23 Nisan Günün Anlam Ve Önemini Belirten Konuşma - Ders Kitabı Cevapları

Yeni Yayınlar

Haziran 01, 2014

23 Nisan Günün Anlam Ve Önemini Belirten Konuşma

Edit
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 
23 Nisan Günün Anlam Ve Önemini Belirten Konuşma

23 Nisan Günün Anlam Ve Önemini Belirten Konuşma
23 Nisan Günün Anlam Ve Önemini Belirten Konuşma metinin ilkini buradavermiştik şimdi ise günün anlama ve önemini belirten ikinci konuşma ile karşınızdayız. Umarım işiniz görülür. 

Değerli Konuklar, Kıymetli Muhtarım ve sevgili öğrencilerim,
Yine Türkiye Cumhuriyeti ve bizler için  büyük bir  güne ulaşmanın sevinç ve mutluluğunu yaşıyoruz. ……….yıl önce bu gün Türkiye Cumhuriyetinin temellerini atan , ilk milli meclis olan ve Kurtuluş Savaşının kazanılmasında büyük rol oynayan, Türkiye Büyük Millet Meclisinin açıldığı gündür bugün.

             23 Nisan 1920’de, Türkiye Büyük Millet Meclisi açılmıştır. Atatürk, 23 Nisan gününü, bayram yapalım diye biz çocuklara armağan etmiştir. Bu bayram dünyada var olan tek çocuk bayramıdır.

             Meclisimiz, Kurtuluş Savaşı’nın en ateşli günlerinde açıldı. Birinci Dünya Savaşı’ndan yenik çıkan Osmanlı Devleti’nin içine düştüğü durumu, düşmanlar yurdumuzu paylaşmak için topraklarımıza nasıl saldırdıklarını ve  vatanımıza leş kargaları gibi  nasıl paylaştıklarını biliyoruz.Atatürk Samsun’a,çıkarak  Kurtuluş mücadelesinin ilk adımını attı. Amasya’ya Erzurum’a ve Sivas’a giderek Milli Birlik ve beraberlik ışığını yaktı.
Mustafa Kemal Atatürk, düşmanı topraklarımızdan, ancak savaşarak atacağımıza inanıyordu. 23 Nisan 1920 günü, Ankara’da ilk Meclis Toplantısı yapıldı. Padişah İstanbul’da, milletin vekilleri ise Ankara’daydı. Artık padişahın hiçbir etkinliği kalmamıştı. Çünkü bu millet, ulusal egemenliğini kazanmak istiyordu. Ulusal egemenlik kayıtsız şartız milletindi. Bu Meclis Ulusal egemenliği kayıtsız şartsız millete vermişti.
   Sevgili  öğrencilerim,
Gün milli birlik ve beraberlik günü. Açılım derken milli birliğimizi ve beraberliğimizi zedeleyen unsurlara fırsat vermeyelim. Bizi biz yapan Çanakkale Savaşını , Kurtuluş Savaşını , Kıbrıs Savaşını unutmayalım. Bizi yıkmaya çalışan bölücü örgüt,  düşmanlara karşı her zaman vatanını seven ve koruyan, milli şuur ve birliğinden vazgeçmeyen bireyler olalım.
Çocuklar, gün sizin gününüz. Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK ve bizlerin sizlerden beklentisi, Ülkemizi Dünyanın en güçlü ülkesi yapmak için çalışmanız, çalışmanız, çalışmanız. Hızla  değişen bu dünyada ülkemizin adını Bilimde, Fende, Teknolojide, Sanayi de ve en önemlisi eğitimde   altın harflerle yazdırmanız.
Hepinizin bayramını en içten duygularla kutlar , Sevgi ve saygılar sunarım.
            Bayramımız  hepimize kutlu olsun!..


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder