Sevil Berberi Operası Konusu (Gioachino Rossini) - Ders Kitabı Cevapları

Yeni Yayınlar

Haziran 03, 2018

Sevil Berberi Operası Konusu (Gioachino Rossini)

Edit
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 

Sevil Berberi Operası Konusu (Gioachino Rossini) 

Sevil Berberi Operası kim tarafından hangi tarihte yazılmış, bestelenmiştir? Sevil Berberi Operasının konusu, özeti, hakkında bilgi.


SEVİL BERBERİ (İL BARBİERE Dİ SİVİGLİA)
İki perdelik gülünçlü operadır.
Metin: Cesare Sterbini.
Bestecisi: Gioachino Rossini
İlk oynanış: 1816 Roma.
Türkiye’de ilk oynanış: 1949 Ankara.
Başlıca kişiler: Kont Almaviva (Tenor), Figaro (Bariton), Rosina (Soprano – Mezzosoprano), Dr. Bartolo (Bas), Don Basilio (Bas), Bertha (Soprano).
Konunun geçtiği çağ ve yer: 18. yüzyılda Sevil.

Sevil Berberi Operası Konusu (Gioachino Rossini)
Sevil Berberi Operası Konusu (Gioachino Rossini) 

Konusu:
Genç ve yakışıklı Kont Almaviva, yaşlı Dr. Bartolo’nun koruduğu güzel Rosina’ya âşıktır. Kızı elde etmek için sokakta rastladığı berber Figaro’nun yardımını sağlar. Gönül işlerinde pek usta olan Figaro buluşma çareleri sıralar. Örneğin Figaro subay kılığına girip sarhoşmuş gibi eve dalıp kızla konuşacaktır. Dr. Bartolo ise Kont Almaviva’nın ev çevresinde dolaşmasından kuşkulanmakta, müzik öğretmeni Don Basilio’yu yardıma çağırmaktadır. 

Dediğine bakılırsa kızı tümüyle elde etmek için onunla hemen evlenecektir. Figaro görevini yapmakta, Rosina’ya akrabası Lindoro adıyla tanıttığı Almaviva’nın aşkını anlatıp onu kurtaracağından emin bulunmasını söylemektedir. Bu arada sarhoş subay kılığında Almaviva belirmiş, Rosina’ya yaklaşıp mektubunu uzatmıştır. Olaylardan büyük endişeye düşen Dr. Bartolo yardıma bir birlik çağırır; Kont askerlere gizlice kimliğini gösterir, askerler esas vaziyetine geçerken perde iner. Figaro’nun buluşları uygulanmaktadır; Kont bu defa sözde hasta olan Don Basilio’nun yerine gönderilmiş bir müzik öğretmenidir. İki sevgili piyano başında sevişirken Figaro gelir, Dr. Bartolo’yu tıraş edecek, kızı kaçırmak için gizlice anahtarı aşıracaktır. 

Bir ara Don Basilio görünür. Kont’un eline sıkıştırdığı keseyi alıp savuşur, ihtiyar Bartolo Kont’la Figaro’yu kovar, noter alıp gelecek, kızla evlenecektir. Almaviva ve berber içeri merdivenle girip Rosina’yı kaçırmak üzere harekete geçerler. Bu ara Kont kıza gerçek kişiliğini açıklar. Dr. Bartolo noter ve Don Basilio ile dönmüştür. Kont’la berberi görünce asker çağırmaya koşar. Fakat nikâh kıyılmış, hatta tanıklığı Don Basilio yapmıştır. Dr. Bartolo dönünce durumu anlar. Rosina’nın servet ve çeyizini ona bırakacağını söylemesi ihtiyarı biraz olsun avutmuştur. Opera mutlu bir hava içinde sona erer.

Fransız yazan Beaumarchais’nin birbirini tamamlayan iki oyunundan ikincisi «Le Mariage de Figaro – Figaro’nun Düğünü» Mozart, birincisi «Le Barbier de Seville-Sevil Berberi» İtalyan bestecisi Paisiello tarafından bestelenmiş, Rossini karnaval nedeniyle Cesarini adlı kişizade tarafından ısmarlanan ve metni Sterbini tarafından yazılan yeni bir «Sevil Berberi»ni bestelemekten çekinmemiş, iki hafta gibi kısa sürede tamamlamıştır. «Sevil Berberi» ilk oynanışında Paisiello taraftarlarının ve sahnedeki bazı tersliklerin etkisiyle ıslıklanmış, daha sonra olağanüstü güzellikteki melodileri, pırıltılı orkestralaması, neşesi ve mizahıyla İtalyan «Opera buffa – gülünçtü opera» sanatının en üstün örneği olarak kabul edilmiştir.

Tanınmış bölümler: «Uvertür», «Ecco ridente in cielo» «Almaviva), «Largo al factatum» (Figaro), «Una voce poco fa» (Rosina), «La Calunnia» (Don Basilio), «A un dottor della mia sorte» (Dr. Bartolo), «Zitti, zitti piano piano» (Rosina – Almaviva – Figaro).

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder