İlk Kan Bankası Ne Zaman ve Nasıl Kuruldu? - Ders Kitabı Cevapları ve Çalışma Kitabı Cevapları

Yeni Yayınlar

Mayıs 01, 2018

İlk Kan Bankası Ne Zaman ve Nasıl Kuruldu?

Edit
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 

İlk Kan Bankası Ne Zaman ve Nasıl Kuruldu?

İlk kan bankası ne zaman, kim tarafından ve nasıl kurulmuştur? Kan bankasının icadı, nerede kurulmuştur, tarihçesi hakkında bilgi.


İlk Kan Bankası
İlk kan bankası 1941’de Afro-Amerikalı bir doktor, cerrah ve tıbbi araştırmacı olan Doktor Charles R. Drew tarafından kurulmuştur. O ve Doktor John Scudder “Britanya’nın Kanı” adını verdikleri kanın depolaması ve taşınması için üzerine bir proje yürüttüler. İngiltere o sırada İkinci Dünya Savaşı’na girmişti, ancak Birleşik Devletler henüz savaşa katılmamıştı. Britanya’nın Kanı projesi, yaralı askerler için kan nakli yapmak üzere planlandı. Program beş ay boyunca işletildi ve 15.000 kişiden bağış topladı. Drew, bundan sonra Amerikan Kızıl Haç Kan Bankası’nın kurucusu ve ilk müdürü oldu.

İlk Kan Bankası Ne Zaman ve Nasıl Kuruldu?
İlk Kan Bankası Ne Zaman ve Nasıl Kuruldu?

Britanya’nın Kanı projesi ve sonrasında kurulan kan bankaları Dr. Drew’un kanları korumak için yeni bir yol keşfetmesine bağlıydı. New York’taki Columbia Üniversitesi’nde eğitim görürken, kan bileşenlerini – kırmızı kan hücreleri ve plazmayı ayırarak ve dondurarak deneyler yapıyordu. Bu çalışmaları, bileşenleri ayırıp, korumayı ve daha sonra tekrar birleştirmeyi mümkün kıldı.

Drew, kan depolamaya yönelik yöntem geliştirmeden önce tüm kan nakli işlemleri ancak kişiden kişiye olmak zorundaydı. Büyük şehirlerdeki hastaneler, gerektiğinde kan nakletmek için getirilecek bağışçıları kayıt altında tutuyorlardı.

Charles Drew, tıp fakültesini 1933 yılında Montreal, Kanada’daki McGill Üniversitesi’nde bitirdi. Ayrıca McGill’de Cerrahi Yüksek Lisansı derecesi aldı ve sınıfta ikinci sırada yer aldı. Columbia Üniversitesi Tıp Fakültesin’de Doktorasını tamamladı ve bunu gerçekleştiren ilk Afro-Amerikalı oldu.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder