29 Ekim Cumhuriyet Bayramını Neden Kutluyoruz - Ders Kitabı Cevapları

Yeni Yayınlar

Mayıs 20, 2018

29 Ekim Cumhuriyet Bayramını Neden Kutluyoruz

Edit
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 

29 Ekim Cumhuriyet Bayramını Neden Kutluyoruz 

29 Ekim Cumhuriyet bayramı neden kutlanmaktadır. 29 Ekim cumhuriyet bayramını bu kadar özel yapan her sene bu kadar coşkulu kutlama yapmamızın sebepleri nelerdir?


29 Ekim - Cumhuriyet Bayramı
29 Ekim Cumhuriyet Bayramını neden kutluyoruz diye soracak olursak bu sorunun yanıtı elbette ki Cumhuriyetin ilanıdır. Peki neden Cumhuriyet’in ilanını bu kadar büyük bir bayram havasında kutluyoruz? Çünkü Türk milleti vermiş olduğu efsanevi Kurtuluş Savaşı sonrası kul olmaktan da kurtularak medeni bir toplum yolunda atılabilecek en büyük adımı atarak Cumhuriyeti ilan etmiştir.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramını Neden Kutluyoruz
29 Ekim Cumhuriyet Bayramını Neden Kutluyoruz

29 Ekim 1923 tarihinde Ulu Önder Atatürk ve onun yoluna baş koymuş arkadaşları sayesinde mecliste yapılan bir anayasa değişikliği sayesinde yeni kurulan ülkenin rejimi, yönetim biçimi CUMHURİYET olarak belirlenmiştir. İşte yüce Atatürk’ün bizlere bırakmış olduğu bu mirası unutmamak adına her yıl 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı olarak kutlanmaktadır.

Yaşadığımız ülkenin kuruluş yıldönümü olması sebebi ile ve özgürce yaşamamızın teminatı olan devletimizin kuruluşunun, çökmüş ve bitmiş bir Osmanlı yerine yepyeni bir devletin doğuşunun yıldönümü olduğu için her yıl 29 Ekim Cumhuriyet bayramı olarak kutlanmaktadır.

Toplumsal dayanışma içerisinde, milli birlik içerisinde yaşamamızı sağlayan 29 Ekim 1923’te temelleri atılan Cumhuriyet olgusunun, emperyalist güçlere karşı zafer kazanabilen yegane bir millet olduğumuzu yeniden ve  yeniden hatırlayabilmek için, şehitlerimizin ruhlarını şad etmek için, İstiklal Marşımızda anlatılan savaşımızı, mücadelemizi şereflendirmiş olan Cumhuriyetimizin değerini tekrar anlamak onun değerini bilmek için her yıl 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını büyük bir coşku ile kutlamaktayız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder