2019 Dul ve Yetim Aylığı Ne Kadar? - Ders Kitabı Cevapları

Yeni Yayınlar

Şubat 16, 2019

2019 Dul ve Yetim Aylığı Ne Kadar?

Edit
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 

2019 Dul ve Yetim Aylığı Ne Kadar?

Anasayfa » SGK » 2019 Dul ve Yetim Aylığı Ne Kadar?
2019 Dul ve Yetim Aylığı Ne Kadar?2019 Dul ve yetim aylığı almak, emekli ya da hizmet süresi 5 yılı geçmiş kişilerin vefatı durumunda resmi nikahlı eşi ve çocukları için bir hak olarak mümkün olmaktadır. Sosyal güvencesi olan ve sigortalı olarak 5 yılı aşkın olarak çalışan kişilerin vefatı durumunda eşine, çocuklarına ve bazı durumlarda ebeveynlerine aylık olarak maaş bağlamaktadır. Dul ve yetim aylığının bir diğer bilinen adı ise ölüm aylığıdır.

Ölen sigortalının eşine bağlanan ölüm aylığında erkek ya da kadın sigortalı eşin vefat etmiş olması fark etmemektedir. Çocuklar arasında belirli şartlara uygun olarak erkek ya da kız çocuk ayrımı yapılmamaktadır. 2019 dul ve yetim maaşı oranları ve ne kadar ödeneceği henüz belirlenmiştir. Dul ve yetim maaşı hesaplamalarında eş, çocuk ya da ebeveynlerin aldığı maaşlar farklı yüzdelerle hesaplanmakta olup sigortalının vefat ettiği tarihe göre de değişiklik göstermektedir.

Dul ve Yetim Maaşı Alınabilmesi İçin Şartlar Nelerdir?
Yazı İçindekiler [Gizle]

Dul ve Yetim Maaşı Alınabilmesi İçin Şartlar Nelerdir?
Dul ve Yetim Maaşı Hesaplaması Nasıl Yapılır?
Dul ve Yetim Aylığı Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?
Dul ve Yetim Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?
Dul ve Yetim Aylığı Nereden Alınmaktadır?


2019 dul maaşı ve yetim maaşı alınabilmesi için bazı şartlara uygunluk sağlanması gerekmektedir. Şartlara uygunluk sağlanmıyorsa ne yazık ki bu maaş bağlanmamaktadır. Dul ve yetim maaşı alınabilmesi için şartlar şu şekilde sıralanabilmektedir;

Eşi vefat etmiş bir kadın ya da erkek dul aylığını başka bir evlilik yapana ya da ölene kadar devam etmektedir.
Eşi vefat eden kişi sigortalı olarak bir işe başlar ise duruma göre maaşının yarısı kesilebilmektedir.
Anne ya da babasını kaybeden bir erkek 18 yaşına kadar kesintisiz olarak yetim aylığı almaya devam etmektedir. Öğrenci olarak eğitimine devam eder ise bu yaş sınırı 25’e çıkmaktadır. Bu durum yalnızca erkek çocuğunda malullük durumu olursa değişmektedir. Erkek çoğunun çalışmasına engel olacak maluliyeti bulunması durumunda aş sınır olmadan ömür boyu yetim aylığı hakkı devam etmektedir.
Anne ya da babasını kaybeden bir kız resmi nikahlı olarak evlenmediği sürece, yaşı kaç olursa olsun ölene dek yetim aylığını alabilmektedir. Yetim aylığı alan kız çocuğu evlenir ya da sigortalı bir işe girerse yetim aylığı kesilmektedir. Boşanması ya da işten ayrılması gibi bir durum söz konusu olduğunda maaş tekrar bağlanmaktadır.
Vefat eden sigortalının anne ve babasının aylık alabilmesi için;
Hiçbir sosyal güvence ve gelirinin bulunmaması
Mal varlığının olmaması
Sigortalının vefat etmeden önce bakmakla yükümlü olduğu kişiler arasında olması gerekmektedir.
Dul ve yetim aylığı alınabilmesi için resmi olarak başvuru yapılması ve talepte bulunulması gerekmektedir.
Dul ve yetim maaşı ödemeleri sigortalının ölüm tarihinden sonra gelen ilk aybaşında ödenmeye başlanmaktadır. Başvuru da yaşanan gecikmelerde, başvuru tarihini izleyen ay başında ödemeler yapılmaya başlanır.
Benzer İçerik:  Ölüm Aylığı Yardım Şartları ve Gerekli Belgeler
Dul ve Yetim Maaşı Hesaplaması Nasıl Yapılır?
Dul ve yetim aylığı hesaplaması yapılırken hak sahiplerine göre ve vefat eden sigortalı kişinin durumuna göre farkı şekillerde yapılmaktadır. Bu kapsamda dikkat edilenler şu şekildedir;

Vefat eden sigortalı kişinin eşine maaşının %50 oranında maaş bağlanmaktadır.
Vefat eden sigortalının çocuğu yoksa eşine maaşının %75’i oranında maaş bağlanmaktadır.
Vefat eden sigortalının bir çocuğu varsa, çocuğa yüzde %25 oranında maaş bağlanmaktadır.
Vefat eden sigortalının çocuklarının her birine %25 oranında maaş bağlanmaktadır.
Çocuk başına ödenen yetim aylığı ve eşe ödenen dul aylığı toplamı, vefat eden sigortalının maaşı üzerine çıkamayacağı için belirli indirimler yapılarak maaş pay edilmektedir.
Anne ve babanın vefat etmiş olması durumunda çocuğa %50 oranında maaş bağlanmaktadır.
Vefat eden sigortalının emekli maaşının %90’ınana kadar yakınlarına maaş bağlanmaktadır. Böyle bir durumda maaş eşe 2, çocuklara 1 hisse olarak pay edilerek hesaplanmaktadır.
Dul yetim aylığı ne kadar merak ediyorsanız hesaplamalar; yukarıdaki kriterlere, vefat eden sigortalının sigorta koluna ve ne kadar maaş aldığına göre değişecektir.

Dul ve Yetim Aylığı Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?


Yetim ve dul maaşı sorgulama işlemi için Alo 170’i arayabilirsiniz. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olarak çalışan Alo 170 danışma hattını arayarak yetim ve dul maaşı sorgulamanızı yapabilir, detaylı bilgi alabilirsiniz. Alo 170 hattını aradığınızda yanınızda nüfus cüzdanınızı hazır bulundurmanız, işlemlerin daha hızlı yapılabilmesi için önemlidir. Hattı aradığınızda adınıza bir başvuru kaydı oluşturulur ve takip numarası verilir. Şikâyet ve önerileriniz, almak istediğiniz destekler ya da sormak istediğiniz tüm sorular için bu danışma hattını arayabilirsiniz.

Dul ve Yetim Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?
Dul ve yetim maaşı başvurusu ilgili kuruma bizzat ya da online olarak yapılabilmektedir. Başvuru için SGK il ya da ilçe müdürlüklerine gidilmelidir. Başvuruda gerekli olan evraklar şu şekilde sıralanabilmektedir;

Başvuru dilekçesi
Kimlik araştırma belgesi
İlgili sigortalıya ait ölüm belgesi
Vukuatlı nüfus kayıt örneği
Erkek çocuklar için öğrenci belgesi
3 adet fotoğraf
Benzer İçerik:  SGK Rapor Parası, Geçici İş Göremezlik Ödemesi Sorgulama
Başvurunun online olarak yapılabilmesi için ise E-Devlet sistemine giriş yapılması gerekmektedir. E-Devlet sistemine giriş yapılabilmesi için şifre sahibi olunmalıdır. Şifreniz yoksa PTT şubelerine uğrayarak ve kimliğinizi ibraz ederek 2 TL karşılığında alabilirsiniz. Herhangi bir sebeple şifrenizi ikinci kez alıyorsanız ödemeniz gereken tutar 4 TL olacaktır. Online başvuru için izlemeniz gereken adımlar şu şekilde sıralanabilmektedir;

Öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-olum-yardimi-ve-dul-yetim-ayligi-talebi adresine giriş yapmanız gerekmektedir.
Adrese tıkladığınızda açılan sayfada ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ seçeneğine tıklamasınız.
Kimliğinizi doğrulamak için T.C kimlik numaranız ve E-Devlet şifresi bilgilerini girerek, ‘Sisteme Giriş Yap’ butonuna tıklayabilirsiniz. Bu kimlik doğrulama yönteminin yanı sıra;
İnternet bankacılığı
Mobil imza
Elektronik imza
C kimlik kartı seçenekleriyle de kimlik doğrulama işleminizi tamamlayabilirsiniz.
Kimlik doğrulamasından sonra açılan sayfada vefat eden yakınınıza ait T.C kimlik numarasını yazarak ‘Başvur’ seçeneğine tıklamanız yeterlidir.
Bu şekilde başvurunuzu online olarak tamamlayabilirsiniz.
Dul ve Yetim Aylığı Nereden Alınmaktadır?
Dul ve yetim aylığı almak için hak sahibi olan kişiler, maaşlarının çalıştığı bankaya yatırılması için talimat verebilmektedir. Bu sayede her ay devlet tarafından ödenen bu maaş, kişinin belirlediği bankaya düzenli olarak yatırılmaktadır. Bu maaş için başvuru süreci hızlı bir şekilde sonuçlanmakta olup sigortalının vefat ettiği ayı takip eden aybaşında ilgili rakam ödenmektedir.

Fakat vefat eden sigortalının GSS borcu dahil olmak üzere prim borcu varsa, borcun tamamının ödenmesi gerekmektedir. Dul ve yetim maaş hak sahipleri ilgili prim borcunu sigortalının vefat ettiği ay içerisinde öderse, yine vefatı takip eden aybaşında maaş ödemesini alabilmektedir. Prim borcu daha sonra da ödenebilmekte olup bu kez borcun ödendiği tarihi takip eden aybaşında maaş ödenmeye başlanmaktadır.

Dul ve yetim aylığı için başvuruların gecikmesi herhangi bir sorun teşkil etmemektedir. Başvuru ne zaman yapılırsa, ödemeler başvuruyu takip eden aybaşında yapılmaktadır. Dul ve yetim aylığı için şartlar uygunsa 5 yıl zaman aşımı süresi bulunmaktadır. Hak sahipleri 5 yıl içerisinde başvuru yapabilir, dul ve yetim aylığı için haklarını talep edebilirler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder