2016 da Göreve Başlayan Sözleşmeliler 2019 Haziran Ayında İl Dışı İsteyebilecek mi? - Ders Kitabı Cevapları

Yeni Yayınlar

Ocak 28, 2019

2016 da Göreve Başlayan Sözleşmeliler 2019 Haziran Ayında İl Dışı İsteyebilecek mi?

Edit
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 

2016 da Göreve Başlayan Sözleşmeliler 2019 Haziran Ayında İl Dışı İsteyebilecek mi?

2016 da Göreve Başlayan Sözleşmeliler 2019 Haziran Ayında İl Dışı İsteyebilecek mi?
3+1 yıl henüz kadrolaşmadı ve şuan 4+2 kanunen hala geçerli.

Geçtiğimiz günlerde 2023 Eğitim Vizyonu Programı gerçekleştirilmiş, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un da katıldığı programda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sözleşmeli öğretmenlerin sözleşme süresi ve illerarası tayin süresini 4+2 toplam 6 yıldan 3+1 toplam 4 yıla indirileceğini açıklamıştı.

Dolayısıyla 10 Ekim 2016'da ataması yapılan ilk sözleşmeli öğretmenler yaklaşık olarak 2 yıl 1 ay hizmetini tamamlamış ve 11 aylık hizmetleri kalmıştır. Önümüzdeki aylarda yapılacak kanun düzenlemesi veya Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile ilk ataması yapılan yaklaşık 18 bin 500 sözleşmeli öğretmen 2019 yılında kadroya alınacak.

Kadroya alınma işlemleri için 5-6 ay sonra bakanlığın düğmeye basacağı tahmin ediliyor. Kadroya alınan öğretmenler il içi ve özür grubu(eş, sağlık vb.) tayin hakkına kavuşacak. Kadro aldıktan sonra 1 yıl daha çalışan öğretmenler illerarası tayin isteyebilecek.

Bu konudaki fikirlerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz....


*İki sözleşmeli öğretmenin eş durumu tayin hakkı mevcuttur. 2018 yılı içerisinde yapılacaktır. *Bakanlık 4+2 sisteminden vazgeçmezse bu tarihler aynen geçerli olacaktır. *2018 yılı 20.000 öğretmen atamasının Temmuz ayında yapılacağı varsayılmıştır. *Sözleşme süresi boyunca askerde olan erkek öğretmenler, askerde bulundukları süre kadar geç kadroya alınacaktır. *Doğum izni sonrası ücretsiz izin alan kadın öğretmenlerin de kadroya geçişleri gecikecektir.

2023 Vizyonu açıklandığındaki haber ve açıklamalar aşağıda verilmiştir.
Sözleşmeli öğretmen görev süresi kısaldı mı ne kadar sorusu araştırılıyor. Sözleşmeli öğretmen Ziya Selçuk açıklaması merak ediliyor. Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2023 Eğitim Vizyonu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla açıklanıyor. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Eğitimde 2023 Vizyon Belgesi'ni açıklıyor. Bakan Selçuk açıklamasında, “Okul yöneticilerinin yetki sorumluluklarını arttırıyoruz.

12 Eylül’den beri öğretmen yetiştirme konusunda belirli bir mekanizmamız var. YÖK ile işbirliği yapıyoruz. Eğitim Fakültelerinin muhakkak değişmesi lazım. Belli sayıda pilot Eğitim Fakülteleri oluşturacağız. Burada uygulama ağırlıklı çalışmalar yapılacak. Veriye dayalı yönetim bizim yine kritik unsurlarımızdan bir tanesi.

2016 da Göreve Başlayan Sözleşmeliler 2019 Haziran Ayında İl Dışı İsteyebilecek mi?
2016 da Göreve Başlayan Sözleşmeliler 2019 Haziran Ayında İl Dışı İsteyebilecek mi?


Öğrenme analitiği platformu oluşturacağız” cümlelerine yer verdi. Açıklama şu an devam ediyor. Bu açıklamada Bakan Ziya Selçuk sözleşmeli öğretmenlerin görev süresinin kısaldığını duyurdu. Görev süresi 3 artı 1 yıl oluyor Selçuk'un konuşmasından diğer konu başlıkları şöyle: Öğretmenlik meslek kanunu çıkartılıyor. Sözleşmeli öğretmenlerin görev süresi kısalıyor. Ücretli öğretmenlerin maaşı artırılıyor. 5 yaş erken çocukluk eğitimi zorunlu eğitim kapsamına alınıyor. Teneffüs süreleri artırılıyor. Liselerde ders saatleri yarı yarıya azalıyor. Çocukların ilgi alanı ve mizacına yönelik seçmeli dersler geliyor. Ders çizelgeleri yeniden düzenleniyor.Öğretmen ve okul yöneticileri için ölçütler getiriliyor.

Sözleşmeli öğretmen görev süresi kısaldı mı sorusu merak ediliyor. Sözleşmeli öğretmen görev süresi ne kadar Ziya Selçuk açıklaması araştırılıyor. Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2023 Eğitim Vizyonu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla açıklanıyor. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Eğitimde 2023 Vizyon Belgesi'ni açıklıyor. Bakan Selçuk açıklamasında, “Okul yöneticilerinin yetki sorumluluklarını arttırıyoruz. 12 Eylül’den beri öğretmen yetiştirme konusunda belirli bir mekanizmamız var. YÖK ile işbirliği yapıyoruz. Eğitim Fakültelerinin muhakkak değişmesi lazım. Belli sayıda pilot Eğitim Fakülteleri oluşturacağız. Burada uygulama ağırlıklı çalışmalar yapılacak. Veriye dayalı yönetim bizim yine kritik unsurlarımızdan bir tanesi. Öğrenme analitiği platformu oluşturacağız” cümlelerine yer verdi. Açıklama şu an devam ediyor. Selçuk'un konuşmasından diğer konu başlıkları şöyle: Öğretmenlik meslek kanunu çıkartılıyor. Sözleşmeli öğretmenlerin görev süresi kısalıyor. Ücretli öğretmenlerin maaşı artırılıyor. 5 yaş erken çocukluk eğitimi zorunlu eğitim kapsamına alınıyor. Teneffüs süreleri artırılıyor. Liselerde ders saatleri yarı yarıya azalıyor.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİK GÖREV SÜRESİ KISALDI MI?

Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2023 Eğitim Vizyonu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla açıklanıyor. Bu açıklamada Bakan Ziya Selçuk sözleşmeli öğretmenlerin görev süresinin kısaldığını duyurdu. Görev süresi 3 artı 1 yıl oluyor

MEB'in 2023 Eğitim Vizyonu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla açıklandı.

Esnek, modüler, daha az ders saati ve çeşidinin olduğu bir müfredat hazırlanacağını bildiren Selçuk, "Okul yöneticilerimizin yetki ve sorumluluklarını kısmen artırıyoruz. Önümüzdeki süreçte tüm yöneticilerimizin ehliyet ve liyakat temelli olması konusunda ülke çapında bir bakış açısını da paylaşmış olacağız." dedi.

Selçuk'un konuşmasından diğer konu başlıkları şöyle:

- Öğretmenlik meslek kanunu çıkartılıyor.

-Sözleşmeli öğpretmenlerin görev süresi kısalıyor.

-Ücretli öğretmenlerin maaşı artırılıyor.

- 5 yaş erken çocukluk eğitimi zorunlu eğitim kapsamına alınıyor.

- Teneffüs süreleri artırılıyor.

-Liselerde ders saatleri yarı yarıya azalıyor.

-Çocukların ilgi alanı ve mizacına yönelik seçmeli dersler geliyor.

-Ders çizelgeleri yeniden düzenleniyor.

-Öğretmen ve okul yöneticileri için ölçütler getiriliyor. 

2023 Eğitim Vizyonu, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un konuşmasıyla açıklandı.
Eğitimde 2023 Vizyon Belgesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla açıklanıyor.

Esnek, modüler, daha az ders saati ve çeşidinin olduğu bir müfredat hazırlanacağını bildiren Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Okul yöneticilerimizin yetki ve sorumluluklarını kısmen artırıyoruz. Önümüzdeki süreçte tüm yöneticilerimizin ehliyet ve liyakat temelli olması konusunda ülke çapında bir bakış açısını da paylaşmış olacağız" dedi.

Toplantıda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Öğretmen sayımızı 920 binin üzerine çıkardık. Hiçbir eğitim kademesinde derslerin boş geçmemesini temin ettik. Ders kitaplarını tüm öğrencilere ücretsiz olarak veriyoruz. Eğitimin içeriğinin geliştirilmesi konusunda da pek çok adım attık. Bu konuda arzu ettiğimiz ilerlemeyi kaydedemediğimizi özeleştiri olarak her fırsatta ifade ediyorum.

“EĞİTİMDE İSTEDİĞİMİZ SONUÇLARI ALAMAMANIN MUHASEBESİNİ YAPIYORUZ"

Eğitim öğretim meselesi özünde bir insan meselesidir. İnsana dair olumlu ve olumsuz her şeyi eğitimin içinde bulmak mümkün" açıklamasında bulundu. 

Eğitimde çok ileri gidip ekonomide çok geri kalmış toplum örnekleri bulmanın pek mümkün olmadığını belirten Erdoğan, "Eğitimin insanı geliştiren değil insanı formatlayan bir mekanizma olarak görülmesi nesillerimizin heba edilmesine yol açmıştır. Biz çocuklarımızı diploma yapma peşinde koşarken onların gönüllerini doyurmayı ihmal ettik. Çocuklarımızın terbiyesini eksik bırakmakla ne büyük hata yaptığımızı daha iyi anlıyoruz. Geçmişte FETÖ gibi terör örgütleri eğitim sisteminin bu eksiğini kullanarak toplumumuzu ele geçirmeye çalışmışlardır. 18 başlık altında sıralanan hedeflerden oluşan 2023 eğitim vizyonunun işe insandan başlıyor olmasını isabetli bulduğumu belirtmek isterim.Eğitimde istediğimiz sonuçları alamamanın muhasebesini yaptık, yapıyoruz.

Eğitimde bir yanlış yapıldığında nesiller, asırlar kaybedilir. Atılan her adımı dikkatle tartmak zorundayız. Eğitim işi ertelenemez, geciktirilemez. Dershane meselesi bunun en çarpıcı örneğidir. Eğitim sistemimizi dershanelere ihtiyaç duymayacak hale getirmeye çalıştık.Her şeyi okullarımızda halletmemiz gerekir dedim. Bu başarılamadı, geç başarıldı. Zaman kaybıyla FETÖ'ya yılda 1 milyar 2 milyar para kazandırdı. Dershanelerin üzerine kararlıkla gidince işin ucu darbe girişimine vardı. 

Paralel eğitim sistemi varlığını sürdürüyor. Bu sorunu gerçekçi bir şekilde çözmüş olacağız. Bizim kültürümüzde öğretmenlerin hakkı neredeyse anne babalarımızın seviyesindedir." dedi. 

SÖZLEŞME SÜRESİ 6 YILDAN 4 YILA İNİYOR 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Öğretmenlik meslek kanunu hazırlanıp çıkarılacak.

Sözleşmeli öğretmenliği yeniden düzenliyoruz. Halen 4+2 olmak üzere 6 yıl olan sözleşme süresini 3+1 4 yıla indiriyoruz. Öğretmenliğe kabulde uygulanan pedagojik formasyon şartını kaldırıyoruz.

Artık bu eğitimi bakanlığmız kendisi verecek. Halen ihtiyari olan anaokulu eğitimini de gerekli altyapıyı oluşturduktan sonra zorunlu hale getireceğiz.” açıklamasında bulundu.

İÇERİK VE UYGULAMA

• Tüm okullarda Tasarım - Beceri Atölyeleri kuruluyor

• Müfredat çocuklarımızın ilgi, yetenek ve mizaçlarına göre düzenleniyor

• Zorunlu ders saat ve çeşitleri azalıyor, esnek ve modüler bir ders çizelgesi oluşturuluyor.

OKUL GELİŞİM MODELİ

• Tüm okullarda Tasarım - Beceri atölyeleri kuruluyor.

• Müfredat çocuklarımızın ilgi, yetenek ve mizaçlarına göre düzenleniyor.

ÖĞRENME ANALİTİĞİ ARAÇLARIYLA VERİYE DAYALI YÖNETİM

• Veriye dayalı yönetimle bürokratik iş yükü azaltılıyor.

• Eğitimin yönetiminde kullanılan veri tabanları bütünleştirilerek sadeleştiriliyor

• Çocuklarımızın öğrenmelerinin takibi ve desteklenmesi için öğrenme analitiği platformu kuruluyor.

ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME

• Okullarımızda yeterlik temelli değerlendirme uygulamaları başlatılıyor

• Sınıftaki çocukların akademik başarılarının izlenmesi ve desteklenmesi için Türkiye genelinde ‘Öğrenci Başarı İzleme Araştırması’ yapılıyor

• Sınavla öğrenci alan okullar kademeli olarak azaltılıyor.• Çocuklarımızın tüm kademelerde izlenmesi ve desteklenmesi için ‘ e-portfolyo ’ sistemine geçiliyor.

İNSAN KAYNAKLARININ GELİŞTİRİLMESİ VE YÖNETİMİ

• Öğretmenlik meslek kanunu çıkıyor

• Sözleşmeli öğretmenlerin görev süreleri kısalıyor. (3 ARTI 1 YIL OLUYOR)

• Ücretli öğretmenlerin ücretleri artıyor

• Elverişsiz koşullarda görev yapan öğretmenlere ve yöneticilere teşvik veriliyor

• Öğretmenler ve okul müdürleri yüksek lisanslı oluyor

• Okul müdürlüğü yüksek lisansa dayalı bir meslek oluyor.

• Öğretmen yetiştirme programları uygulama ağırlıklı hale geliyor.

• Öğretmenlere yan alan yüksek lisans imkânı geliyor

• Başarılı öğretmenler yurt dışına gönderiliyor

• Okul yöneticiliğine atanmada liyakat temelli bir değerlendirme geliyor.

• Okul yöneticiliğinin özlük hakları iyileştiriliyor

OKULLARIN FİNANSMANI

• Okullara gelişim bütçesi veriliyor.

• Eğitim hayırseverlerinin bağışları için il ve bakanlık teşkilatında yeni bir yapı kuruluyor.

• Diğer bakanlıklarla işbirlikleriyle eğitimin finansmanında yeni bir kapasite yaratılıyor.

• Mesleki teknik eğitim kurumlarının döner sermaye gelirlerini arttırmak için yeni bir modele geçiliyor.

TEFTİŞ VE KURUMSAL REHBERLİK HİZMETLERİ

• Teftiş sisteminde rehberlik ile inceleme, araştırma ve soruşturma birbirinden ayrılıyor

• Bakanlık müfettişlerine eğitim politikalarının uygulanmalarının izlenmesine ilişkin yeni bir rol veriliyor.

REHBERLİK VE PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK

• Öğrencilere kariyer rehberliği sistemi geliyor.

• Psikolojik danışma ve rehberlik hizmetleri Milli Eğitim Sistemimizde yeniden yapılandırılıyor

• Türk kültürüne özgü tanılama, yönlendirme, yetkinlik araçları yapılandırılıyor.

• Rehberlik araştırma merkezleri (RAM) yeniden yapılandırılıyor.

ÖZEL EĞİTİM

• Özel gereksinmeli çocukların tespiti için Türkiye genelinde taramalara başlatılıyor.

• Yerel yönetimlerin özel eğitim birimleri kurması teşvik ediliyor.

• Özel gereksinimli çocuklarımız için mobil eğitim setleri oluşturuluyor

ÖZEL YETENEK

• Özel yetenekli öğrenciler için mevzuat çıkarılıyor

• Özel yetenekli öğrencilerin desteklenmesi için bir kurul oluşturuluyor.

• Bilim sanat merkezleri yeniden yapılandırılıyor.

• Özel yetenekli öğrencilerin eğitiminde okul ve eğitim sistemindeki uygulamalar iyileştiriliyor

• Özel yetenekli çocuklar için müfredatta seçmeli dersler geliyor.

• Özel yeteneklilerin eğitimine yönelik lisans ve lisansüstü öğretmen yetiştirme programları güncellenerek yayılımı sağlanıyor.

YABANCI DİL EĞİTİMİ

• Yabancı dil öğreniminde kademelere göre farklı öğretim yöntemleri uygulanacak

• Yabancı dil öğretmenlerine yüksek lisans ve uluslararası sertifika imkanı sağlanıyor

• Okul ve program türlerine göre farklı dil becerileri ön plana çıkarılıyor.

• Yabancı dil öğrenimi dijital platformları kuruluyor.

• Yabancı dile öğreniminde erken yaş çocukları için oyun, hikaye, karaoke kullanılıyor.

ÖĞRENME SÜREÇLERİNDE DİJİTAL İÇERİK VE BECERİ DESTEKLİ DÖNÜŞÜM

• Dijital eğitim-öğretim içeriği geliştirme ekosistemi oluşturuluyor.

• Ulusal dijital içerik arşivi oluşturuluyor

• Dijital yeni nesil ölçe araçları geliştiriliyor

• Dijital öğrenme materyalleri geliştiren lider öğretmenler destekleniyor.

ERKEN ÇOCUKLUK

• 5 yaş erken çocukluk eğitimi zorunlu eğitim kapsamına giriyor.

• Şartları elverişsiz ailelere okulöncesi çocukları için materyal ve kırtasiye desteği geliyor.

• Yaz dönemlerinde okullarda oyun temelli yaz okulu programları açılıyor.

• Okul öncesi eğitimde kalitenin arttırılması için ortak ‘kalite standartları’ uygulamaya giriyor.

TEMEL EĞİTİM

• İlkokullarda not yerine beceri temelli değerlendirme geliyor.

• İlkokullarda teneffüs süreleri arttırılıyor.

• İlkokul ve ortaokullarda Tasarım Beceri Atölyeleri kuruluyor.

• Eğitim kayıt bölgelerinde Okul - Mahalle spor kulüpleri kuruluyor.

• Türkçe temel eğitimin öncelikli alanlarından biri oluyor.

ORTAÖĞRETİM

• Liselerde ders saatleri yarıya yakın azalıyor.

• Çocukların mesleki yönelimlerine ilişkin yeni bir yapı kuruluyor

• Çocukların ilgi yetenek ve mizaçlarına yönelik seçmeli dersler geliyor.

• İş ve bilişim dünyasına ilişkin isteyen çocuklara ulusal ve uluslararası sertifika eğitimleri geliyor.

• Alan seçimi 9. sınıftan başlatılıyor.

• Pansiyondaki yatılı öğrencilerin yemek, yatak ve sosyal imkânları geliştiriliyor.

FEN LİSELERİ VE SOSYAL BİLİMLER LİSELERİ

• Ders çizelgeleri öğrencilerin araştırma-geliştirme becerilerin iyileştirilmesi için yeniden düzenleniyor.

• Fen ve sosyal bilimler liselerinde görev yapacak öğretmen ve okul yöneticileri ölçütler geliyor

• Bilim insanları fen ve sosyal bilimler lisesindeki öğrencilere eğitim ve araştırma koçu oluyor.

İMAM HATİP ORTAOKULLARI VE LİSELERİ

• İmam hatip okullarında program çeşitliliği korunuyor.

• Ders çeşidi azaltılıyor

• Öğrencilerin yönelimine göre esnek ve modüler bir yapı geliyor.

• Arapça ve İngilizce yaz okulları açılıyor

• İmam hatip okullarıyla üniversiteler arasında işbirliği mekanizmaları kuruluyor

MESLEKİ-TEKNİK EĞİTİM

• Döner sermaye gelirlerinden alınan %15’lik hazine kesintisi %1’e düşürülüyor.

• Esnek ve modüler müfredat geliyor.

• Alan eğitimleri 9. sınıfta başlıyor.

• Mesleki teknik eğitim öğrencileri okurken çalışıyor.

• Yurt dışında mesleki teknik eğitim imkânları geliyor.

• Millî savunma sanayi sektörüne ara eleman yetiştiriliyor.

• Başarılı projelere mikro kredi sağlanıyor.

ÖZEL ÖĞRETİM

• Özel öğretim kurumlarıyla ilgili bürokrasi azaltılıyor

• Özel öğretimde haksız rekabetin önüne geçiliyor

• Özel ve resmi eğitim kurumları arasında işbirliği mekanizmaları kuruluyor

HAYATBOYU ÖĞRENME

• Okul dışı kalan yetişkinler için diplomaya esas müfredat yapısı sadeleştiriliyor.

• Yetişkinlere 21. yüzyıl becerilerine yönelik farkındalık ve beceri eğitimleri başlıyor.

• Ulusal Hayat Boyu Öğrenme İzleme Sistemi Kuruluyor.

• Başta kadın ve çocuk olmak üzere şiddetle mücadelede farkındalık eğitimleri yaygınlaştırılıyor.

• Her türlü bağımlılıkla mücadelede farkındalık ve bilgilendirme eğitimleri yaygınlaştırılıyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder