Üç Öğüt (Nasihat) Hikaye Özeti (Ömer Seyfettin) - DERS KİTABI CEVAPLARI

Yeni Yayınlar

Eylül 09, 2018

Üç Öğüt (Nasihat) Hikaye Özeti (Ömer Seyfettin)

Edit
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 

Üç Öğüt (Nasihat) Hikaye Özeti (Ömer Seyfettin)

Ömer Seyfettin’in hikayesi olan Üç Öğüt hikayesinin kısaca özeti, kişileri, hikayede verilen öğütler, yayın evi. Üç Nasihat kitabının kısaca özeti.


Aşağıdan Ömer Seyfettin’in eserlerinden Üç Öğüt eserinin kısa özetini bulacaksınız. Üç öğüt kitap özeti, 3 öğüt hikayesinin kısa özeti, kişileri, özellikleri, ana fikri, sayfa sayısı, yayın evi gibi özellikler aşağıdaki gibidir:
Üç Öğüt (Nasihat) Hikaye Özeti (Ömer Seyfettin)
Üç Öğüt (Nasihat) Hikaye Özeti (Ömer Seyfettin)

Üç öğüt kitabının yazarı: Ömer Seyfettin
Durmuş adında bir kişi varmış. Durmuşu’un annesinden başka kimsesi yokmuş. Fakir ama gönlü zenginmiş. Durmuş ve annesinin öküzleri varmış ve öküzlerden birisi ölmüş. Durmuş öküzlerden birisinin öldüğü için tarlayı sürememiş. Gurbete gidip çalışmaya karar vermiş ve gitmiş.

omer-seyfettin-uc-ogut
Şehirde para kazanacağını zannedermiş. Bir gün İstanbul’da iş ararken kahveye girip yardım istemiş. Müstakim Efendi’nin apartmanlarından bir tanesinde kapıcı olarak çalışmasını istemiş. Müstakim Efendi az para vereceğini söylemiş. Durmuş bunu kabul etmiş. Müstakim Efendi Durmuş’a yılda bir altın ve bir öğüt vereceğini söylemiş.

Durmuş’un işe başlamasının üzerinden bir yıl geçtikten sonra aldığı ilk öğüt: Sonunda yolunu izini bilmediğin yere gitme. Durmuş büyük ve nazik bir cümle bekliyordu.

Durmuş’un kapıcı olarak başladığı 2. yılında ise aldığı öğüt: Emanete hıyanetlik etme.

Durmuş 3. yılında da işinin gerektiği her şeyi yaptı ve bu yılı da tamamlayarak 3. öğüdünü aldı. Aldığı üçüncü altınla birlikte kendisine verilen nasihat ise: “Eşini gece misafirliğe gönderme.” oldu.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder