Pantalone Nedir? Tiyatroda Pantalone Karakteri Özellikleri - DERS KİTABI CEVAPLARI

Yeni Yayınlar

Mayıs 01, 2018

Pantalone Nedir? Tiyatroda Pantalone Karakteri Özellikleri

Edit
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 

Pantalone Nedir? Tiyatroda Pantalone Karakteri Özellikleri 

Pantalone nedir? Tiyatroda pantalone anlamı, Pantalone karakterinin özellikleri nelerdir, hakkında bilgi.


Pantalone
Pantalone, commedia dell’arte’nin başlıca tiplerindendir. Kurnaz ve açgözlü olmakla birlikte sık sık kandırılan Venedikli bir tüccardı. Adının, Venedik’in simgesi San Marco aslanı için kullanılan pianta leone (dikili aslan) sözcüklerinden kaynaklandığı sanılır.

Pantalone Nedir? Tiyatroda Pantalone Karakteri Özellikleri
Pantalone Nedir? Tiyatroda Pantalone Karakteri Özellikleri 

Pantalone dar kırmızı yelek, diz boyu kırmızı pantolon ve çorap, pilili siyah cüppe, terlik ve yumuşak kumaştan siperliksiz şapka giyerdi. Sonraları Pantalone’ye uzun pantolon da giydirildi. Maskesiyle esmer, yanakları çökük, kanca burunlu, dağınık keçi sakallı bir tip olurdu. Pantalone, para hırsı ve aşk serüvenleriyle komik duruma düşen bir karakterdi. Paraya çok düşkün olduğundan uşaklarını hep aç bırakır, uşağını işten kovacaksa bunu kesinlikle yemekten önce yapardı. Evliyse, karısı genç, güzel, saygınlıktan uzak ve güvenilmez bir kadın olur, Pantalone karısıyla kızlarının ve hizmetçilerin çevirdiği dolaplar ve yalanlarla aldatılırdı. Adı çıkacak diye korkmasına karşın, kendisiyle açıkça alay eden genç kızlarla flört etmekten de geri kalmazdı.

Pantalone genellikle Dottore tipiyle birlikte, âşık çiftten birinin babası ya da koruyucusu olarak görünürdü. Commedia dell’arte topluluklarının Fransa’ya gitmesiyle orada da Pantalone’ye benzer başka bir tip ortaya çıktı. Elizabeth döneminde İngiltere’deki türevi “Pantaloon” yalnızca yaşlı adam tipi anlamına geliyordu. 18. yüzyıl Londra’sında, uzun paltosu olmayan Pantaloon, commedia deliarte’den türeyen İngiliz Arlecchino oyunlarındaki (harlequinade) karakterlerden biriydi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder