Opera Seria Nedir? - Ders Kitabı Cevapları ve Çalışma Kitabı Cevapları

Yeni Yayınlar

Mayıs 22, 2018

Opera Seria Nedir?

Edit
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 

Opera Seria Nedir?

Opera seria nedir? Opera serianın özellikleri nelerdir? Opera seria tarihçesi, hakkında bilgi.


Opera Seria

Opera Seria Nedir?
Opera Seria Nedir?

Opera Seria; (İtalyancada “ciddi opera”), napoliten opera olarak da bilinir, 18. yüzyılda Avrupa’da egemen olan İtalyan opera tarzıdır. 17. yüzyılın sonlarına doğru başta Alessandro Scarlatti (1660-1725) olmak üzere Napolili bestecilerin yapıtlarında ortay çıkmıştır. Napoliten opera olarak adlandırılması da bundan kaynaklanır.

Kapatby ReklamStore
Opera seria’da müziğin ağırlık merkezini solo ses ile dönemin arya üslubu olan bel canto oluşturuyor, koro ve orkestra genel çerçeveyi çiziyordu. Müzik ve metin resitatif (konuşma ritminde söylenen basit eşlikli diyalog) ve aryalara bölünmüştü. Resitatif dramatik eylemi geliştiriyor, vokal sololar olan aryalar ise karakterlerin duygularını yansıtmasına ve vokal virtüözlük göstermesine olanak veriyordu. Aryaların tipik biçimi ABA yapısındaki da capo’ydu (başa dönüş); ilk bölüm (A), B bölümünden sonra yineleniyor, ama bu kez doğaçlama süslemelere yer veriliyordu.

Opera seria’nın gereksindiği libretto üslubunun önde gelen ustaları Apostolo Zeno (1668-1750) ve Pietro Metastasio (1698-1782) idi; bu librettolarda karakterler klasik mitoloji ya da tarihten alınıyor, araya oyalayıcı komik bölümler katılmıyordu. Opera seria örnekleri arasında George Frideric Handel‘in (1685-1759) Rinaldo’su, Niccolo Jommelli’nin (1714-74) Demofoonte’si, Nicola Porpora’nın (1686-1768) Didone abbandonata’sı (Terk Edilmiş Dido) ve Johann Adolph Hasse’nin (1699-1783) Artaserse’si sayılabilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme