Venedik’te Bir Gece Opera Konusu (Johann Strauss II) - Ders Kitabı Cevapları

Yeni Yayınlar

Haziran 03, 2018

Venedik’te Bir Gece Opera Konusu (Johann Strauss II)

Edit
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 

Venedik’te Bir Gece Opera Konusu (Johann Strauss II)

Venedik’te Bir Gece operası kim tarafından hangi tarihte yazılmış, bestelenmiştir? Venedik’te Bir Gece Operası konusu, özeti, hakkında bilgi.


VENEDİK’TE BİR GECE (EİNE NACHT İN VENEDİG)
Üç perdelik operettir.
Metin: Franz Zell ve Richard Genée.
Bestecisi:
İlk oynanış: 1883 Berlin.
Türkiye’de ilk oynanış: 1962 Ankara.
Başlıca kişiler: Urbino Dukası Guido, Üç senatör: Delacqua, Barbarruccio, Testaccio, Senatörlerin eşleri: Barbara, Agricola, Constantia, balıkçı kızı Annina, Ciboletta, berber Caramello, Pappacoda, Enrico, Piselli, Centurio.
Konunun geçtiği çağ ve yer: 18. yüzyıl ortalarında Venedik.

Venedik’te Bir Gece Opera Konusu (Johann Strauss II)
Venedik’te Bir Gece Opera Konusu (Johann Strauss II)

Konusu:
Urbino Dukası Guido, birkaç gün sonra vereceği baloya Venedik’in üç tanınmış senatörünü de çağırmış, bu çağrı üçünü de kuşkuya düşürmüştür. Duka çapkınlıklarıyla tanınmıştır. Güzel karılarını baloya götürmek bazı tehlikelere yol açacaktır, içlerinde en kuşkulusu Delacqua o gün karısı Barbara’yı manastıra gönderecek, baloya her üçü de yalnız gideceklerdir. Senatörler ayrılırken Duka’nın gönül işlerinde yardımcısı Caramello sevgilisi Annina ile buluşur Annina senatör Delacqua’nin planını aşçı Pappacoda’dan öğrenmiştir. 

Caramello, Duka’nın pek beğendiği Barbara’yı manastıra kendi gondoluyla götürmeyi deneyecek, dilber kadını manastır yerine Duka’nın sarayına getirecektir. Beri yandan deniz subayı Enrico Piselli’yi seven Barbara başka plan kurmaktadır; kendisini manastıra götürecek gondola süt kardeşi Annina’yı bindirecek kendisi sevdalısıyla buluşacaktır. Senatörler önemli bir haber almışlardır: Duka balo gecesi gözüne giren senatörü baş kâhya yapacaktır. Dellacqua bir hile düşünür; baloya hizmetçisi Ciboletta ile gidecek, eşi olarak tanıtacaktır. Yanaşan gondola eşi sanarak maskeli Annina’yı bindirir, rahat bir nefes alır. Balo başlamış, sahte gondolcu Caramello saraya götürdüğü kadının sevgilisi Annina olduğunu anlamış, çok bozulmuştur. 

Onu Duka’ya Barbara adıyla tanıtır. Biraz sonra bu kez Delacqua görünerek hizmetçisi Ciboletta’yı da gene Barbara adıyla tanıtır. Duka bu işe akıl erdirememiştir, Annina kulağına eğilerek Ciboletta’nın gerçek kimliğini açıklar. Hizmetçi bir yandan sevgilisi aşçıbaşı Pappacoda’yı kollamakta, ona sarayda bir iş olup olmadığını sormaktadır Duka durumu bozmadan idare ederken gerçeğin anlaşıldığını sezen Delacqua karısını manastırdan getirmeye karar verir. 

Duka ise herkesi Son Marco Adası’ndaki eğlenceye çağırır. Alanda Duka Annina ile eğlenmekte, senatör manastırdan gelecek karısını beklemektedir. Birden onu kalabalık arasında genç bir adamın kolunda görür. Barbara yakalanınca güzel bir yalan uydurur-, sözde gondol manastır yolunda akıntıya kapılmış, deniz subayı Enrico Piselli tarafından kurtarılmışlardır. Oyun sürerken Ciboletta ve Pappacoda Duka’ya yaklaşıp tüm gerçeği anlatırlar. Duka önce oyuna kızar, sonra aklına güzel bir çözüm yolu gelir; Caramello’ yu Annina ile evlendirerek başkâhya yapacak, güzel kadının daima yanında kalmasını sağlamış olacaktır. San Marco alanındaki eğlence sürüp gitmekte, aldatanlar ve aldatılanlar mutlu bir gecenin tadını çıkarmaktadırlar.

Türlü entrikalarla işlenmiş konu, İtalya atmosferi; güneş ve deniz bestecinin esinini zenginleştirmiş, neşeli, şakalı, parlak bir müzik dokusunun doğmadım sağlamıştır.

Tanınmış bölümler: «Komm in die Gondol», «Ach, wie so herrlich», «Alle maskiert».

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder