Babalar ve Oğullar Kitap Özeti (Turgenyev) - Ders Kitabı Cevapları

Yeni Yayınlar

Ocak 31, 2019

Babalar ve Oğullar Kitap Özeti (Turgenyev)

Edit
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 

Babalar ve Oğullar Kitap Özeti (Turgenyev)

Roman Adı : Babalar ve Oğullar 
Yazar: Turgenyev
                                                          Babalar ve Oğullar Kitap ÖzetiArkadi Yaz tatili için köyüne gider. Yanında arkadaşı Bazarov’da bulanmaktadır. Arkadi’nin babası Nikolay Petroviç çok özlediği oğlunu ve yanında getirdiği arkadaşını çok sıcak karşılar. Anne ve babası oğulları ile hasret gidermek için çırpınmaktadır. Fakat Arkadi zamanını genelde arkadaşı Bazarov ile geçirmektedir. Bazarov oldukça bilgili ve kendi görüşleri konusunda katıdır. Hiç bir otoriteyi tanımaz. Herşeye muhalefet eder ve bildiğini okur. Arkadi arkadaşı ve akıl hocası Bazarov’a hayranlık duymaktadır. Onun sözlerini can kulağıyla dinlemekte ve gölgesi gibi onu takip etmektedir.(Babalar ve Oğullar Kitap Özeti-Turgenyev)

Günler geçtikçe Bazarov çevredeki insanlarla Arkadi’nin akrabaları ve yakınlarıyla tanışmaya başlar. Amcası Pavel Petroviç ile tanışır. Fakat Bazaron ve Arkadi’nin amcası Pavel’in yıldızları hiç barışmaz. Bazarov biraz kendini beğenmiş birisidir. Kimseyi beğenmez ve herkesin söyleyecek olduğu lafı ağzına tıkamaya çalışır. Arkadi’nin babası Nikolay Petroviç onun sözlerine ve davranışlarına biraz darılmış olmasına rağmen onu haklı da bulur. Kendini önemsiz birisi olarak görür ve gençler haklı galiba diye düşünür. Fakat Pavel Petroviç böyle düşünmemektedir. Bazarov’un hiç bir otorite tanımaması ve hiç bir şeye saygı göstermemesi onu çileden çıkarır. İlk b  aşlarda misafir olduğu için Bazarov ile arasının gerilmemesi için geri adım atar tartışmalardan. Fakat zaman geçtikçe Pavel Petroviç bu duruma dayanamaz ve artık Bazarov’u düşman gibi görmeye başlar. Bazarov’da onu küçüksemekte ve cahil birisi olarak görmektedir. Aslında Bazarov herkesi öyle görmektedir. Bazarov’un bu hal ve tavırları zamanla Arkadi’yi de rahatsız etmeye başlar.(Babalar ve Oğullar Özet)Köyde Katya adında bir kadının yanına gider ve fikir sohbetleri ederler. Bu arkadaşlıkları günün büyük bölümünü oraya ayırmalarıyla devam eder. İnsanları kendilerine yabancı bulan iki genç özellikle Bazarov yapılacak en mantıklı işin Katya’nın evinde zaman geçirmek olduğunu düşünür. Burada Katya’nın hizmetçisi Fenitçka Bazarov’a karşı ilgi duymaya başlar. Fakat Bazarov aşk konusunda da muhalif ve farklı bir yol izlemektedir. Bazen bir adım atıyor gibi görünürken bir anda iki adım geriye atabilmektedir. Duygusal konuşmaların hepsini küçümser ve anlamsız bulur. Önemli olan tek şey faydalı olduğunu düşündüğün şeyi yapmaktır der. (Babalar ve Oğullar Roman Özeti)

Arkadi’nin amcası Pavel Petroviç ile Bazarov arasındaki gerginlik her geçen gün artar. En sonunda Pavel Bazarov’u düelloya davet eder. Düelloda Pavel hafifçe yaralanır. Bazarov ona ilk müdahaleyi yapar. Bazarov tıpla çok ilgilidir. Her fırsatta köydeki böcek ve kurbağaları yakalayıp inceler. O deneyimlerini bu kez geröek yaşamda gösterir. İlk yardım yaparak Pavel’e yardımcı olur. Bu olay sonrası Bazarov köyden çıkıp kendi anne babasının oturduğu eve gitmeye karar verir. Son olarak Arkadi’yi de alarak Anne sergenyeva’nın evine giderler. Bazarov kadına aşık olmuştur. Fakat onun hayat felsefesine göre böyle duygusallıklar saçmadır. Bu nedenle hissettiklerini söylemekten çekinir duygularını içine atar. Kendisini hayatta çok daha önemli işleri olduğuna inandırmıştır. O bu duygu karmaşasını yaşarken Arkadi ise Sergeyevna’nın kız kardeşi Kathya ile yakınlaşma yaşarlar ve birbirlerine aşık olurlar.

Amcası ile Bazarov’un düello yapması onu oldukça üzmüştür. Ancak artık bu geride kalmıştır. Bazarov’a karşı kin beslemez fakat artık Bazarov onun gözünde eski hayranlıkla takip ettiği insan değildir. Onun düşünceleri zamanla Arkadi’nin değer yargılarına yabancı gelmeye başlamıştır. Arkadi bu ikilemi belli bir süre gizlice ardından açıkça yaşamıştır. Son günlerinde Bazarov’un sözlerine sessiz kalmamış ve karşı olduğu fikirleri ona ifade etmiştir. Bazarov’un umursamaz ve alaycı tavrı onu kendisinden soğutmuştur.

Bazarov evlilik konusunda katıdır. Fakat Arkadi Kathya’ya aşık olup onu ablası Sergeyevna’dan istemiştir. Bazarov arkadaşı ile son kez konuşarak arabasına binerek anne ve babasının yaşadığı köye doğru yola çıkar. İkiside düşünsel olarak artık yollarının ayrıldığını biliyordu. Arkadaşı Arkadi evlenecekti bu onun dünya görüşüne ters bir durumdu. Son kez konuşup vedalaştılar. Bazarov Arkadi’ye mutluluklar dileyerek yola koyuldu. (Babalar ve Oğullar Kısa Özet)

Bazarov’u anne ve babası çok özlemişlerdi. Oğullarını görünce çok sevindiler. Bazarov kendi köyünde sağlık işleri ile ilgilenmeye başladı. Bu sırada Tifo hastası olan birini muayene ettiği sırada kendisine de hastalık bulaştı. Kısa sürede başına gelen hastalığın ciddiyeti anlaşıldı. Bazarov ölüm döşeğinde yatmaktaydı. Anne ve babası bu durumu en acı şekilde yaşadılar. Sağlığında iken Anna Sergeyevna’ya aşkını ilan edemeyen Bazarov bir not yazar ve babasından onu birisiyle ulaştırmasını söyler. Notu alan Anna Sergeyevna kendi doktorunu alarak Bazarovların evine gelir. Burada kısa süre yalnız kalırlar. Bazarov öleceğini bilmektedir. Anna Sergeyevna’ya aşkını ilan eder. Son nefesini onun kollarında verir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder