Işın Çağı Gülten Dayıoğlu Kitap Özeti - Ders Kitabı Cevapları

Yeni Yayınlar

Ocak 29, 2019

Işın Çağı Gülten Dayıoğlu Kitap Özeti

Edit
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 

Işın Çağı Gülten Dayıoğlu Kitap Özeti

Merhaba arkadaşlar bu yazı tamamıyla bana aittir. Daha önce turkceogretmeniyiz .biz’de de yazmıştım. Çok tutuldu burada da istek üzerine yazıyorum. Bundan sonra pek çok roman özetini sizlerle paylaşacağım. Bu kitabımız Işın Çağı, yazarı da belirttiğim gibi Gülten Dayıoğlu’dur. Işın Çağı roman özeti, Işın Çağı kısa kitap özeti istiyorsanız bu tam size göre. Kim bilir belki geniş bir roman özeti olarak da görünebilir gözünüze.
Kitabın adı: Işın Çağı
Yazarı: Gülten DayıoğluIşın Çağı kitabının özeti:

Bir gün 2 ülke varmış. Bu ülkelerin birisinde yeni doğan erkek çocukların bazıları çalınıyormuş.Bunu gören anneler,babalar sırf çocuklarını korumak için yapmadıkları şeyler kalmıyormuş ama çocukları göz kapayıp açana kadar yok oluyormuş.Aslında çocukları çalan kişi o ülkenin başkanı. 

Çalmasının tek sebebi ise ülkeler arası kıtlık varmış ilerde savaş çıkacağını bilen başkan yeni doğan erkek çocuklarını gizlice zeka testinden geçirip bunların üstün zekalı olanlarını alıp onları çalıyormuş. Bunları özel bir çiftlikte yetiştirmişler. Bunlar büyümüşler bir gün başkan bunları toplamış 500 bilgini uzaya yoliyacakmış. 

Bilginler orada kendi gezegenlerini kurup ‘Dolgu’ denilen besinden yapacaklarmış.Bu besin bir insanı rahatça 3 gün boyunca doyurabilirmiş. Salonda anne ve babalar varmış çocuklar önce tiksinmişler bunlardan kim olduklarını çıkaramamışlar. Ama başkan bunlar sizin anne babalarınız demiş kadının biri her önüne gelen kişinin elini öpüyormuş. Kadın aslında çocuğunu arıyor çocuğunun parmaklarının arasında ben var. Bu beni bulamamış ama kimsede tam gideceği sırada kadının tokası düşmüş oğlanın biri gitmiş kadına vermiş tokayı. Kadın bu oğlanında elini sıkmış elinin arasında aradağını bulmuş. Hemen çocuğun elini öpmüş öpmüş tokayıda ona vermiş. 

Çocuk ilk kez böyle bir şeyle karşılaştığı için şoktaymış kadın anlatmış nasıl tanıdığını filan çocuğun içini garip hisler kaplamış bir anda.Kadın ona ismini sormuş iyice emin olmak için bilgin demişki Ben 8 numaraları fizik bilginiyim bizlere isimle değil numarayla hitap ediyorlar demiş.Bizim 500 bilgin uzaya yolanmış dolgular üretilmiş. Başkanın dediği gibi savaş çıkmış bitmiş. Bizim bilginler dolguyu yolamışlar. Başkan bunları dağıtırken insanların onun emrinden çıkmayacağını bildirerek dağıtoyormuş.Artık onun böyle kaba kurallar koyduğunu gören diğer ülke onlara savaş açmak istemiş.Başkan uzayda çok güzel çalışmalar yapan 8 numaraları bilginden güzel bir silah istemiş olanları anlatmış. Bilgin silah göndermiş ama başkan silahların talimatını hiç dinlememiş. Başkanın planı onları emri altına almak ama 8 numaraları fizik bilginin gönderdiği silah ise herkezi iyi yapıyormuş herkez birbirine kardeş gözüyle bakıyor,eşyalarını paylaşıyorlarmış. 

bunlar olmuş. Uzaydaki bilginlerin sayısı 20 ye düşmüş 8 numaraları fizik bilgini demiş ki en iyisi burada ölmektense ben bir buzdolabı yapacam onun içine girelim dünyadakiler bizi buluncaya kadar hiçbir şey olmaz bize demiş herkez kabul etmiş ve öyle yapmışlar. Dünya o kadar geliş mi ki artık taşıt diye bir şey yokmuş sadece teknoloji varmış. 8 numaraları fizik bilginin dediği gibi olmuş. Dünyalılar onları bulmuş ve dünyaya götürmüşler kutuları açmışlar herkez ordaymış. Teknoloji cidden çok fazla gelişmiş. Onları çıkarmışlar buzdolablarının içinden onlar yorgun olduğu için kalacakları yere götürceklerdi. Onlara yeni uzay taşıtını göstermişler tam uzay taşıtlarına binmeye çalışan 20 bilgin bir anda yere düşmüş başkan hemen 8 numaraları fizik bilginin tutmuş. Bilginler ölmüş. 8 numaraları bilgin ölmeden önce gömleğindeki tokayı çıkarıp öpmüş öpmüş. Ve Öyle ölmüş. Onların ölme sebeblerini hiç kimse çözememiş aslında sebeb şu; Uzayda çok kaldıklarından oksijen oraya alışmış ve dünyadaki havayı soluyunca ölmüşler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder