101 Dalmaçyalı Kitap Özeti - Ders Kitabı Cevapları

Yeni Yayınlar

Ocak 29, 2019

101 Dalmaçyalı Kitap Özeti

Edit
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 
101 Dalmaçyalı Kitap Özeti
101 Dalmaçyalı kitabının özeti, sayfa sayısı, yayınevi, konusu, uzun ve geniş özetini aşağıdan okuyabilirsiniz.101 Dalmaçyalı Kitap Özeti
İngiltere’nin başkenti Londra’da uzun zaman önce bir çift Dalmaçyalı köpek yaşardı. Ve bu iki dalmaçyalı köpeğin adı Pongo idi. Evlendikten sonra dişi olan pongo’nun adının önüne “Hanım” eklenmişti. Pongoların sahibi Bay Dearly’nin kentte bir işyeri vardı. Bay Dearly matematikten .ok iyi anladığı için arkadaşları ona “Para İşlerinin Büyücüsü” adını takmışlardı. Günün birinde çok yararlı bir hizmette bulunmuş ve bundan dolayı kendisine Regent Parkı’nın dışında ailesi ve köpekleriyle yaşayabileceği bir ev hediye etmişler. Çiftler evlenmeden önce Bay Dearly ile Pongo bir apartmanda oturuyor ve onlara Bay Dearly’nin yaşlı dadısı Butler bakıyordu.Bayan Dearly ile Hanım da küçük bir evde oturuyor ve onlara da Bayan Dearly’nin bir dadısı, Cook bakıyordu. Pongolarla sahipleri aynı anda tanışmışlardı. Böylece çifte mutlu bir nişan olmuştu. Çiftler dadılara ne olacak diye endişeleniyordu. Dadılar tek başına yeni evi çeviremezdi o arada iki dadı tanışıp kaynaştılar. Birbirlerinin isimlerine güldüler. Çünkü Butler kâhya, Cook adı ise aşçı anlamına geliyordu.

Cook dadı: Ne acı! Ne sen kâhyasın ne de ben biraşçıyım.

Butler:

Evet doğru söylüyorsun. Bizim bunlara ihtiyacımız var dedi.101-dalmacayali-kitap-ozeti
Sonunda iki dadı kararlaştırdı ve plana göre Cook dadı “Aşçı Butler dadı da “kahya” olmayı öğreneceklerdi. Hemen işe giriştiler düğün günü gelince hazırlıklı olmaları gerekiyordu. Dadılar bundan sonra dadı olarak değil hak ettikleri gibi olacaklardı. Bunu hak ediyorlar evet ama aşçıya aşçı kahyaya kahya diyerek çağırılmazdı ve yine dadıların adı dadıcığım diye kaldı. Pongolarla Dearylar balayından döndükten birkaç hafta sonra Hanım’ın bir ay sonra yavrularının olacağı müjdesiyle sevinçleri daha da arttı. Yemekten sonra Dearlyler ve Pongolar geziye çıktılar. Buttler de zayıflamak için yürüyüşe onlarla gideceğini söyledi. Böylece hep birlikte yürüyüşe çıktılar. Rüzgarsız bir eylül akşamında, parka bakan beyaz badanalı evler beton güneşin ışınlarıyla altın bir kente dönüşmüştü.

Bay Dearly etrafına bakınarak:– Bu mutlu yürüyüşü asla unutmayacağım dedi.

Ansızın bu büyük uyumlu sessizliği bir otomobilin acı kornası bozdu. Tam önünden geçmekte oldukları evin kapısında uzun boylu, koyu renk tenli, kıvılcım saçan kapkara gözlü ve sivri burunlu olan bir kadın vardı. İşin en hoşu ortadan ayırdığı saçlarının yarısı siyah yarısı beyazdı.

Bayan Dearly birden:

Bu benim okul arkadaşım Cruella de Vill değil mi? Aynı okuldaydık bir zaman o yaramazlık yaptığı için okuldan atılmıştı.

Bayan Dearly onu Bay Dearly ile tanıştırmak zorunda kaldı.

Uzun boylu kadın:

Hadi gelin ben de sizin kocamla tanıştırayım, dedi.

Bayan Dearly otomobilin önünde bekleyen şoföre bakarak:

Ama siz dışarı çıkıyorsunuz, dedi.

Dadılar akşam yemeğini hazırlamak için eve dönmek zorunda olduklarını ve Pongolar’ı da birlikte götüreceklerini söylediler ama uzun boylu kadın köpeklerin de gelmesini istedi. Eve gittiklerinde konuşurken Cruella akşam yemeğine çağırdı fakat Bayan Dearly gitmek istemiyordu ve bir bahane bulamadı. Cumartesi günü gelmişti ve Bay ve Bayan Dearly Bayan Cruella’nın evine gittiler. Akşam yemeği kara mermer duvarlı beyaz mermer üzerinde yendi. Yiyecekler oldukça garipti. Yemeklerin hepsi koyu renkli ve biber tadı vardı hepsinde. Bay ve Bayan Dearly yemeğin ardında kısa bir süre oturdular ve eve giderken parka gittiler. Bu olaydan 3 hafta sonra hanım garip davranışlar sergileyerek bütün evi dolaşıyor ve çekmeceleri keşfediyordu. En ilgisini çeken yer ise yatak odasının yanıkdaki temizlik dolabıydı. ( 101 dalmaçyalı kitap özeti )


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder