World Wide Web (www) Nasıl Ortaya Çıktı? - Ders Kitabı Cevapları ve Çalışma Kitabı Cevapları

Yeni Yayınlar

Mayıs 01, 2018

World Wide Web (www) Nasıl Ortaya Çıktı?

Edit
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 

World Wide Web (www) Nasıl Ortaya Çıktı? 

World Wide Web (www) nedir ve nasıl çalışır? World Wide Web (www) nasıl ve kim tarafından icat edildi, tarihçesi hakkında bilgi.


World Wide Web (www) Nasıl Ortaya Çıktı?
World Wide Web, İngiliz bilgisayar bilimcisi Timothy Berners-Lee tarafından 1989’da icat edildi. O sırada, İsviçre Cenevre’de bir parçacık fiziği laboratuvarı olan CERN’de çalışıyordu. Tim Berners-Lee bu fikri ortaya attı ve Web için gerekli olan yazılımları ve araçları yarattı. İlk web sayfası 1991’de çevrimiçi oldu.

World Wide Web (www) Nasıl Ortaya Çıktı?
World Wide Web (www) Nasıl Ortaya Çıktı? 

1989’da, erken internet çoğunlukla kolejlerde ve laboratuvarlarda bir bilgisayar ağıydı. CERN Avrupa’daki en büyük internet düğümüydü. Tim Berners-Lee patronlarına, internette yaşayabilecek geniş bir sayfalar ağı fikrini sundu. Çalışmalarını desteklediler, ancak o dönemde ticari destek bulamadılar. Berners-Lee çalışmaya devam etti ve web için gerekli araçları kurdu ve 1990’ın sonuna kadar ana hatları hazırladı.

Tim Berners-Lee, ilk web sayfasını 6 Ağustos 1991’de yayınladı. İlk web sayfasının bir kopyasını ve World Wide Web’in başlangıcı ile ilgili bilgileri http://info.cern.ch adresinden bulabilirsiniz.

***World Wide Web ve internet arasındaki farkı bilmek önemlidir. İnternet, bilginin dolaştığı bilgisayar ağıdır. World Wide Web, bu bilgisayarlarda saklanan tüm web sayfalarından oluşur. Diğer pek çok bilgi internet üzerinde hareket eder.

***Tim Berners-Lee’ye, 2004’te II. Kraliçe Elizabeth tarafından şövalye nişanı verildi ​​ve World Wide Web’i geliştirmesinden dolayı birçok ödül ve onura layık görüldü.

Sir Tim Berners-Lee şu anda W3C olarak da bilinen World Wide Web Konsorsiyumunun direktörüdür. W3C, Web’in çalışma biçimindeki değişiklikleri tartışır ve web programlama dilleri ve tarayıcı yazılımı için standartlar belirler.

World Wide Web, 2014 Eylül ayında 1 milyar web sitesine ulaştı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder