Fezleke Nedir ? - Ders Kitabı Cevapları

Yeni Yayınlar

Mayıs 16, 2018

Fezleke Nedir ?

Edit
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 

Fezleke Nedir ?

Fezlekenin anlamı nedir?
Fezleke kelimesinin Türk Dil Kurumu’na göre kabul edilen açılımı, bir konu üzerinde verilmiş olan kararın kısa ve öz bir şekilde yazılması durumudur. Uzun yıllardan beri, özellikle siyasi ve hukuki tartışmaların arttığı dönemlerde ülkemizde de sıklıkla haber programlarında, siyasi programlarda; internet, gazete ve radyo haberlerinde sıklıkla duyduğumuz bir kelime olan fezleke, siyasi ve hukuki alanda son derece önemli ve sürekli gündemde olan bir maddedir.


Hukuk alanında fezleke nedir?
Fezleke kavramı, daha çok hukuksal süreçlerde hayatımızda daha sık yer almaya başlayan bir kavramdır. Fezleke örneğine bakıldığında, tüm fezlekelerin yazımlarında dikkat edilen kısımların ilk önce kısa ve öz bir şekilde olmasına dikkat edilmesi gösterilebilir. Bununla birlikte bu kısa ve öz biçimdeki anlatımların da tüm ayrıntıları dikkatli bir şekilde barındırmasına özen gösterilmelidir.

Fezleke Nedir ?
Fezleke Nedir ?

Fezlekenin hazırlanış unsurları hakkında öğrenilecek bilgilerin özeti; olayın ya da bildirilmek istenen konunun özü açık bir şekilde anlatılırken, aynı şekilde anlatım şekli de öz ve kısa olma durumunda ve detayları da atlanılmayacak şeklinde olmalıdır. Hukuk alanında yazılan fezlekeler, bir hukuk olay oluşumunun sonucundan ziyade, bu olayın başlangıç noktasını hazırlamaktadır. Bunun sebebi fezlekelerin olayın başında bir takım ifadeler ve kantılar toplandıktan sonra yazılmaya başlanmasıdır.

Meclis fezleke ne demektir?
Konuyla alakalı siyasi fezlekelerden söz edilebilmesi mümkündür. Çünkü siyasi alanlarda oluşturulan fezlekeler genel olarak milletvekilleri için oluşturulmaktadır. Siyasi fezlekelerde bir kişi, hazırladığı fezlekede bahsettiği siyasetçi hakkında bir şikayetini dile getirmektedir.

fezleke-nasil-hazirlanmalidir

Fezleke sahibi, ilgili kurumlara iletilecek fezlekeyi kısa ve öz şekilde yazıp istirham ettiği durumu açıkça dile getirerek şikayetçi olduğu siyasetçinin ismini de bu fezlekelerde mutlaka açıkça dile getirmelidir. Bunun dışında fezleke adı altında anılan dosyaların; daha kapsamlı bir konu ya da bir kanun hakkında yazılmış olan uzun bilgilerin daha kısa şekilde özetlenmiş haline de rahatlıkla denilebileceği durumu da oturtulmuş bir gerçeklik olmaktadır.

Fezlekenin yazım şartları nelerdir?
Bir toplumda fezleke yazıp işleme koyabilme yetkisine sahip olabilmek için, mutlaka bir hukukçu olmaya gerek olmamaktadır. Bir makam ve bir resmi kuruluş fezlekenin olması gereken gidişata oturtulmasına katkı sağlamaktadır. Örnek verilecek olursa, bir parti üyesi kendi partisinden başka bir üye hakkında da fezleke yazabilmekte, aynı zamanda farkı bir partideki milletvekili hakkında da fezleke yazabilmektedir.

Fezleke yazım aşamasındayken, yazan kişi eğer bir suçtan bahsetmek istiyorsa; bu suçla alakalı tüm detayları tamamen eksiksiz bir şekilde vermesi gereklidir. Suçladığı kişinin tüm bilgilerini, adresini, ailesini de bilgilerinin içine katan fezleke sahibi, olayı anlatırken de mümkün olduğunca fezlekeyi okuyacak kişinin kafasında olayın canlanmasına özen gösterecek şekilde ifadeler kullanmalıdır.

Fezlekenin bu şekilde eksiksiz ve olayın anlaşılabilmesine imkan sunarak yazılması halinde, konuyla ilgilenen yargı sürecinde fezlekenin içeriğinde anlatılanlar haklı bulunduğunda fezleke yöneltilen hatalı taraf hakkında mutlaka bir cezalandırılma işlemi oluşturulmaktadır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder