Yaprak Dökümü Kitap Özeti (Reşat Nuri Güntekin) - Ders Kitabı Cevapları

Yeni Yayınlar

Ocak 28, 2019

Yaprak Dökümü Kitap Özeti (Reşat Nuri Güntekin)

Edit
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 

Yaprak Dökümü Kitap Özeti (Reşat Nuri Güntekin)

Yaprak dökümü, yaprak dökümü kitabı, yaprak dökümü  kitap özeti, yaprak dökümü romanı, yaprak dökümü Reşat Nuri Güntekin, Reşat Nuri Güntekin yaprak dökümü özeti, 


Yaprak Dökümü Roman Özeti (Reşat Nuri Güntekin)

Ali Rıza Bey  görgülü ve beyefendi bir memurdur.  Ali Rıza Bey’in 5 çocuğu vardır. Trabzon’da çalıştığı yerden çıkar, daha sonra İstanbul’a geçerek Bağlarbaşı’nda bulunan babadan kalan yere yerleşirler. Bir müddet işsiz kaldıktan sonra, Muzaffer isimli eski öğrencisinin yardımıyla iş bulur. Kızları Leyla ve Necla’nın arkadaşı Leman Ali Rıza Bey’den iş ister. Ali Rıza Bey Leman’a çalıştığı yerde iş bulur. Ancak Leman zamanla patron Muzaffer Bey ile ilişkiye başlar ve ondan hamile kalır. Ali Rıza Bey durumu öğrendiğinde kendisini suçlu hisseder. Muzaffer Bey’den Leman’la evlenmesini ister. 

Patronu bu isteği reddedince Ali Rıza Bey gururuna yediremez ve işten çıkar. Ardından oğlu Şevket iş bulunca sevinir. Ancak daha sonraları Ali Rıza Bey’in eşi Hayriye Hanım ve kızları Necla ve Leyla eve maddi destek sunamadığı için ona karşı aşağılayıcı bir tavır takınırlar. Şevket çalıştığı yerde evli bir kadın ile ilişki yaşadığını ve onunla evleneceğini söyler. Önce Ali Rıza Bey bu duruma karşı çıksa da sonra Şevket’in Ferhunde adındaki kadına aşık olduğunu anlar. Ancak Ferhunde eğlencesine ve lükse düşkün biridir. Evde gece toplantıları yapılır. Evin kızları Necla ve Leyla’nın eğlence düşkünlüğü artar. Bu ayede Ferhunde’nin ev içindeki etkisi gittikçe artar. Fikret bu duruma katlanamaz ve Adapazarı’nda yaşayan biriyle evlenir.

Fikret evden gidince bir anlamda aile için yaprak dökümü başlar. Şevket’in parası ile Ali Rıza Bey’in maaşı evin eğlence ihtiyaçların gitmektedir. Bir gün elde avuçta bir şey kalmaz. Şevket kurtuluş için son çare olarak bankadan zimmetine para geçirir.  Paraları yerine koyamadığı için de hapse atılır. Bu durumda yaprak dökümü devam etmektedir. Ferhunde bu yaşama katlanamaz evden ayrılır. Sonraları Necla da Suriyeli bir iş adamıyla evlilik yapar. Ancak mutlu olamaz ve babasından yardım ister yolladığı mektupla. Ali Rıza Bey isteği kabul etmez ve kendi tercihinin sonuçlarına katlanmasını ister. Böylelikle yaprak dökümü kaldığı yerden devam eder. 

Leyla zengin bir avukata metres olmuştur. Ali Rıza Bey bu durumu bir arkadaşı aracılığıyla duyar. Namusu adına Ali Rıza Bey Leyla’yı evden kovmuştur . Leyla avukatla birlikte Taksim’e taşınır. Son yaprağın dökümü tamamlanmış ve aile için mevsim gittikçe ağırlaşmış olur. Sonunda Ali Rıza Bey Leyla’nın evine dönmesine razı olur ancak kendi evi terk  etme kararı alır. Adapazarı’nda yaşayan kızı Fikret’in yanına gittiğinde kızının orada mutsuz oluşunu görür. Fikret eşi ve üvey çocuklarıyla geçinememektedir. Ali Rıza Bey İstanbul’a tekrar dönüş yapar ancak bir süre gün evine gitmez. Sonraları hastalanır ve eski bir arkadaşı onu hastaneye yatırır. Bir gün Hayriye Hanım kızı Leyla ile birlikte  hastaneden onu çıkartırlar. Hayatlarını Taksim’deki evde sürdürürler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder