Yalnız Efe Kitap Özeti (Ömer Seyfettin) - Ders Kitabı Cevapları

Yeni Yayınlar

Ocak 28, 2019

Yalnız Efe Kitap Özeti (Ömer Seyfettin)

Edit
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 

Yalnız Efe Kitap Özeti (Ömer Seyfettin)

Kitabın Adı: Yalnız Efe
Yazarı: Ömer Seyfettin
Sayfa Sayısı: 80
Yayın Evi: TİMAŞ ÇOCUK
Yayın Tarihi 13. Baskı – 2014
Kitabın Türü: MEB – 100 Temel Eser- Hikaye
Orijinal Dil: Türkçe
ISBN: 9753628686
Fiyatı: 6 TL
Bedaval al BEDAVA AL
Çevirmen:
Okuyucu Puanı: [ratings results=”true”]
Yalnız Efe kitap özeti, Ömer Seyfettin Yalnız Efe özeti. Yalnız Efe geniş özet, Yalnız Efe kısa özet.
Roman hakkında öncelikle birkaç bilgi vermek gerekirse:


Yalnız Efe, hikayeleriyle ünlenen Ömer Seyfettin’in roman denemesi olan bir eserdir. Ömer Seyfettin’in eseri kaleme aldığı yıllarda Yunanlılar İzmir’e kadar gelmiş ve halk arasında olumsuz düşünceler oluşmaya başlamıştır. Yazarımız bu karamsar ortama ışık verebilmek ve halkın umutlarını güçlendirip cesaret tohumlarını ekmek amacıyla bu eserini yazmıştır. Yalnız Efe’de haksızlıklara, zulme karşı direnen bir kadının öyküsüdür.

Yalnız Efe, Milli Eğitim Bakanlığı’nın 100 Temel Eser listesinde de yer almaktadır.

Yalnız Efe Konusu: Eşkıyalar tarafından öldürülen babasının öcünü almak isteyen bir kadınının olağanüstü kahramanlığı.

Yalnız Efe kitabının özeti:Yörük Efe, köylü tarafından sevilen, sayılan bir karakterdir. Aynı köyde yaşayan, zalimlikleriyle bilinen ve faiz yoluyla insanlara istediğini yapan Eseoğlu’dur. Yörük Efe, insanlara Eseoğlu’na bir zamanlar borç verdiğini ve borcunu alacağını söyler. İnsanlar bu durum karşısında ona engel olmak isterler fakat Yörük Efe kimseyi dinlemez ve Eseoğlu’nun yanına borcunu almaya gider. Burada Eseoğlu’nun emri ile kahyanın kardeşi tarafından öldürülür.

Bu gelişmelerden sonra Yörük Efe’nin Kızı Kezban babasının öcünü almak ister. Başlangıçta yasal yollarla hakkını arayan Kezban bu arayıştan bir sonuç çıkmadığını görünce dağa çıkmaya karar verir ve halk tarafından Yalnız Efe olarak bilinmeye başlar.Kezban, babasının ölümünden sorumlu olan kişileri araştırmaya başlar ve sonunda da babasının katillerini bulur. Eseoğlu’nu öldürür.

Yalnız Efe Kişiler ve Özellikleri:

Kezban: Hikayenin asıl kahramanı olan Kezban, dağa çıkarak halk arasında Yalnız Efe olarak anılacak bir kahramandır. Başlangıçta haksızlıklara karşı resmi yollarla karşı çıkmaya çalışan Kezban bir sonuç alamayınca dağa çıkmaya karar verir.

Eseoğlu: Eserdeki en kötü karakterli kişidir. Acımasız ve dinsiz, imansız biridir Eseoğlu. Köylülere faiz yoluyla her istediğini yaptıran acımasız bir karakterdir. Hikayede Eseoğlu direk olarak konuşturulmaz Eseoğlu’nun yaptıkları başka bir ağızdan anlatılır. Aynı zamanda Eseoğlu Kezban’ın babasını öldürten kişidir. Kezban hikayenin sonunda Eseoğlu’nu öldürecektir.

Yörük Efe: Hikayedeki olgun, saygı duyulan, dürüst bir karakterdir. Birçok savaşa katılmış, birçok savaşta yiğitçe çarpışmış bir halk adamıdır o. Bu nedenle de kendisine ayrı bir görev düşmüştür ve köylüye karşı hep dürüst ve doğru yolu gösteren bir kişi olmuştur. Eseoğlu’nun emriyle Eseoğlu’nun kahyasının kardeşi tarafından öldürülmüştür. Yörük Efe, bu hikayedeki neden-sonuç ilişkisinin en temel noktasını oluşturmaktadır. Yörük Efe, öldürülür, bu nedenle Kezban dağa çıkar. Sonuç olarak zalim Yörük Efe öldürülür.

Sonuç: Yalnız Efe, görünürde bir intikam alma hikayesi olarak görünse de verilmek istenen asıl mesaj haksızlıklara, zulümlere karşı çıkıştır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder