Falaka Kitap Özeti (Ahmet Rasim) - Ders Kitabı Cevapları ve Çalışma Kitabı Cevapları

Yeni Yayınlar

Eylül 09, 2018

Falaka Kitap Özeti (Ahmet Rasim)

Edit
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 

Falaka Kitap Özeti (Ahmet Rasim)

Kitabın Adı: Falaka
Yazarı: Ahmet Rasim
Sayfa Sayısı: 128
Yayın Evi: Beyan Yayınları
Yayın Tarihi 2005 – 1. baskı
Kitabın Türü: Anı
Orijinal Adı:
ISBN: 9754733546
Çevirmen: N. Ahmet ÖzalpAhmet Rasim’in Falaka kitabının özetini oku. Falaka kitap özeti Ahmet Rasim. Ahmet Rasim’in kitapları ve özetleri.

Falaka Kitap Özeti (Ahmet Rasim)
Falaka Kitap Özeti (Ahmet Rasim)

Falaka Kitabının Özeti
Babanın bir gün çocuğun kolundan tutup eline minderlerden birini vermesi çocuğu çok üzmüştür. Babası Hoca Efendi’ye çocuğu “eti benim kemiği senin” diyerek teslim eder.

ahmet-rasim-falaka
Ergen genç yirmi beş yaş arasında bulunan okuyucuların arasında korku içinde kalır. Yahut oturduğu köşeden kalkıp çocuk düşmesin diye önüne bir yastık koyardı. Mangal yaparken çocuk elini uzatınca hepsi bir ağızdan czzzz derdi.

Çocuk pamuklu elini ağzına götürünce annesi, dadısı, halası, komşusu ve en büyük ablası ona pis kaka diyerek uyarırdı. Böylece ona her şeyi öğretirdi.

Çocuk uyumaz ise ona hav hav geliyor diyerek kandırır ve çocuk buna inanıp uyur imiş..

Hoca korkusu ise böyle değildi. Bu korku daha beterdi. Ben okula gideceğim zaman Hocayı görüyordum ve onu kafes arasından izlerdim gittiği zaman. Hacivat’ta nasıl ki yukarıya doğru kıvırcık sakallar varsa Hoca Efendi’de de vardı ve çok korkutucu idi. Hoca Efendi’yi ne zaman görsem eve hızlıca koşup kapıyı kapatır bir daha açmazdım.

Annem kandillerde yemeğini hortlak gibi mezarlıkta yer, cadı gibi ateşki kırbaçla dolaşır ve kan kırmızısı elinde bir bıçak olurdu. Çok zayıf söylentiye göre vurduğu yerde güller bitermiş. Eğer cehenneme girecek olursam o yer yaramazmış. Çağdaş bir deyimle Muhterem bir korku! Fakat korku.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder