Kalbimiz Nasıl Çalışır? - Ders Kitabı Cevapları ve Çalışma Kitabı Cevapları

Yeni Yayınlar

Ekim 25, 2018

Kalbimiz Nasıl Çalışır?

Edit
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 

Kalbimiz Nasıl Çalışır?

Kalp, çizgili kaslardan yapılmıştır fakat isteğimiz dışında çalışır. Kalp, kasılıp gevşeyerek vücuttaki kanı toplar ve tekrar vücuda pompalar.Kalp çalışırken kulakçıklar ve karıncıklar sırayla kasılıp gevşerler. Kulakçıklar kasılırken karıncıklar gevşer, kulakçıklar gevşerken de karıncıklar kasılır. Kasılma anında odacıklardan kan gönderilir, gevşeme anında odacıklara kan dolar.


1-) Kulakçıklar Gevşer, Karıncıklar Kasılır :

▪ Sağ kulakçık gevşerken; vücuttaki hücrelerde kirlenen kan, alt ve üst ana toplardamarları ile sağ kulakçığa gelir.▪ Sol kulakçık gevşerken; akciğerlerde temizlenen kan, akciğer toplardamarı ile sol kulakçığa gelir.▪ Sağ karıncık kasılırken; sağ kapakçık kapanır ve kirli kan, temizlenmesi için akciğer atardamarı ile akciğerlere gönderilir.▪ Sol karıncık kasılırken; sol kapakçık kapanır ve temiz kan, aort atardamarı ile vücuttaki hücrelere pompalanır.2-) Kulakçıklar Kasılır, Karıncıklar Gevşer :

▪ Sağ kulakçık kasılırken; sağ kapakçık açılır ve kirli kan, kapakçıklardan geçerek sağ karıncığa gelir.▪ Sol kulakçık kasılırken; sol kapakçık açılır ve temiz kan, kapakçıklardan geçerek sol karıncığa gelir.▪ Sağ karıncık gevşerken; sağ kulakçıktan gelen kirli kanı depolar.▪ Sol karıncık gevşerken; sol kulakçıktan gelen temiz kanı depolar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder