Gelecekten Söz Eden Anlatım Özellikleri - Ders Kitabı Cevapları

Yeni Yayınlar

Haziran 01, 2015

Gelecekten Söz Eden Anlatım Özellikleri

Edit
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 
Gelecekten Söz Eden Anlatım Özellikleri


Dil ve anlatım dersi ile ilgili ders notlarını ve konu özetlerini sizlerle paylaşıyoruz. eğitim öğretim sitesi, Türk edebiyatı dersi olduğu kadar dil ve anlatım dersi ile ilgili de ders notlarını sizler için hazırladı. Dil ve anlatım ders notları sayesinde derslerinize daha kolay çalışabilir, gireceğiniz sınavlarda yüksek puanlar alabilirsiniz.

Coşku ve Heyecana Bağlı Anlatım (Lirik Anlatım) Nedir, Hakkında Bilgi, Özelliklerimızın içerisinde lise 1 dil ve anlatım ders konularından olan; iletişim, dilin işlevleri, sözcükte anlam, sözcükte yapı, Türkçenin tarihsel gelişimi ve dünya dilleri arasındaki yeri, cümlede anlam, cümle bilgisi, paragraf bilgisi gibi konular ve bu konulara ait ders notlarını bulabilirsiniz. 10. sınıf dil ve anlatım ders notları içerisinde tartışma çeşitleri, anlatım türleri, sözcük türleri gibi temel dil bilgisi konuları yer almaktadır. Özellikle sözcük türleri konusu dil bilgisinin en temel konularındandır. 11. sınıf dil ve anlatım ders notlarımızın içerisinde öğretici metin türleri ve bu metin türlerini tanıtan bilgiler bulunmaktadır. Coşku ve Heyecana Bağlı Anlatım (Lirik Anlatım) Nedir, Hakkında Bilgi, Özelliklerinda ise sanatsal metinler ve bu metin türlerini tanıtan bilgiler bulunmaktadır.konu ders notları

Ortaöğretim dil ve anlatım dersi ilkokul ve ortaokulda Türkçe dersinin bir devamıdır. Türkçeye ait temel bilgilerin anlatıldığı dil ve anlatım dersi, geleceğimizi belirleyen birçok sınavda temel ders olarak karşımıza çıkmaktadır. YGS, LYS, KPSS gibi önemli sınavlarda bu dersten sorular sorulmaktadır. KPSS Türkçe ve Türk dili ve edebiyatı alan öğretmenliği (ÖABT) bölümlerinin sınavlarında da dil bilgisinden sorular sorulmaktadır. Coşku ve Heyecana Bağlı Anlatım (Lirik Anlatım) Nedir, Hakkında Bilgi, Özellikleri

Hayatımız ve geleceğimiz ile ilgili sınavlarda karşımıza çıkan Türkçe sorularını yapabilmek için lisede dil ve anlatım dersini iyi idrak etmek gerekir. Bu nedenle dil ve anlatım ders notlarını sizlerle paylaşmayı hedefledik. Türk edebiyatı, dil ve anlatım ve Türkçe derslerine kaynak site olma özelliği gösteren bu derslerle ilgili birçok dokümanı sizlere sunmaya devam edecektir.

Gelecekten Söz Eden Anlatım Özellikleri
 •  Gelecekten haber veren anlatım yöntemidir.  Bu anlatımın kullanıldığı metinler, geleceğe yöneliktir.
 • Gelecekten söz eden anlatımda yazar, daha sonra gerçekleşecek olaylar ve durumlarda ilgili tahminleri ortaya koyar.
 • Gelecekten söz eden anlatımı, yazarın hayal dünyası belirler. Yazar, neyi anlatmak istiyorsa onu anlatır. Yazar, bu anlatımda yaşamla bağı hiç bulunmayan bir olayı anlatabileceği gibi, yaşanabilecek bir olayı da dile getirebilir.
 • Örneğin bir romancı, kaleme aldığı bir romanda, gelecekten söz eden anlatım rahatlıkla kullanabilir. Roman kahramanlarının gelecekle ilgili planlarını ya da romanda geçen olayların geleceğe bakan yönlerini anlatıma aktarır.
 • Gelecekten söz eden anlatımda bilimsel veriler yer alabilir. Ancak bu verilerlin kimleri bilim kurgusaldır. Yani yazarın kendi kehanetiyle yakından ilgilidir bu veriler.
 • Gelecekten söz eden anlatımlarda, henüz gerçekleşebilir nitelik taşıyan ya da gerçekleşmesi  istenen şeyler dile getirirler.
 • Unutmamak gerekir ki gelecekten söz eden anlatım var sayım üzerine kuruludur. Yani ortada henüz gerçekleşmemiş bir durum yoktur. Bu yüzden bu tür anlatımlarda “belki, ihtimal, olabilir, farz edelim”   gibi tahmin bildiren sözcükler kullanılır. Ayrıca gelecekten söz eden anlatımda, fiiller ya gelecek zaman kipiyle çekimlenir ya da fiil başka bir kipte olsa bile gelecek zaman kipi anlamı taşır.
 • Gelecekten söz eden anlatım, daha çok, “roman, hikaye, tiyatro, şiir, deneme”  gibi yazı türlerinde kullanılır.

Gelecekten Söz Eden Anlatım ile Düşsel Anlatımın Karşılaştırılması

 • Gelecekten söz eden anlatımda da, düşsel anlatımda da kişinin kendi hayal dünyasındakiler vardır. Yani kişi, her iki anlatımda da kendi zihninden geçenleri dile getirir.
 • Gelecekten söz eden anlatımda gerçeklerden yola çıkılarak tahmine dayalı bir anlatım yolu benimsenir. Yani gelecekten söz eden anlatım gerçeğe daha yakındır.
 • Düşsel anlatımda ise gerçeklikle ilgisi olmayan, kumruca olaylar, kişiler, zamanlar anlatırlar. Sonuçta düşsel anlatım yer aldığı metinin gerçekle bire bir bağı yoktur.

Yukarıda yer alan cevaplarla kendi cevaplarınızı karşılaştırarak sorularla, çözümlerle ilgili fikir elde edebilirsiniz Siz değerli öğrenci arkadaşlarımıza derslerinde yardımcı olmak adına çalışma kitabı cevapları ve ders kitabı cevapların sunuyoruz. Sitemizde çalışma kitabı cevaplarının yanı sıra ders kitabı cevapları da bulunmaktadır. Ek olarak birden çok yayın evinin bu kitapları yayınlaması nedeniyle kitaplar sizin kullandıklarınız ile farklılık gösterebilir. Bu sebeple farklı bir yayının kitap cevaplarını sitemizden arayarak bulabilirsiniz. Bütün Yayınların cevapları sitemizde bulunmaktadır.

Lise 9, 10, 11, 12. Sınıf Dil ve Anlatım Ders Notlarında hata olduğunu düşünüyorsanız lütfen bildiriniz. Cevaplar yanlış ise yorum kısmında kendi cevabınızı bize iletebilirsiniz. Bazı sorular yorum gerektirdiği için herkesin yorumu farklı olabilir diye cevapları kısa tutmaya özen gösteriyoruz.

Lise 9, 10, 11, 12. Sınıf Dil ve Anlatım Ders Notları ödevini Kopyala-yapıştır yapmak kimseye bir fayda sağlamaz. Kendi cümleleriniz sizi en iyi ifade edendir; kısa ve sade cümlelerle derdinizi anlatın. Uzun ödev yüksek not alır diye bir şey artık yok, o eskidenmiş. Asıl marifet sadede kısa ve öz biçimde gelebilmek ve anlatmak istediğinizi doğru bir şekilde kâğıda yansıtabilmektir. Ödev kolay okunur biçimde düzenlenmeli. Kapak, içindekiler sayfası, son kısımda referanslar ve varsa ekler bölümü mutlaka belirtilmeli. Ödevinizi sıkı bir imlâ kontrolünden geçirmenin faydası olur, zararı olmaz.

Sitemizdeki ziyaret etmiş olduğunuz yer alan Lise 9, 10, 11, 12. Sınıf Dil ve Anlatım Ders Notları adlı yayında yukarıda yer alan sayfa numaralarından aradığınız sayfanın cevaplarını bulabilirsiniz. Unutmayınız ki verilen cevapların doğruluğunun kesin olmadığını cevaplarınızı kontrol etmeniz amacıyla eklendiğini belirtelim. Lise 9, 10, 11, 12. Sınıf Dil ve Anlatım Ders Notları

Yapamadığını ve anlamadığınız soru ve cevaplara sitemizden size örnek teşkil etmesi amacıyla faydalanabilirsiniz. Şunu unutmayın; ki tüm cevapları buradan birebir yapmanız sizin faydanıza olmayacak bilakis sizi tembelleştirecektir. Bu da istediğimiz bir geri dönüt değildir. Bu nedenle uyarılarımızı dikkate alınız. Yardıma ihtiyacınız olursa web sitemizin iletişim bölümünden bize ulaşabilirsiniz. Size en kısa sürede dönülecektir. Derslerinizde başarılı olmanız dileğiyle.....