Nash dengesi nedir ? - DERS KİTABI CEVAPLARI

Yeni Yayınlar

Şubat 09, 2018

Nash dengesi nedir ?

Edit
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 

Nash dengesi nedir ?

Nash dengesi nedir ?


Oligopol piyasasında her iki tarafın da kendisi için en iyi stratejiyi rakiplerinin de seçeceğini düşünerek hareket etmesi sonucu oluşan dengeye nash dengesi denir.

Nash dengesi nedir ?
Nash dengesi nedir ?

Akıl Oyunları filmine konu olmuş Nobel ödüllü John Forbes Nash kimdir? John Forbes Nash'ın çalışmaları nelerdir? 13 Haziran 1928 ve 23 Mayıs 2015 tarihleri arasında yaşayan, muhteşem bir zekaya sahip olan John Forbes Nash'ı yakından tanıyalım.

Nash Nash Dengesi John Forbes Nash Oyun teorisi Akıl Oyunları Yöneylem

Lisans ve yüksek lisans eğitimini Carnegie Teknoloji Enstitüsü günümüz adı ile Carnegie Mellon Üniversitesi'nde dereceyle mezun olmuştur. John Forbes Nash bu başarısını ders çalışmayarak elde etmiştir. Doktora yapmak için Princeton Üniversitesi'ne gitmiştir. 21 yaşındayken Oyun Teorisi üzerine çalışarak hazırlamıştır. Bu çalışması sayesinde 1994 yılında Nobel Ekonomi Ödülünü kazanmıştır. Kendi adını verdiği Nash dengesinin de sahibidir. John Nash soğuk savaş döneminde ordu adına şifre çözücü olarakta çalıştı.

Parlak fikirleri ve göze çarpan kişiliği sayesinde 30 yaşında MIT'de profesörlük yapmaya başladı. O sırada fizik öğrencisi olan Alicia Larde ile tanışıp evlendi. 1958 yılında Nash'ın şizofreni sorunları ortaya çıkmaya başlamıştı. Olmayan oda arkadaşıyla konuşuyordu. Antartika'nın imparatoru olduğuna inanıyordu. Bu tarz bir çok sorunla karşılaştı. Bu yüzden evliliği sadece 7 yıl sürmüştür. Ancak ilişkileri tamamen kopmamış, 7 yıl sonra tekrar bir araya gelmişler ve 2001 yılında tekrar evlenmişlerdir. Nash hastalığını yine kendi zekası sayesinde yenmiştir.

John Forbes Nash 23 sayısına takıntılıydı. 23 adet yayınlanmış bilimsel makalesi vardır. “Essays on Game Theory” (1996) ve “The Essential John Nash” isimli kitapları yazdı. Aynı zamanda “Hex” ve “So Long Sucker” adlı 2 popüler oyunun yaratıcıları arasındadır. 23 Mayıs 2015 tarihinde eşiyle birlikte geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybetmiştir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder