Mavi Yumurta nedir? - DERS KİTABI CEVAPLARI

Yeni Yayınlar

Kasım 04, 2017

Mavi Yumurta nedir?

Edit
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 

Mavi Yumurta nedir?

Bu tavuklar mavi yumurta yumurtluyor
Bursa'da bir müteşebbisin yetiştirdiği Ameraucana cinsi tavukların mavi yumurtaları görenleri şaşırtıyor. Bursa Süs Tavukları ve Bahçe Hayvanları Yetiştiricileri Birliği Derneği Ömer Çakal, Amerikan ırkı olan Ameraucana cinsi tavukları besleyerek mavi renkte yumurta elde ediyor. Görenlerin hayrete düştüğü yumurtaları Ameraucana, cinsi tavuklar elde eden Çakal, yumurtaların tane fiyatlarını 5 ile 10 lira arasında satıyor.

Bu mavi yumurtalarda kolesterol bulunmuyor ve astım hastalığının tedavisinde kullanılıyor. Mavi yumurtlayan Ameraucana cinsi tavukları besleyen Bursa Süs Tavukları ve Bahçe Hayvanları Yetiştiricileri Birliği Derneği Ömer Çakal, 'Süs tavukları yumurta kabuk renklerine göre de ayrılıyor. Bugün ki çekilen tavuklar da Ameraucana tavuklardı. 

Mavi ve yeşil olarak yumurtlayan tavuklar bildiğim kadarıyla iki çeşitler, şuan başka çeşitleri yok. Sadece Ameraucana ve Araucanas var. ikisi de Amerikan menşeili bir ırk. Benim tavuklarımın ırkı ise Ameraucana. Bunların arasındaki tek fark Ameraucana'ların kuyrukları var, ancak Araucanas'larda hiç kuyruk yoktur. Bunların fiziki özellikleri aslında yumurta tavukları olmalarıdır. Senede 180 ila 200 adet yumurta yaparlar. Ameraucana'lar ise 240 adet yumurtaya kadar ulaşır' dedi.

MAVİ YUMURTALAR ASTIM HASTALIĞI TEDAVİSİNDE KULLANILIYOR

Mavi Yumurta nedir?
Mavi Yumurta nedir?

Doktorlar bu mavi renkteki yumurtaların kolesterol oranın düşük olduğunu ifade eden Çakal, 'Bu yumurtalar astım gibi hastalıkların tedavisinde kullanıldıklarını söylüyorlar. Sağlığa oldukça faydalıymış. Ben yumurta tavuklarını çok hoş oldukları için besliyorum. Ameraucana'lar genelde mavi tondur. Ancak rengi bazen yeşile de kaçabilir. 

Fiziksel olarak büyük bir ırk değildirler. Ağırlıkları yaklaşık 2 kilogram civarındadır, sakallıdır, bezelye ibikliler. Bunların menşeileri Amerikan ırkı. Türkiye'ye gelme hikayeleri ise turistler tarafından yumurtalar getiriliyor. Daha sonradan da üremeye başlıyorlar. Hayvanların rengine göre, güzelliğine göre çiftini 350 lira ve 450 lira arasında değişebiliyor. Yumurta fiyatları ise 5 lira, 7 buçuk lira ve 10 lira olarak değişiyor. Tavukların yaşam süreleri 8 ila 10 yıl arası ancak fazla yumurtladıkları için o sürelere dayanmıyorlar. En verimli dönemleri ise de ilk 18 ay' şeklinde konuştu.

Mavi Yumurta nedir?
Mavi Yumurta nedir?

Mavi Yumurta Yumurtlayan Tavuk Cinsi ve Tavuk Fiyatları, Yeşil Yumurta Yumurtlayan Tavuk Cinsi ve Tavuk Fiyatları, Araucana, Ameraucana Tavuk Mavi Yumurta Yumurtlayan Tavuk Cinsi ve özellikleri nelerdir? Mavi yumurta yumurtlayan Tavuk Fiyatları 2017 yılında ne kadar oldu? Yeşil Yumurta Yumurtlayan Tavuk Cinsi ve özellikleri nelerdir? Yeşil yumurta yumurtlayan Tavuk Fiyatları 2017 yılında kaç lira? Araucana tavuk, Ameraucana tavuk Araucanas tavuk cinslseri, özellikleri ve fiyatları hakkında tüm bilinmeyenler yazımızda.

Mavi Yumurta nedir?
Mavi Yumurta
Mavi yumurta, daha çok Amerika menşeli özel bir tavuk cinsi sayesinde üretilen rengi açık mavi olan bir yumurta cinsidir. Oldukça ilgi gören ve fiyatı yüksek bir yumurtadır. Mavi yumurta ve bu yumurtayı yumurtlayan tavuk cinsi hakkında detayları aşağıda aktaracağım.

Mavi Yumurtlayan Tavuk Cinsi ve Özellikleri nelerdir?
Mavi Yumurtlayan Tavuk Cinsi Ameraucana ve Özellikleri
Mavi Yumurtlayan Tavuk Cinsi Ameraucana ve Özellikleri

Mavi yumurtlayan tavukların genellikle mavi dışında yeşil, pembe renkte de yumurtladıkları ve hatta en çok genel renk olan beyaz yumurta yumurtladıkları bilinmektedir. Köy tavuklarının ise yumurtasının kahverengi olduğu kabul edilir. Son günlerde oldukça popüler hale gelen ve birçok kişinin merak ettiği mavi yumurtlayan tavuk cinsini irdelemek istedik. Çünkü konunun bir iş fikri olarak değerlendirilmesi olası. Mavi yumurtlayan tavuk cinsi en çok Amerika kökenli ”Ameraucana” olarak bilinir. Bu tavuk cinsinin az bulunması sebebiyle mavi yumurtlayan tavuklar, özellikle süs tavuğu besleyenlerden oldukça fazla talep görmektedir.

Mavi Yumurta Yumurtlayan Tavuk Fiyatları Ne Kadardır?
Mavi Yumurtlayan Tavuk Cinsi Ameraucana ve Özellikleri
Mavi Yumurtlayan Tavuk Ameraucana Fiyatları
Mavi yumurtlayan tavuk ameraucana Fiyatları ile ilgili olarak mavi yumurtlayan ”Ameraucana” cinsi tavukların az bulunması sebebiyle ve son dönemde çıkan haberler neticesinde fiyatları oldukça yükselmiştir. Geçtiğimiz yıllarda bu cins tavukların fiyatı tavuk başına 150 TL ile 200 TL arasında değişiyordu. Günümüzde ise mavi yumurtlayan tavuk fiyatları tavuk başına 500 TL ile 2.000 TL arasında değişkenlik göstermektedir. Yıllık yumurta üretimleri ortalama 120-180 adettir.

Mavi Yumurta Fiyatları Ne Kadardır?
Mavi yumurtaların fiyatı adet başına 15 TL ile 20 TL arasında değişkenlik göstermektedir. Özellikle profesyonel kuluçka makinesi ile bu yumurtalara sahip olmak büyük önem arz ediyor.

Mavi Yumurtanın Faydaları Nedir?
Mavi yumurtaların besin, kalori ve protein açısından bildiğimiz toplu yumurta çiftlikleri yumurtalarına göre oldukça zengin olduğu biinmektedir. Rengi itibariyle bu yumurtaların oldukça ilgi gördüğü ve merak uyandırdığı bilinmektedir.

Mavi – Yeşil yumurtlayan tavuk fiyatı: 500 TL – 2.000 TL
Mavi – Yeşil yumurta fiyatı: 10 TL – 20 TL
Bir adet mavi yumurtlayan tavuğun yıllık üretimi: 150 adet
Bir adet tavuktan elde edilebilecek maksimum gelir: 3.000 TL

Buna göre ortalama bir şekilde maliyetlere ve gelirlere bakarak kararınızı verebilirsiniz. Daha ayrıntılı sorularınız olursa yorum kısmından sorularınızı bekliyor olacağım. Bu arada diğer bir yazımız olan tavuk çiftliği kurma maliyeti adlı yazımızı okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Bunun dışındaki aşağıdaki Sussex ve Brahma cinsi tavukları hakkında yazdığımız yazıları da okumanızın yararınıza olacağınızı düşünüyorum.

Ameraucana cinsi tavuk Bursa'da bulunan bir çiftlikte mavi yumurtalarıyla ilgi görüyor. Mavi, yeşil ve turkuaz renklere yakın bu yumurtalar, astım hastaları için bugünlerde bulunmaz hint kumaşı... Bursa Süs Tavukları ve Bahçe Hayvanları Yetiştiricileri Birliği Derneği Ömer Çakal tarafından yapılan açıklamaya göre Amerikan ırkının bir melez tavuğu olarak belirtilen Ameraucana cinsi tavukların yumurtaları mavi, yeşil, kahverengi renklerinde oluyor. Bu yumurtaları ilk defa görenler kimyasal bir katkı yahut boyama işlemi olduğunu düşünse de tavuğun yumurtasının bu şekilde oluştuğunu öğrenince bu renkli yumurtalardan satın alıyorlar. 

Yumurtaların Türkiye'deki piyasası ortalama 5-10 lira arasındadır. Seri üretim yapan bir çiftlik olmamasından dolayı satış kanalı pek kuvvetli değildir. Satın almak istersen, bu tavuklara sahip çiftliklere kadar gitmeniz gerekebilir.  Anavatanı Amerika ve Hindistan olarak bilinen araucana tavuklarının deniz mavisinde koyu yeşile kadar farklı skalalarda renkleri var.Amerika'da birçok farklı tavuk türünün birleşimi ile ortaya çıkan melez bir cins olan araucana tavuklarının kuyrukları yok, ayakları yeşil ve paçalı. Diğer tavuklara oranla etleri yağsız diyebiliriz. Tavuk eti diye tabir edilen beyaz et sadece göğüslerinde var. Vücutlarının geri kalan kısmındaki et yağsız ve sert. 

Yumurtasında kolesterol olmayan araucana tavuklarının yumurtasındaki vitamin değeri 10 bıldırcın yumurtasına eşdeğer. Araucana tavuklarının tüyleri de ayrıca her ay kırpılarak kozmetik alanında kullanılıyor. Yüksek oranda demir, çinko kalsiyum, folik asit ve protein içeren mavi ve yeşil yumurtalar, sağlığımıza oldukça faydalıdır. Vücudun sağlıklı bir şekilde gelişimini sürdürmesi için gerekli olan temel besin maddelerini içeriğinde bulundurur.  Kalp dostudur. Kasları güçlendirir, yaşlı kişilerde kas kaybını minimuma indirir. Göz için faydalıdır. Beyin fonksiyonelitesini artırır. Beyin zarı için muazzam bir besin takviyesidir.  Alzheimer hastalığı ihtimalini azaltır. Hamile ve emziren kadınlar için günlük tüketilmesi tavsiye edilir.  Kemik erimesine karşı vücudun direnç kazanmasını sağlar. Enerji değeri yüksektir. Tokluk hissi verdiği için kilo kaybını sağlar.  Yüksek tansiyon hastalarında tansiyonu dengede tutar. Felç ve damar hastalıklarına yakalanma ihtimalini azaltır. Meme kanseri riskini azaltır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder