Posta Pulunun İcadı - Ders Kitabı Cevapları ve Çalışma Kitabı Cevapları

Yeni Yayınlar

Mayıs 01, 2018

Posta Pulunun İcadı

Edit
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 

Posta Pulunun İcadı

Posta pulu ne zaman ve kim tarafından icat edildi? Posta pulu fikri nasıl ortaya çıktı, tarihçesi hakkında bilgi.


Posta Pulunun İcadı
1837’de İngiltere’de Rowland Hill adlı bir okul müdürü posta pulları yapma fikrini ortaya attı. Rowland Hill, İngiliz posta sisteminde değişiklikler öneren fikirlerini, üst düzey bir politikacıya, bir mektup şeklinde yazdı. Fikirlerinden biri, posta ücretinin mektubu gönderen tarafından ödenildiğini göstermenin basit bir yoluydu. Yapışkan bir pul kullanmayı önerdi. Halk arasında yaşanan tartışmanın ardından, posta sistemindeki değişiklikler ile ilgili fikirleri kabul gördü ve uygulanmaya başlandı.

Posta Pulunun İcadı
Posta Pulunun İcadı

İlk posta pulu 1840 Mayıs’ında İngiltere’de satıldı. Pulun fiyatı bir pennydi ve üzerinde genç Kraliçe Viktorya’nın resmi vardı. Arka plandaki mürekkebin rengi siyahtı ve bu nedenle pul “Penny Black” lakabını aldı. Ülkenin herhangi bir yerinde yarım ons’dan daha az ağırlığa sahip herhangi bir mektup göndermek için bir penny yeterliydi.

***Posta pullarından önce mektupların manuel olarak mürekkepli bir damgayla ibraz edilmesi gerekiyordu. Mürekkep damgaları, İngiltere Postmaster Genel Sekreteri Henry Bishop tarafından 1661’de icat edilmişti.

***Yapışkan posta pulundan önce, genellikle bir mektubun ödemesi alıcıya aitti ve fiyat, sayfa sayısına ve mesafeye göre değişirdi.

***1840’da Birleşik Krallık’ta posta pulunun piyasaya sürülmesi posta sistemini düzenledi. Posta sisteminde önemli bir aksaklık mevcuttu. Posta yetkilileri postaları okuyabiliyor veya mektupları saklayarak bunları yerlerine ulaştırmayabiliyorlardı.

***Rowland Hill, 1854’te Postmaster Genel Sekreteri olarak görevlendirildi ve 1860’da Queen Victoria tarafından şövalye nişanına layık görüldü.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder