CLIORO Gargara - DERS KİTABI CEVAPLARI

Yeni Yayınlar

Kasım 03, 2017

CLIORO Gargara

Edit
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 

CLIORO Gargara

Endikasyon Bilgisi :
İlacın Etken Maddesi Benzidamin hidroklorür, Klorheksidin glukonat’tır. CLIORO Gargara, iltihaba ve ağrıya sebep olan biyolojik etkenleri azaltan, iltihap önleyici, ağrı kesici, ağız içi mikropları öldürücü ve gelişmelerini engelleyici (antiseptik) etkilere sahip bir ilaçtır. CLIORO Gargara, ağız boşluğu ve boğaz bölgesindeki rahatsızlıkların (boğaz ağrısı, bademcik iltihabı, soluk borusu iltihabı, farenjit, aft gibi) tedavisi; diş eti hastalıkları tedavisi; dil iltihabı; diş çekimi veya ağız bölgesindeki operasyonlardan sonra iyileşmenin hızlanması; ağız hijyeninin sağlanması; diş plakları oluşumunun önlenmesi; protez kullanımından dolayı oluşan ağız içi iltihapları; kemoterapi, radyoterapi veya diğer nedenlerden dolayı oluşan ağız içi yüzeyi iltihaplanması durumlarında kullanılır.

CLIORO Gargara Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.

CLIORO Gargara, iltihap önleyici, ağrı kesici, ağız içi mikropları öldürücü ve gelişmelerini engelleyici (antiseptik) etkilere sahip bir ilaçtır.

Diş ile ilgili operasyonlardan sonra da kullanılabilir.

CLIORO Gargara
CLIORO Gargara

İlacı uyguladıktan sonra ağzınızda hoş olmayan bir tat oluşabilir. Bu tadı yok etmek için ağzınızı bir başka sıvı ya da su ile çalkalamayınız. Bu durum ilacın etkinliğini azaltır.

Gargarayı yemekten sonra ve dişlerinizi fırçaladıktan sonra uygulayınız. Seyreltmeden kullanınız. Ağzınızda bir dakika kadar çalkalayınız. Daha sonra tükürünüz, yutmamaya dikkat ediniz. CLIORO Gargara‘yı kullandıktan sonra dişlerinizi fırçalamayınız, bir şey yeyip, içmeyiniz.

Gözlerinize ve kulaklarınıza temasından kaçınınız. Teması halinde bol su ile yıkayınız.

İstenen sonucu almak için doktorunuzun önerdiği kullanma süresini dikkate alınız. Tedaviyi erken bırakmayınız. Doktorunuzun talimatlarına uyunuz.

Tedavi süresi, rahatsızlığın şiddetine göre ortalama 2-7 gün arasındadır; radyasyon mukozitlerinde tedavi, doktor gözetiminde 15-20 gün sürebilir.

Eğer şiddetli karaciğer ya da böbrek hastalığınız varsa; kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu söyleyiniz.

CLIORO Gargara 12 yaşından küçük çocuklarda kullanılmaz.

Hamileyseniz veya hamilelik şüphesi varsa ya da bebek emziriyorsanız; kullanmayınız.

CLIORO Gargara’nın kullanım Şekli:

Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.

Seyreltilmeden (sulandırmadan) kullanılmaktadır.

Bir ölçek (15 ml) gargara solüsyonu ile 20-30 saniye ağızda çalkalama velveya gargara yapıldıktan sonra kalan kısım dışarı atılır; yutulmaz. Doktor başka şekilde tavsiye etmediği takdirde, ihtiyaca göre bu işlem genellikle günde 2-3 defa 2-3 saat ara ile tekrarlanır; gerekiyorsa 5 defaya çıkılabilir.

Tedavi süresi, vakasına göre ortalama 2-7 gün arasındadır; radyasyon mukozitlerinde tedavi, doktor gözetiminde 15-20 gün sürebilir.

Eğer proteziniz var ise gargaranızdan bir miktar bardağa dökün. protezlerinizi bir iki dakika bardaktaki gargaranın içinde bırakınız. Ağzınızı da gargara ile çalkaladıktan sonra protezlerinizi bardaktan alıp ağzınıza yerleştirebilirsiniz.

Yemekten sonra ve dişlerinizi fırçaladıktan sonra uygulayınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.

Ağızda geçici his azalması, tat almada değişiklik, dişlerde ve diğer ağız içi yüzeylerde lekelenme ve diş taşı oluşumunda artış yaygın görülen yan etkilerdir.

İlaç Etken Maddesi: Benzidamin hidroklorür, Klorheksidin glukonat

İlaç Marka İsmi: CLIORO Gargara

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder