Sözlü Anlatım Türleri - Ders Kitabı Cevapları

Yeni Yayınlar

Haziran 02, 2015

Sözlü Anlatım Türleri

Edit
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 
Deneme Türünün Özellikleri


Dil ve anlatım dersi ile ilgili ders notlarını ve konu özetlerini sizlerle paylaşıyoruz. eğitim öğretim sitesi, Türk edebiyatı dersi olduğu kadar dil ve anlatım dersi ile ilgili de ders notlarını sizler için hazırladı. Dil ve anlatım ders notları sayesinde derslerinize daha kolay çalışabilir, gireceğiniz sınavlarda yüksek puanlar alabilirsiniz.

Sözlü Anlatım Türlerimızın içerisinde lise 1 dil ve anlatım ders konularından olan; iletişim, dilin işlevleri, sözcükte anlam, sözcükte yapı, Türkçenin tarihsel gelişimi ve dünya dilleri arasındaki yeri, cümlede anlam, cümle bilgisi, paragraf bilgisi gibi konular ve bu konulara ait ders notlarını bulabilirsiniz. 10. sınıf dil ve anlatım ders notları içerisinde tartışma çeşitleri, anlatım türleri, sözcük türleri gibi temel dil bilgisi konuları yer almaktadır. Özellikle sözcük türleri konusu dil bilgisinin en temel konularındandır. 11. sınıf dil ve anlatım ders notlarımızın içerisinde öğretici metin türleri ve bu metin türlerini tanıtan bilgiler bulunmaktadır. Sözlü Anlatım Türlerinda ise sanatsal metinler ve bu metin türlerini tanıtan bilgiler bulunmaktadır.konu ders notları

Ortaöğretim dil ve anlatım dersi ilkokul ve ortaokulda Türkçe dersinin bir devamıdır. Türkçeye ait temel bilgilerin anlatıldığı dil ve anlatım dersi, geleceğimizi belirleyen birçok sınavda temel ders olarak karşımıza çıkmaktadır. YGS, LYS, KPSS gibi önemli sınavlarda bu dersten sorular sorulmaktadır. KPSS Türkçe ve Türk dili ve edebiyatı alan öğretmenliği (ÖABT) bölümlerinin sınavlarında da dil bilgisinden sorular sorulmaktadır. Sözlü Anlatım Türleri

Hayatımız ve geleceğimiz ile ilgili sınavlarda karşımıza çıkan Türkçe sorularını yapabilmek için lisede dil ve anlatım dersini iyi idrak etmek gerekir. Bu nedenle dil ve anlatım ders notlarını sizlerle paylaşmayı hedefledik. Türk edebiyatı, dil ve anlatım ve Türkçe derslerine kaynak site olma özelliği gösteren bu derslerle ilgili birçok dokümanı sizlere sunmaya devam edecektir.

Sözlü Anlatım Türleri

Sunum

Önceden hazırlanmış, belirlenmiş bir konunun etkileyici ve anlaşılır bir biçimde izleyicilere aktarılmasıdır.
Her konuda sunum yapılabilir fakat konu seçilirken ve sunulurken izleyicinin kültür seviyesi, ilgi alanları da dikkate alınmalıdır.
Sunum, kısa anlaşılır cümlelerle; fotoğraf, karikatür, grafik, slayt gibi görüntülü ve yazılı malzemeler kullanılarak yapılmalıdır.
Sunum yapan kişinin konuya hakimiyeti, ses tonu, vücut dili, jest ve mimikleri, kıyafetleri sunumun başarısını etkileyen faktörlerdendir.
Sunum, bir edebi tür olarak kısıtlamaktan ziyade, çeşitli törenler, etkinlikler hatta bir öğretmenin ders anlatımı, bir şirket çalışanının yaptığı toplantılar gibi günlük hayatın tüm toplantıları olarak değerlendirilebilir.

Konferans

Daha çok bilim, sanat, felsefe gibi konularda, alanında uzman bir kişinin, bilgilerini öğretmek için yaptığı hazırlıklı konuşmalardır.
Konferansı veren kişi dili açık, anlaşılır kullanmalı. Anlatımı teknik terimlerden olabildiğince arındırmalıdır.

Nutuk(Söylev)

Bu görüşü, anlayışı dinleyicilere benimsetmek, onları yönlendirmek amacıyla yeri geldikçe özellikle duygusal ve coşkusal bir söyleme başvurularak yapılan konuşmalardır.
Hatibin dili kullanış biçimi, ses tonu ve jestleri; söylevin başarısında önemli etkenlerdendir.
Orhun Kitabeleri, edebiyatımızda bu türün ilk örneği olarak kabul edilir.
Ömer Naci ve Hamdullah Suphi’nin nutukları ve yine Atatürk’ün mecliste okuduğu Nutuk bu alanın başarılı örnekleridir.
Dünya edebiyatındaysa Demosthenes(Yunan), Cicero(Latin) bu alanda tanınmış hatiplerdir.

Görüşme (Mülakat)

Toplumun büyük çoğunluğunca tanınan bir kişiyle soru- cevap şeklinde yapılan görüşmelerdir.
Gazete, dergi, radyo, televizyon, internet gibi iletişim araçlarında görüntülü, sesli ya da yazılı olarak yayımlanır.
Bilgi Notu: Günümüzde, konuşma dilinde mülakatın karşılığı olarak röportajı kullanıyoruz fakat bir terim olarak röportaj; bir gerçeğin ortaya çıkarılması, bir kişinin, eşyanın ya da yerin tanıtılması için araştırma sorgulama yoluyla yazılan yazılar olarak kullanılır. İkisi birbirine karıştırılmamalıdır.

Yukarıda yer alan cevaplarla kendi cevaplarınızı karşılaştırarak sorularla, çözümlerle ilgili fikir elde edebilirsiniz Siz değerli öğrenci arkadaşlarımıza derslerinde yardımcı olmak adına çalışma kitabı cevapları ve ders kitabı cevapların sunuyoruz. Sitemizde çalışma kitabı cevaplarının yanı sıra ders kitabı cevapları da bulunmaktadır. Ek olarak birden çok yayın evinin bu kitapları yayınlaması nedeniyle kitaplar sizin kullandıklarınız ile farklılık gösterebilir. Bu sebeple farklı bir yayının kitap cevaplarını sitemizden arayarak bulabilirsiniz. Bütün Yayınların cevapları sitemizde bulunmaktadır.

Lise 9, 10, 11, 12. Sınıf Dil ve Anlatım Ders Notlarında hata olduğunu düşünüyorsanız lütfen bildiriniz. Cevaplar yanlış ise yorum kısmında kendi cevabınızı bize iletebilirsiniz. Bazı sorular yorum gerektirdiği için herkesin yorumu farklı olabilir diye cevapları kısa tutmaya özen gösteriyoruz.

Lise 9, 10, 11, 12. Sınıf Dil ve Anlatım Ders Notları ödevini Kopyala-yapıştır yapmak kimseye bir fayda sağlamaz. Kendi cümleleriniz sizi en iyi ifade edendir; kısa ve sade cümlelerle derdinizi anlatın. Uzun ödev yüksek not alır diye bir şey artık yok, o eskidenmiş. Asıl marifet sadede kısa ve öz biçimde gelebilmek ve anlatmak istediğinizi doğru bir şekilde kâğıda yansıtabilmektir. Ödev kolay okunur biçimde düzenlenmeli. Kapak, içindekiler sayfası, son kısımda referanslar ve varsa ekler bölümü mutlaka belirtilmeli. Ödevinizi sıkı bir imlâ kontrolünden geçirmenin faydası olur, zararı olmaz.

Sitemizdeki ziyaret etmiş olduğunuz yer alan Lise 9, 10, 11, 12. Sınıf Dil ve Anlatım Ders Notları adlı yayında yukarıda yer alan sayfa numaralarından aradığınız sayfanın cevaplarını bulabilirsiniz. Unutmayınız ki verilen cevapların doğruluğunun kesin olmadığını cevaplarınızı kontrol etmeniz amacıyla eklendiğini belirtelim. Lise 9, 10, 11, 12. Sınıf Dil ve Anlatım Ders Notları

Yapamadığını ve anlamadığınız soru ve cevaplara sitemizden size örnek teşkil etmesi amacıyla faydalanabilirsiniz. Şunu unutmayın; ki tüm cevapları buradan birebir yapmanız sizin faydanıza olmayacak bilakis sizi tembelleştirecektir. Bu da istediğimiz bir geri dönüt değildir. Bu nedenle uyarılarımızı dikkate alınız. Yardıma ihtiyacınız olursa web sitemizin iletişim bölümünden bize ulaşabilirsiniz. Size en kısa sürede dönülecektir. Derslerinizde başarılı olmanız dileğiyle.....