Momo Kitap Özeti Michael Ende - Ders Kitabı Cevapları

Yeni Yayınlar

Ocak 31, 2019

Momo Kitap Özeti Michael Ende

Edit
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 

Momo Kitap Özeti Michael Ende

Kitap adı: Momo, 
Kitabın yazarı: Michael Ende,
Kitabının konusu: Zaman kavramının önemi…
Momo kitap özeti:
Momo kitabının sayfa sayısı:


Momo kitap özeti, Momo Michael Ende kitap özeti, Momo kitabının kısa özeti, Momo geniş kitap özeti.

Çok güzel bir ülkede çok güzel bir kız yaşarmış bu kızın adı Momo’ymuş. Momo herkes tarafından sevilen ve asla kaybedilmek istenmeyen bir kızdır. Momo dinlemesini bilen, dinlerken de anlatıcıyı dinlemeye özen gösteren ve anlatılanlara kendini iyi veren bir dinleyiciydi. Momo’nun çok yakın ve sevdiği iki arkadaşı vardı bu arkadaşların isimleri Lila ve Nogra idi.

Momo’ye herkes hayrandı. Herkes Momo ile vakit geçirmek ona bir şeyler anlatmak, onunla sohbet edip onunla oynamak istiyordu. O güzel gözleriyle insanları dinlemeye başladığında en suskun insan bile adeta susmak istemeyen bir bülbüle dönüşebilirdi.

Bilge Orantusmuş, Momo’nun uzun süreden beri arkadaşıydı. Çevrede Zaman Dede olarak bilinirdi. Momo ara sıra Zaman Dede’yi ziyarete giderdi. Bir gün yine ziyaret sırasında Momo oldukça şaşırtıcı şeylerle karşılaştı. Momo Zaman Dede’nin masasında çok ilginç şeyler gördü. Müzik sesleri, ilginç eşyalar… Zaman Dede, Momo’ya bunları başka bir zamandan getirdiğini söyledi.

Zaman Dede, yanında bulunan eşyaları tek tek Momo’ya göstermiş ve ne olduğunu anlatmış. Eşyalar arasında bilgisayarlar, telsizler, televizyon gibi eşyalar varmış. Momo diğer arkadaşları gibi bu eşyaları daha önce hiç görmemişti ve oldukça şaşkındı.

Zaman Dede’ye neden Zaman Dede dendiği şimdi daha iyi anlaşılıyordu. Zaman Dede zamanda gezen biriydi. Ve her zaman bu gezileri tek başına yapardı. Fakat bu seferki yolculuğu tek başına yapmak istemeyen Zaman Dede, Momo’ya onunla zamanda yolculuk etmek isteyip istemediğini sordu. Zamanda yolculuk teklifini Momo geri çevirmedi. Zaman Dede’nin Momo’yu seçmesinin elbette bir nedeni vardı. Momo oldukça akıllı bir kızdı ve Zaman Dede Momo’nun zekasına güvendiğinden dolayı bu yolculuğa onu da götürmek istedi. Çünkü Zaman Yolculuğunu tehlikeye atan kırkkılıkların kötü eylemlerini engellemek istiyordu.

Zaman Dede, Momo’ya kırkkılıklardan bahsetmiş. Zaman yolculuğu sırasında onlarla karşılaştıklarında ne yapmaları gerektiğini anlatmış. Onları yenmenin tek yolunun şirketlerinde bulunan siyah kutuya ulaşıp çaldıkları zamanı serbest bırakmak olduğunu söylemiş. Aynı zamanda bu kutuya ulaşmadan önce zaman böceklerini de atlatması gerekiyormuş. Zaman böceklerinin gözlerine bakmaması gerektiğini eğer bakarsa hipnoz olacağını Zaman Dede’den öğrenmiş Momo.

Zaman Dede, Momo’yu gizli bir odaya götürmüş ve kumandalara basmaya başlamış. Çok geçmeden Momo kendisini zaman yolculuğu yaparken bulmuş. Derken başka bir zamana geçmişler. Bu zamanda Momo’nun gördüğü beton yığınları olmuş. Kendi zamanındaki gibi kuş sesleri, mis kokular ve harika manzaralar yokmuş. Zaman Dede hızlı adımlarla yürürken Momo da onu takip etmiş. Ve Momo neden bu kadar hızlı yürüdüğünü sorunca Zaman Dede’ye, o da kırkkılıkların onları izlediklerini ve onları burada istemeklerini söylemiş. Kırlıkların kendilerini bulamayacakları bir yere saklanmaya gitmişler.

Momo ve Zaman Dede saklandıkları mahallede geziyorlarmış. Momo insanların evlerinde siyah bir kutuyu izlediklerini ve bunun Zaman Dede’nin evinde gördüğü TV olduğunu fark etmiş. Derken bir apartmana girmişler ve bir kapıdan içeri girmişler. İçeri girdiklerinde kalabalık bir kırkkılık sürüsü varmış ve yanlarında da zaman böcekleri. Zaman Dede çıplak gözle zaman böceklerine bakmamaları için gözlükleri çıkararak birini kendi takmış ve diğerini de Momo’ya vermiş.

Zaman Dede, kırkkılıkları oyalarken Momo’da siyah kutunun peşine düşmüş. Siyah kutuyu ararken girdiği yerde bir sürü siyah kutu görmüş ve açmaya çalışmış fakat kilitliymiş. Fazla zamanı olmayan Momo, orada kutulardan birinde kapatılan tik tak cücelerinin sesini duymuş ve onları serbest bırakmış. Tik tak cücelerinin kutuya kapatılma nedeni ise kırkkılıklar hakkındaki her şeyi bilmeleriymiş. Momo, tik tak cüceleri sayesinde siyah kutuyu açarak canlı zamanı serbest bırakmış ve kırkkılıklar kaybolmuşlar.

Momo, Zaman Dede ve tekrar kendi zamanlarına geri dönmüşler ve tik tak cücelerini de yanlarında götürmüşler. Kendi zamanlarında insanlar neşeli, hava mis kokulu imiş. Zaman Dede’yi ziyaretlere devam eden Momo bazen tik tak cücelerini de yanında götürmüş. Ve onlar da bu ziyaretlerde mucitlik merakı başlayan Zaman Dede’ye yardım etmişler. Momo’nun güzel hayatı hep böyle sürmüş gitmiş.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder