9. Sınıf Tarih dersi Biryay Kitap Cevapları sayfa 188-189-190-191 - Ders Kitabı Cevapları

Yeni Yayınlar

Mayıs 31, 2015

9. Sınıf Tarih dersi Biryay Kitap Cevapları sayfa 188-189-190-191

Edit
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 
9. Sınıf Tarih dersi Biryay Kitap Cevapları sayfa 188-189-190-191

9. Sınıf Tarih dersi Biryay Kitap Cevapları sayfa 188-189-190-191

2014-2015 Eğitim ve Öğretim Yılında Tarih Ders Kitaplarından 9. Sınıf Tarih Kitabı BİRYAY Yayınları Ders Kitabı Cevapları değişti. Bu sebeple Bu Tarih Dersi ile Alakalı Dökümanların yenilenmesi gerekiyor. Özellikle Tarih Kitabı Cevaplarının yenilenmesi gerekiyor. Çünkü Sayfa numaraları ve Sorular tamamen değişik tarzda hazırlanmış. 9. Sınıf Tarih dersi Biryay Kitap Cevapları sayfa 188-189-190-191nı Eğitim öğretim yılı boyunca Buradan takip edebilirsiniz. Bir önceki sene kullandığımız kitapta Ünite sonu değerlendirmelerin cevapları kitapta bulunmuyordu. Bu sebeple Ünite sonu değerlendirmelerinin cevaplarınıda veriyorduk. Fakat baktığınız zaman göreceksiniz ki ünite sonu değerlendirme çalışmalarının cevapları kitabın en arkasında mevcuttur. 

9. Sınıf Tarih Kitabı BİRYAY Yayınları Ders Kitabı Cevapları sitemizde yayınlanmıştır. Öğrencilerimizin derslerine yardımcı olmaya devam ediyoruz. Kitap içinde ve ünite sonunda bulanan soruların cevaplarını sitemizde yer almaktadır. Çalışma kitabı cevapları aşağıda sistemli olarak listelenmiştir. Cevap anahtarını arayanlar aşağıdaki sayfa numaralarıyla istediği sayfadaki cevapları inceleyebilirler. Öncelikle siz kendiniz yapmayı deneyin. Buradaki amacımız size yapamadığınız sorularda, ya da aklınıza takılan, yerlerde yardımcı olmaktır. 9. Sınıf Tarih dersi Biryay Kitap Cevapları sayfa 188-189-190-191nı lütfen buradan kontrol ediniz, buradan bakıp aynısını yazmak öğrenmeniz açısından faydalı olmayacaktır.

NOT: AŞAĞIDA 9. Sınıf Tarih Kitabı BİRYAY Yayınları Ders Kitabı Cevapları YAYINLANMAKTADIR. EKSİK SAYFALARI YORUM KISMINDA YAZARAK YAYINLANMASINI İSTEYEBİLİRSİNİZ.

9.sınıf tarih ders kitabı

9. Sınıf Tarih dersi Biryay Kitap Cevapları sayfa 188-189-190-191
9. Sınıf Tarih dersi Biryay Kitap Cevapları sayfa 188
SORU: Türklerin Anadolu’ya düzenli seferler yapması, Malazgirt Savaşı’ndan sonra buraya yerleşmelerinde etkili olmuş mudur? Nasıl? 
CEVAP: Elbetteki olmuştur. yahyagungor.net olarak bu konudaki yorumumuz şudur. Bu seferler sorasında Anadoluyu tanıma imkanı bulmuşlardır. Malazgirt savasşında anadolunun kapıları açılınca da buraya yerleşmişlerdir.
SORU:Anadolu’nun bayındır hâle gelmesinde Türkler’in ne gibi katkıları olmuştur? Araştırınız.
CEVAP:Türkler Sürekli savaşlarla ypıranmış anadoluyu tek elde toplayarak yatırımlar yapmışlardır. Kurulan beylikler Kuruldukları bölgelerde Mimari eserlerle ve şehirlerle donatmışlardır anadoluyu
SORU:Yanda verilen kavramlar size neleri çağrıştırmaktadır?
Külliye :Bütün hayır kurumlarının bir arada olduğu yapılar topluluğu. (Cami ile birlikte medrese, ibadet, imaret, türbe, kütüphane, hamam, aşevi, darüşşifa, kervansaray, çarşı, okul, hastane, tekke, zaviye binalarından oluşan yapılar topluluğu.)
Kümbet: Silindirik, çokgen gövdeli, konik veya piramit çatılı anıtmezar.
Medrese: Müslüman ülkelerde orta ve yüksek öğretimin yapıldığı eğitim kurumlarının genel adı.
Türkmen : Müslüman Oğuz Türklerine verilen addır.
Uç : Ortaçağda Hıristiyan ile İslam dünyasının arasındaki Müslüman sınır bölgelerine verilen ad.
SORU:Siz Alp Arslan’ın komutanlarından biri olsaydınız ne yapardınız?
9. Sınıf Tarih dersi Biryay Kitap Cevapları sayfa 189
SORU:XI. yüzyıldan itibaren Anadolu’da Türk devlet ve beyliklerinin kurulma sebeplerini nasıl açıklayabilirsiniz?
CEVAP:Malazgirt savalarından sonra Anadolunun kapıları açılmıştır. Alparslanda beylerine fethedilen yerler fethedinindir politikası uygulamıştır. Kısa sürede Anadolunun her yerinde itrili ufaklı Türk beylikleri kurulmuştur.
SORU:Danişmentli Beyliğinin Anadolu’nun Türkleşmesine katkıları konusunda neler söyleyebilirsiniz?
CEVAP:Ders Kitabımızın sayfaları arasında bunun cevaplarını bulabiliriz. Madde madde yazacak olursak aşağıdaki gibi bir tablo çıkar.1- Haçlılara karşı başarılı mücadeleler yaptılar. 2- Bizans ve Ermenilere karşı mücadele ettiler. 3- Buldukları bölgeyi bayındır hale getirdiler. (Kayseri Ulu Cami, Melik Gazi Kümbeti) 4- Anadolu’nun ilk Türk medresesini yaptılar. 5- Orta Anadolu’da Türk nüfusunun çoğalmasını sağladılar.
9. Sınıf Tarih dersi Biryay Kitap Cevapları sayfa 190
9. Sınıf Tarih dersi Biryay Kitap Cevapları sayfa 190
CEVAP: Ticaret yolları üzerinde olması ve hayvancılığa uygun olması erzurumu önemli kılan unsurlardandır
9. Sınıf Tarih dersi Biryay Kitap Cevapları sayfa 191
9. Sınıf Tarih dersi Biryay Kitap Cevapları sayfa 191
CEVAP:Anadolu’da İslamiyet’in yayılmasında etkili olmuşlardır. Anadolu’daki Türk fetih hareketleri hızlandırıldı.Anadolu’da Bizans, Gürcü ve Ermenilerin gücü kırıldı.Haçlılara karşı Anadolu korundu. Feth edilen şehirlerin ve köylerin isimleri Türkçeleştirildi. Anadolu’da ki küçük yerleşim birimleri büyük Türk şehirleri haline dönüştü. Yoğun Türkmen göçü ile Anadolu’daki Türk nüfusu arttı.

Anadolu’da kalıcı kültür ve sanat eserleri bırakıldı. 


CEVAPLARI SAYFA SAYFA AŞAĞIDAN TAKİP EDİNİZYukarıda yer alan cevaplarla kendi cevaplarınızı karşılaştırarak sorularla, çözümlerle ilgili fikir elde edebilirsiniz Siz değerli öğrenci arkadaşlarımıza derslerinde yardımcı olmak adına çalışma kitabı cevapları ve ders kitabı cevapların sunuyoruz. Sitemizde çalışma kitabı cevaplarının yanı sıra ders kitabı cevapları da bulunmaktadır. Ek olarak birden çok yayın evinin bu kitapları yayınlaması nedeniyle kitaplar sizin kullandıklarınız ile farklılık gösterebilir. Bu sebeple farklı bir yayının kitap cevaplarını sitemizden arayarak bulabilirsiniz. Bütün Yayınların cevapları sitemizde bulunmaktadır.

9. Sınıf Tarih Kitabı BİRYAY Yayınları Ders Kitabı Cevaplarında hata olduğunu düşünüyorsanız lütfen bildiriniz. Cevaplar yanlış ise yorum kısmında kendi cevabınızı bize iletebilirsiniz. Bazı sorular yorum gerektirdiği için herkesin yorumu farklı olabilir diye cevapları kısa tutmaya özen gösteriyoruz.

9. Sınıf Tarih Kitabı BİRYAY Yayınları Ders Kitabı Cevapları ödevini Kopyala-yapıştır yapmak kimseye bir fayda sağlamaz. Kendi cümleleriniz sizi en iyi ifade edendir; kısa ve sade cümlelerle derdinizi anlatın. Uzun ödev yüksek not alır diye bir şey artık yok, o eskidenmiş. Asıl marifet sadede kısa ve öz biçimde gelebilmek ve anlatmak istediğinizi doğru bir şekilde kâğıda yansıtabilmektir. Ödev kolay okunur biçimde düzenlenmeli. Kapak, içindekiler sayfası, son kısımda referanslar ve varsa ekler bölümü mutlaka belirtilmeli. Ödevinizi sıkı bir imlâ kontrolünden geçirmenin faydası olur, zararı olmaz.

Sitemizdeki ziyaret etmiş olduğunuz yer alan 9. Sınıf Tarih Kitabı BİRYAY Yayınları Ders Kitabı Cevapları adlı yayında yukarıda yer alan sayfa numaralarından aradığınız sayfanın cevaplarını bulabilirsiniz. Unutmayınız ki verilen cevapların doğruluğunun kesin olmadığını cevaplarınızı kontrol etmeniz amacıyla eklendiğini belirtelim.

Yapamadığını ve anlamadığınız soru ve cevaplara sitemizden size örnek teşkil etmesi amacıyla faydalanabilirsiniz. Şunu unutmayın; ki tüm cevapları buradan birebir yapmanız sizin faydanıza olmayacak bilakis sizi tembelleştirecektir. Bu da istediğimiz bir geri dönüt değildir. Bu nedenle uyarılarımızı dikkate alınız. Yardıma ihtiyacınız olursa web sitemizin iletişim bölümünden bize ulaşabilirsiniz. Size en kısa sürede dönülecektir. Derslerinizde başarılı olmanız dileğiyle.....