilgilerin anlatıldığı dil ve anlatım dersi, geleceğimizi belirleyen birçok sınavda temel ders olarak karşımıza çıkmaktadır. YGS, LYS, KPSS gibi önemli sınavlarda bu dersten sorular sorulmaktadır. KPSS Türkçe ve Türk dili ve edebiyatı alan öğretmenliği (ÖABT) bölümlerinin sınavlarında da dil bilgisinden sorular sorulmaktadır. Sözcük Türleri Edat (İlgeç)

Hayatımız ve geleceğimiz ile ilgili sınavlarda karşımıza çıkan Türkçe sorularını yapabilmek için lisede dil ve anlatım dersini iyi idrak etmek gerekir. Bu nedenle dil ve anlatım ders notlarını sizlerle paylaşmayı hedefledik. Türk edebiyatı, dil ve anlatım ve Türkçe derslerine kaynak site olma özelliği gösteren bu derslerle ilgili birçok dokümanı sizlere sunmaya devam edecektir. Sözcük Türleri Edat (İlgeç)

Sözcük Türleri Edat (İlgeç)
Tek başında bir anlamı olmayan, cümlede farklı anlam ilgisi kuran sözcüklere edat denir. Çeşitli sözcüklere söz öbeği oluşturan edatlar, cümleden çıkarılırsa cümle yapısal ve anlamsal olarak genellikle bozulur.
“Bize de senim kadar çalışkan işçiler lazımdı”
Cümlesinde “kadar” edatı “senin” zamiriyle birlikte edat grubu oluşturmuştur. Tek başına anlamı olmadığı halde “senin” sözcüğüyle bir araya gelerek “benzetme, karşılaştırma” ilgisi kurmuştur. “ Kadar” edatını çıkarırsak cümlenin anlamı bozulur.

Türkçedeki belli başlı edatlar şunlardır:

İle

“ile” edatı “beraberlik, araç ve durum”  ilgisi kurar. Başındaki ünlüyü genellikle yitiren “ile” edatı “-la, -le” biçiminde kullanılır.
“Ekmeği bıçakla kesti.” (vasıta-araç bilgisi)
“Arkadaşlarıyla sinemaya gitti.” (beraberlik ilgisi)
“her işini titizlikle yapar.”(durum ilgisi)

Gibi

“Bu pınarın buz gibi suyu vardı.”(benzetme)
“Bayrağın aldığı gibi göndere çekti.”(tezlik)
“İşler bir hafta daha sürecek gibi.” (aşağı yukarı)

Kadar          

“Seni aşama kadar bekledim.” (süre, zaman)
“İstanbul kadar güzel kent yoktur.”(karşılaştırma)
“Evinde bin kadar kitap vardı.”(aşağı yukarı)

Yalnız-Ancak

Bu iki sözcük, cümleye “sadece, olsa olsa ” anlamlarını katığı zaman edat görevini üstelenir.
“Bu ağaca yalnız o çıkabilir.”(sadece)
“Elindeki tablo ancak yüz lira eder.”(olsa olsa)
Diğer edatları da örneklendirelim:
“Okurlarıyla buluşmak için gelmiş.”(amaç)
“Sıcak olduğu için klimayı açtı.”(neden-sonuç)
“Yağmur, öğleye doğru dindi.”(zaman)
“İstersen denize karşı oturalım.”(yer-yön)
“Bu ayakkabılar benim değil.”(olumsuzluk)
“Bana göre öğrenmenin yaşı yoktur.”(görecelik)
“Sabahtan beri durakta bekliyorum.”(zaman)
“Şimdiye değin bu evde yaşamış.”(zaman)
“Sıcaklardan dolayı çiçek kurudu.”(neden-sonuç)
“İşlerini bitirene dek İstanbul’da kalacak.”(zaman)
“Çalışmasına karşın sınavı kazandı.”(karşıtlık)
“Kitabı yarın getirmek üzere alabilirsin.”(koşul)
Sanki yağmur yağacak.”(tahmin)
Cümlesinde “bunca” sözcüğündeki  “ -ca ”  eşitlik eki, “kadar” edatın yerini tutmuştur.
Cümlede “bu kadar yük” anlamı vardır.
“Çocuklar, film izlemeye gelmişler?”
Cümlesinde “izlemeye” sözcüğündeki “-e” hal eki, “için” edatın yerini tutmuştur. Cümlede “film izlemek için” anlamı vardır
Bilgi Notu: “İle, ancak, yalnız” sözcükleri hem edat hem bağlaç görevinde kullanılır. 
Yukarıda yer alan cevaplarla kendi cevaplarınızı karşılaştırarak sorularla, çözümlerle ilgili fikir elde edebilirsiniz Siz değerli öğrenci arkadaşlarımıza derslerinde yardımcı olmak adına çalışma kitabı cevapları ve ders kitabı cevapların sunuyoruz. Sitemizde çalışma kitabı cevaplarının yanı sıra ders kitabı cevapları da bulunmaktadır. Ek olarak birden çok yayın evinin bu kitapları yayınlaması nedeniyle kitaplar sizin kullandıklarınız ile farklılık gösterebilir. Bu sebeple farklı bir yayının kitap cevaplarını sitemizden arayarak bulabilirsiniz. Bütün Yayınların cevapları sitemizde bulunmaktadır.

Lise 9, 10, 11, 12. Sınıf Dil ve Anlatım Ders Notlarında hata olduğunu düşünüyorsanız lütfen bildiriniz. Cevaplar yanlış ise yorum kısmında kendi cevabınızı bize iletebilirsiniz. Bazı sorular yorum gerektirdiği için herkesin yorumu farklı olabilir diye cevapları kısa tutmaya özen gösteriyoruz.

Lise 9, 10, 11, 12. Sınıf Dil ve Anlatım Ders Notları ödevini Kopyala-yapıştır yapmak kimseye bir fayda sağlamaz. Kendi cümleleriniz sizi en iyi ifade edendir; kısa ve sade cümlelerle derdinizi anlatın. Uzun ödev yüksek not alır diye bir şey artık yok, o eskidenmiş. Asıl marifet sadede kısa ve öz biçimde gelebilmek ve anlatmak istediğinizi doğru bir şekilde kâğıda yansıtabilmektir. Ödev kolay okunur biçimde düzenlenmeli. Kapak, içindekiler sayfası, son kısımda referanslar ve varsa ekler bölümü mutlaka belirtilmeli. Ödevinizi sıkı bir imlâ kontrolünden geçirmenin faydası olur, zararı olmaz.

Sitemizdeki ziyaret etmiş olduğunuz yer alan Lise 9, 10, 11, 12. Sınıf Dil ve Anlatım Ders Notları adlı yayında yukarıda yer alan sayfa numaralarından aradığınız sayfanın cevaplarını bulabilirsiniz. Unutmayınız ki verilen cevapların doğruluğunun kesin olmadığını cevaplarınızı kontrol etmeniz amacıyla eklendiğini belirtelim. Lise 9, 10, 11, 12. Sınıf Dil ve Anlatım Ders Notları

Yapamadığını ve anlamadığınız soru ve cevaplara sitemizden size örnek teşkil etmesi amacıyla faydalanabilirsiniz. Şunu unutmayın; ki tüm cevapları buradan birebir yapmanız sizin faydanıza olmayacak bilakis sizi tembelleştirecektir. Bu da istediğimiz bir geri dönüt değildir. Bu nedenle uyarılarımızı dikkate alınız. Yardıma ihtiyacınız olursa web sitemizin iletişim bölümünden bize ulaşabilirsiniz. Size en kısa sürede dönülecektir. Derslerinizde başarılı olmanız dileğiyle.....