Paragraf Çeşitleri - Ders Kitabı Cevapları

Yeni Yayınlar

Haziran 01, 2015

Paragraf Çeşitleri

Edit
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 
Paragraf Çeşitleri


Dil ve anlatım dersi ile ilgili ders notlarını ve konu özetlerini sizlerle paylaşıyoruz. eğitim öğretim sitesi, Türk edebiyatı dersi olduğu kadar dil ve anlatım dersi ile ilgili de ders notlarını sizler için hazırladı. Dil ve anlatım ders notları sayesinde derslerinize daha kolay çalışabilir, gireceğiniz sınavlarda yüksek puanlar alabilirsiniz.

Paragraf Çeşitlerimızın içerisinde lise 1 dil ve anlatım ders konularından olan; iletişim, dilin işlevleri, sözcükte anlam, sözcükte yapı, Türkçenin tarihsel gelişimi ve dünya dilleri arasındaki yeri, cümlede anlam, cümle bilgisi, paragraf bilgisi gibi konular ve bu konulara ait ders notlarını bulabilirsiniz. 10. sınıf dil ve anlatım ders notları içerisinde tartışma çeşitleri, anlatım türleri, sözcük türleri gibi temel dil bilgisi konuları yer almaktadır. Özellikle sözcük türleri konusu dil bilgisinin en temel konularındandır. 11. sınıf dil ve anlatım ders notlarımızın içerisinde öğretici metin türleri ve bu metin türlerini tanıtan bilgiler bulunmaktadır. Paragraf Çeşitlerinda ise sanatsal metinler ve bu metin türlerini tanıtan bilgiler bulunmaktadır.konu ders notları

Ortaöğretim dil ve anlatım dersi ilkokul ve ortaokulda Türkçe dersinin bir devamıdır. Türkçeye ait temel bilgilerin anlatıldığı dil ve anlatım dersi, geleceğimizi belirleyen birçok sınavda temel ders olarak karşımıza çıkmaktadır. YGS, LYS, KPSS gibi önemli sınavlarda bu dersten sorular sorulmaktadır. KPSS Türkçe ve Türk dili ve edebiyatı alan öğretmenliği (ÖABT) bölümlerinin sınavlarında da dil bilgisinden sorular sorulmaktadır. Paragraf Çeşitleri

Hayatımız ve geleceğimiz ile ilgili sınavlarda karşımıza çıkan Türkçe sorularını yapabilmek için lisede dil ve anlatım dersini iyi idrak etmek gerekir. Bu nedenle dil ve anlatım ders notlarını sizlerle paylaşmayı hedefledik. Türk edebiyatı, dil ve anlatım ve Türkçe derslerine kaynak site olma özelliği gösteren bu derslerle ilgili birçok dokümanı sizlere sunmaya devam edecektir.

Paragraf Çeşitleri

Paragrafta ana düşünce dışında, okurun okuduğunu yorumlamasına yönelik sorulan bazı soru tarzları da vardır ki bunlar paragrafta diğer türleri oluşturur. Okurun paragraf üzerindeki dikkatini ölçen bu soru tarzlarını ve paragrafları çeşitli bölümlere ayırmak mümkündür.

1)Karakter Paragrafları

Paragrafta, genellikle alanında uzman olmuş bir yazarın, şairin, tiyatrocunun, eleştirmenin ya da uzman olmayan sıradan bir insanın, öğretmenin, annenin, babanın , gencin ……. Özellikleri verilir ve bu özelliklere dayanılarak o kişi hakkında yorum yapılması istenir. Parça boyunca tanıtılan kişiye uygun davranışlar, uygun olmayan özellikler seçeneklerde sorulur.
Bilgi notu:
Bu tür paragraflarda sadece verilen özellikleri dikkatli okumak ve bu özellikleri şahsi yorumlamamak gerekir.  

2)Yakınma Paragrafları

Paragrafta bir durumdan, bir kişiden ya da içinde bulunulan ortamdan şikayet edilmesidir. “Yazarın yakındığı ya da asıl yakındığı nedir?” şeklinde sorulan bu tip sorular için parçada sözü edilenler ve sözü edilenin şikayet unsuru olabilecek yönü titizlikle değerlendirilmelidir. Yazar, sözü edilen durumla ilgili şikayetlerini parça boyunca sıralamıştır ve okurdan bu şikayetin ne olduğunun bulunması istenmiştir.

3)Varlık Ya Da Kavramın Sınırlandığı Paragraflar

Paragrafta herhangi bir varlık ya da kavramın özelliklerinin verilip de o özellikleriyle ilgili parçada neyin vurgulandığının sorulduğu soru kökleridir. “Parçada kitaplarla, okulla, bilgisayarla, televizyonla, oyuncaklarla vs. ilgili vurgulanmak istenen nedir? Şeklinde sorularla karşımıza çıkan paragraflardır. Parçada sözü edilen varlık ya da kavramın her ne ise onun özellikleri dikkatle değerlendirilmeli ve onunla ilgili düşünebilecek en kapsamlı yargı parçadan çıkarılmalıdır.

4)Duygu ve Durum Paragrafları

Paragrafta, bazen bir şiirin bazen de bir yazının hangi duygu hakimiyetinde olduğunun bulunmasıyla ilgili soru tipleridir. Metni yazanın ya da kahramanların ruh durumunun sorgulandığı paragraflardır. Bu paragrafta sözü edilenin ruh durumu ayrıntılı bir şekilde incelendikten sonra o kişinin içinde bulunduğu durum ya da taşıdığı duygu seçeneklerde aranmalıdır.

5)Genelleme Ya Da Sonuç Paragrafları

Paragrafta anlatılanların özel bilgiler olduğu düşünülmüştür. Bu özel yani detaylı bilgilere dayanarak okurun bir genellemeye yani özet ve sonuç bilgiye ulaşması hedeflenir. Aslında parçada anlatılanlara dayanılarak parçadan bir ana düşünce çıkarılmalıdır. Fakat bu ana düşünce parçanın içinde değildir, parçaya dayanılarak yapılan yorum yani genellemedir.
Yukarıda yer alan cevaplarla kendi cevaplarınızı karşılaştırarak sorularla, çözümlerle ilgili fikir elde edebilirsiniz Siz değerli öğrenci arkadaşlarımıza derslerinde yardımcı olmak adına çalışma kitabı cevapları ve ders kitabı cevapların sunuyoruz. Sitemizde çalışma kitabı cevaplarının yanı sıra ders kitabı cevapları da bulunmaktadır. Ek olarak birden çok yayın evinin bu kitapları yayınlaması nedeniyle kitaplar sizin kullandıklarınız ile farklılık gösterebilir. Bu sebeple farklı bir yayının kitap cevaplarını sitemizden arayarak bulabilirsiniz. Bütün Yayınların cevapları sitemizde bulunmaktadır.

Lise 9, 10, 11, 12. Sınıf Dil ve Anlatım Ders Notlarında hata olduğunu düşünüyorsanız lütfen bildiriniz. Cevaplar yanlış ise yorum kısmında kendi cevabınızı bize iletebilirsiniz. Bazı sorular yorum gerektirdiği için herkesin yorumu farklı olabilir diye cevapları kısa tutmaya özen gösteriyoruz.

Lise 9, 10, 11, 12. Sınıf Dil ve Anlatım Ders Notları ödevini Kopyala-yapıştır yapmak kimseye bir fayda sağlamaz. Kendi cümleleriniz sizi en iyi ifade edendir; kısa ve sade cümlelerle derdinizi anlatın. Uzun ödev yüksek not alır diye bir şey artık yok, o eskidenmiş. Asıl marifet sadede kısa ve öz biçimde gelebilmek ve anlatmak istediğinizi doğru bir şekilde kâğıda yansıtabilmektir. Ödev kolay okunur biçimde düzenlenmeli. Kapak, içindekiler sayfası, son kısımda referanslar ve varsa ekler bölümü mutlaka belirtilmeli. Ödevinizi sıkı bir imlâ kontrolünden geçirmenin faydası olur, zararı olmaz.

Sitemizdeki ziyaret etmiş olduğunuz yer alan Lise 9, 10, 11, 12. Sınıf Dil ve Anlatım Ders Notları adlı yayında yukarıda yer alan sayfa numaralarından aradığınız sayfanın cevaplarını bulabilirsiniz. Unutmayınız ki verilen cevapların doğruluğunun kesin olmadığını cevaplarınızı kontrol etmeniz amacıyla eklendiğini belirtelim. Lise 9, 10, 11, 12. Sınıf Dil ve Anlatım Ders Notları

Yapamadığını ve anlamadığınız soru ve cevaplara sitemizden size örnek teşkil etmesi amacıyla faydalanabilirsiniz. Şunu unutmayın; ki tüm cevapları buradan birebir yapmanız sizin faydanıza olmayacak bilakis sizi tembelleştirecektir. Bu da istediğimiz bir geri dönüt değildir. Bu nedenle uyarılarımızı dikkate alınız. Yardıma ihtiyacınız olursa web sitemizin iletişim bölümünden bize ulaşabilirsiniz. Size en kısa sürede dönülecektir. Derslerinizde başarılı olmanız dileğiyle.....