Benjamin Franklin’in İcatları - Ders Kitabı Cevapları

Yeni Yayınlar

Haziran 26, 2018

Benjamin Franklin’in İcatları

Edit
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 

Benjamin Franklin’in İcatları 

Benjamin Franklin neyi icat etmiştir? Benjamin Franklin’in çalışmları, uçurtma deneyi, paratoneri icatı, buluşları hakkında bilgi.


Benjamin Franklin’in İcatları

Franklin,uçurtma deneyi ile ilk paratoneri bulur. Benjamın Franklın’in icat ettiği paratoner 18.yy da mahkemede yargılanmıştır. Buluşu ile kilisenin çanlarını yıldırımdan koruyan Franklin, kilise tarafından suçlanır.Paratoner nedir? Yıldırımı üzerine çekip topraklayan, insanların veya eşyaların zarar görmesini önleyen cihaza paratoner denir.

Benjamin Franklin’in İcatları
Benjamin Franklin’in İcatları 

Franklin 1706’da Boston’da dünyaya geldi. 16 kardeştiler. Babası mum ve sabun imalatçısıydı. Franklin küçük yaşlardan beri her kitabı yutarcasına okuyordu. Babası onun yeteneğine uygun olacağını düşünerek bir basımevinde abisinin yanında çırak olarak verdi. Kısa sürede işinde uzmanlaşır. Basımını yaptığı gazete ve dergilere yazılar yazmaya başlamıştır. Amerikan kolonilerinin İngiltere’den bağımsızlıklarını kazanmasına ve Amerikan Bağımsızlık Bildirgesi’nin hazırlanmasına katkıda bulunur.

O her şeyle ilgileniyordu; 1730 yılında Amerika’da ilk defa gezici bir kitaplık daha sonra da bir itfaiye şirketi kurdu. Bu yıllarda şehrin savunması sırasında gönüllü bir birlik oluşturdu. Amerika’da ilk hastanenin ve bugünkü Philedelphia Üniversitesinin kurulmasında aktif rol oynadı. Bu gibi işleri gazeteler ve propaganda araçlarından topladığı yardımlarla gerçekleştirdi. Daha sonrada bilime yönelerek bir tür açık soba icat ederek patentini aldı. Yaşlılığının ileriki yıllarında ise köleliğin kaldırılması için çalışmıştır.

Franklin,1740’lı yıllarda elektrik ile ilgili deneylere başlar. Artı ve eksi olarak iki tür elektriğin olduğunu ilk kez o söylemiştir. Yıldırımın, atmosferdeki statik elektriğin ya da kendi tabiriyle ” elektrik ateşi”nin boşalması sonucu oluştuğunu ileri süren Franklin 1752’de meşhur “uçurtma deneyi”ni yapar ve ilk basit paratoneri yapmış olur. Bu dönemde kilise çanları sık sık yıldırımlara hedef oluyor ve pek çok zangoç bu yüzden ölüyordu. Ancak gök gürlemesi ve şimşek hala tanrının öfkesinin bir işareti sayıldığından din adamlarını ikna etmek zor olacaktı. Hatta Amerikalı bir papaz 1755 Massachusetts depreminden Franklin’in paratonerini sorumlu tuttu. Pek çok akılcı kişi soğuk, yağmur veya karın zararlarından nasıl korunuyorsak yıldırıma karşı da tedbir alınmasının doğal olduğunu savunmuşlarsa da, kilisenin muhalefeti Franklin’in keşfinden 26 yıl sonra 1778’de ancak kırılabildi. İtalya Brescia’da bulunan San Nazaro Kilisesi’nin mahzeninde saklanan yüzlerce kilo barut, kiliseye düşen yıldırım sonucunda patlayıp şehrin altıda biri hasar görünce roma Katolik kilisesi paratonere karşı tutumunu değiştirmek zorunda kalır.

Benjamin Franklin 1730 yılında para kazanmak için mücadele eden bir matbaacıyken 1749 yılında herkesin tanıdığı ve saygı gösterdiği bir siyasetçi ve mucit olmuştu.Bu yükselişinden şöyle söz eder: “Çevremde tembel yardımcılar bulundurmam ve her zaman sade yaşarım”. Çok şey yapmış, yaptıklarını en iyi şekilde yapmış ve en iyi bildiği şeyleri yapmaya çalışmıştır. Hırslı, akıllı, esprili ve olağanüstü dürüst bir kişiliği vardı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder