İnce Memed Kitap Özeti (Yaşar Kemal) - Ders Kitabı Cevapları

Yeni Yayınlar

Ocak 28, 2019

İnce Memed Kitap Özeti (Yaşar Kemal)

Edit
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 

İnce Memed Kitap Özeti (Yaşar Kemal)

Kitap adı: İnce Memed Yazar: Yaşar Kemal,
İnce Memed kitabının özeti


Bereketli Çukurova’nın Dikenlidüze’de beş tane köy vardır. Bu köylerin tek sahibi de Abdi Ağa’dır.İnce Memed ve annesi Değirmenoluk köyünde yaşamaktadır. Bir karış topraklarını ekerken, ürünlerin de yarısını Apdi ağa alır. Kalan yarısıyla da ancak karınlarını doyururlar. Ağanın yaptğı zulüm Memed’i usandırır. Canına tak eden Memed bir gün yakında bulunan köylerden birine kaçar. Koca Süleyman adında birine çobanlık eder. Abdi Ağa Memed’in nerede olduğunu öğrenir ve köye geri getirir. Bu olaydan sonra Memed’e düşman kesilir.

Seneler akıp gider. Memed delikanlı çağında komşu kızı Hatçe’ye aşık olur. Apdi Ağa, Hatçe kızı kendi yeğeniyle evlendirmek ister.

Ağa’nın izni olmadan köylüler Dikenlidüze’den çıkamaz. Fakat Memed ve arkadaşı ağadan habersiz kasabaya giderler. Kasabadaki ağasız yaşam ikisini de hayrete düşürür. Memed karar verir. Köye dönecek sevdiği Hatçe’yi kaçıracak ve kasabada yaşayacaktır. Memet ve hatçe bir gece köyden kaçarlar. Abdi Ağa Topal Ali’yi alarak peşlerine düşer. Topal Ali onun iz sürücüsüdür. Memed ve sevdiğini bir mağarada sıkıştırırlar. Memed canını kurtarmak için Apdi ağa ‘yıve yeğenini vurur. Apdi Ağa’nın yeğeni ölürken Ağa yaralı kurtulur ve iyileşir. Hatçe cinayet suçlamasıyla hapse atılır.
Memed dağlara çıkar. Artık Deli Durdu’nun çetesiyle beraber hareket eder. Deli Durdu, para için her şeyi yapabilen biridir. Yol keser, kan döker, can yakar. Memed bu davranışları kabullenmez. Birkaç arkadaşıyla birlikte çeteden koparlar. Günlerden birgün gece karanlığında Değirmenoluk’a gider. Hatçe hapse atılmış, anası da ağanın adamları tarafından döve döve öldürülmüştür. Hatçe’yi kurtarmak için plan yapar. Başka bir hapishaneye nakil edileceğini öğrenince yolu kesip Hatçe’yi ellerinden alır. Ali Dağı zirvesinde bir mağarada yaşamaya başlarlar. Köyden Iraz da artık yanlarındadır.
Memed günler geçtikçe köylüler için, ağanın zulmü karşısında tek güvence olur, çıkar. Nerede bir kötülük varsa, Memed orada biter. Abdi Ağa’nın ettiği zulmü yanına bırakmayacağına ant içer. Bir gün Abdi Ağa’nın evine baskına gider. Ağa baskını önceden öğrenir ve kaçar. Fakat Memed onun yakasını bırakmaz. Ağa korkusundan kasaba karakolunun yakınlarındaki bir eve geçer. Çoğu zaman orada bulunur. Memed onun yerini öğrenince harekete geçer, hançer yardımıyla kapıyı açıp, Abdi Ağayı uyandırır. Ağanın sonu gelmiştir. Memed ağayı öldürür. Bu olayın ardından İnce Memed ismini duymayan köy kalmaz. Köylüler içten içe mutlu olur ve cesaretlenirler. Ağalar bu gidişten rahatsız olurlar. Ankara’ya telgraf üstüne telgraf çekerler, jandarmalar için ziyafetler verirler.

Bunlar yaşanırken İnce Memet Hatçeyle birlikte Ali Dağı zirvesinde yaşamaya devam eder. Gece olunca köye inip yiyecek bir şeyler bulupgetirir. Günlerden birgün köye geldiğinde, etrafı askerler çevirmiştir. Memet tepeye tırmanır. Hep yaptığı şeyi, ot koparıp ayak izlerini gizlemeyi unutur. Memed’in ayak izleri Asım Çavuş tarafından bulunur. Asım Çavuş adamlarıyla Memed’in peşine düşer. Bu esnada Hatçe doğum yapar. Bir yandan da Memet’in kurşunu bitmiştir. Asım Çavuş zorlukla yukarı çıkar. Teslim olun der. Memet mendilini tabancanın uç tarafına koyup teslim işareti yapar. Asım Çavuş Memed’i eskiden bu yana sever. Fişekliğini Memet’e verir. Asım Çavuş adamları durumu fark etmesin diye Memet’e arkamdan ateş et der ve uzaklaşır. Ancak daha sonraki günler çatışma tekrar baş gösterir. Memet bu kez Yüzbaşı Faruk’la karşı karşıya gelir. Hatçe çatışmada vurulur ve ölür. Iraz çocukla birlikte kaçar.

İnce Memed kitabı 4 cilttir. Ağanın zulmüne karşı mazlum köylünün İnce Memed şahsında ayağa kalkışını simgeler. İlk kurşun atılmış ve dağların doruklarında sevginin ve yiğitliğin ateşi yakılmıştır.

YAZAR HAKKINDA KISA BİLGİ

-Yaşar Kemal 1922 Adana doğumludur. Gerçek adı Kemal Sadık GÖKÇELİ ‘dir. Orta son sınıfa kadar okumuştur. İşçilik, katiplik ve bekçilik gibi işlerde çalıştı, memurluk yaptı. Edebiyata  başlaması şiirle oldu.. İlk şiiri  “Görüşler” ismiyle yayınlanan yazar uzun süre folklorla ilgilendi. Fıkra ve röportajları Cumhuriyet gazetesinde yer aldı.
-Eserlerinden Bazıları
Hikaye: Sarı Sıcak, Bütün Hikayeler
Roman:İnce Memed, Teneke, Yer Demir Gök Bakır, Ölmez Otu, Orta Direk…

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder