Figaro’nun Düğünü Opera Konusu (Mozart) - Ders Kitabı Cevapları

Yeni Yayınlar

Haziran 03, 2018

Figaro’nun Düğünü Opera Konusu (Mozart)

Edit
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 

Figaro’nun Düğünü Opera Konusu (Mozart) 

Figaro’nun Düğünü operası kim tarafından hangi tarihte yazılmış, bestelenmiştir? Figaro’nun Düğünü Operası konusu, özeti, hakkında bilgi.


Figaro’nun Düğünü (Le Nozze Di Figaro)
Dört perdelik gülünçlü operadır.
Metin: Lorenzo da Ponte.
Bestecisi: Wolfgang Amadeus Mozart
İlk oynanış: 1786 Viyana.
Türkiye’de ilk oynanış: 1944 Ankara.
Başlıca kişiler: Figaro (Bariton), Susantta (Soprano), Dr. Bartolo (Bas), Marcellina (Soprano), Cherubino (Soprano), Kont Almaviva (Bariton), Don Basilio (Tenor), Kontes Almaviva (Soprano).
Konunun geçtiği çağ ve yer: 18’inci yüzyılda Sevil Kenti.

Figaro’nun Düğünü Opera Konusu (Mozart)
Figaro’nun Düğünü Opera Konusu (Mozart) 

Konusu:
Kont Almaviva, Sevil’in ünlü berberi Figaro’nun yardımı ve aracılığı sayesinde Dr. Bartolo’nun evlât edindiği güzel Susanna ile evlenmiş ancak çapkınlıklarına bir türlü son vermemiştir. Yanına uşak olarak aldığı Figaro’nun nişanlısı Sussanna da göz koyduğu kurbanlar arasındadır. Ancak, Figaro durumu sezmekte, Kont’tan öç almayı tasarlamaktadır. Figaro’ya kini geçmemiş olan Dr. Bartolo ise kâhyası Marcellina’nın vaktiyle Figaro tarafından aldatıldığını savunmakta, ya ikisinin evlendirilmesini, ya da cezalandırılmasını istemektedir. Bu arada Kont’un yaveri genç Cherubino ise saraydaki tüm kadınlarla sevişmeyi tasarlamaktadır. 

Aşkım Susanna’ya açıklarken içeri Kont’un girişiyle saklanır, Kont’un Susanna’ya söylediklerini duyar, yakalanınca da Sevil’deki birliğe sürülür. Kontes, kocasının çapkınlıklarından bıkmıştır. Figaro kendisinin Marcellina ile evlendirileceğini duymuş, bir plan hazırlamıştır; o gece Kont tarafından bahçeye çağrılan Susanna yerine kadın kılığına giren yaver, Kont’un yaklaşmasıyla bir odaya saklanır, kapının geç açıldığından kuşkulanan Kont içeri girer, karısından yatak odasının açılmasını ister. Kırmak amacıyla çekiç almaya gidince Kontes ve Susanna yaveri pencereden kaçırırlar. Yaver yerine odaya Susanna saklanır, kilit kırılır, kız dans ederek çıkar. Kont düş kırıklığına uğramıştır. Düğün hazırlığı ilerlerken Figaro’nun borçlu bulunduğu Marcellina’nın aslında onun anası olduğu çıkar ortaya. Bu sonuca rağmen iki kadın Kont’tan öç almak için planlarını geliştirirler. Kont’a Susanna’nın ağzından bir mektup yazarlar. Susanna, gece bahçeye gelecektir. Ancak, plan gereğince Susanna Kontesin kılığına. Kontes Susanna’nın kılığına girmiş olarak. Gece karanlıkta oyun başarıyla sahneye konur. Kont tuzağa düşmüş, mahcup olmuştur. Karısından af dilerken, Figaro da Susanna’sına kavuşmuştur.

«Le Nozze di Figaro» sanat tarihinde «Opera buffa» türünün kendine özgü eşsiz bir örneğidir. Mozart, Fransız yazarı Beaumarchais’nin oyunu üzerine da Ponte’nin büyük ustalıkla ördüğü metni pırıltılı, canlı, alabildiğine tatlı bir müzik düzeyine oturtmuş, her çağda sevilecek ölümsüz bir opera örneği bırakmıştır.

Tanınmış bölümler: «Non so piu» (Cherubino), «Non piu’and rai» (Figaro,) «Porgi amor»(Kontes), «Voi che sapete» (Cherubino), «Dove sono» (Kontes), «Che soave zeffiretto» (Figaro), «Deh vieni non tardar» (Susanna).

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder