Kalpin (Yürek) Yapısı ve Görevi - Ders Kitabı Cevapları ve Çalışma Kitabı Cevapları

Yeni Yayınlar

Ekim 25, 2018

Kalpin (Yürek) Yapısı ve Görevi

Edit
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 

Kalpin (Yürek) Yapısı ve Görevi

Kalp, göğüs boşluğunda, diyaframın üstünde ve iki akciğer arasında, göğüs kemiğinin arkasında, sivri ucu sola yatık durumda, koni şeklinde ve herkesin yumruğu büyüklüğündeki organdır.a) Kalbin Görevi :

Kalp, kasılıp gevşeyerek kanın damarlar içinde bütün vücudu dolaşmasını sağlar. Kalp, vücutta pompa görevini görür. Kanı vücuda pompalar ve tekrar toplar.b) Kalbin Yapısı :

▪ Kalp, çizgili kaslardan yapılmıştır fakat isteğimiz dışında çalışır.▪ Kalp, üstte iki kulakçık, altta iki karıncık olmak üzere toplam 4 odacıktan oluşur.▪ Kulakçıkların arasında ince, karıncıkların arasında kalın kas tabakası bulunur.▪ Karıncıklar kulakçıklara göre daha geniştir.▪ Kulakçıklar ve karıncıklar arasında, kulakçıklardan karıncıklara kan geçişini sağlayan kapakçıklar bulunur. Kapakçıklar, kulakçıklar kasıldığında kanın karıncıklara inmesini sağlar, karıncıklar kasıldığında kanın karıncıklardan kulakçıklara dönmesini engeller.▪ Kalbin sağı ve solu kaslardan yapılan duvar ile ikiye ayrılmıştır.▪ Kalbin sol tarafında temiz kan, sağ tarafında kirli kan bulunur. Kalbin bölmeli yapısından dolayı temiz ve kirli kan birbirine karışmaz.▪ Kalbe kan getiren damarlar kulakçıklara bağlıdır. Bu nedenle kalbe gelen kan kulakçıklarda toplanır.▪ Kalpteki kan, karıncıklardan pompalanır, gönderilir.▪ Kalbe bağlı olan damarlar kalbin beslenmesini sağlar.▪ Besin ve oksijen yönünde zengin olan açık renkli kana temiz kan denir.▪ Besin ve oksijen yönünde fakir olan koyu renkli kana kirli kan denir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder