Ocak Ayaklanması Nedir? Hakkında Bilgi - Ders Kitabı Cevapları ve Çalışma Kitabı Cevapları

Yeni Yayınlar

Mayıs 21, 2018

Ocak Ayaklanması Nedir? Hakkında Bilgi

Edit
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 

Ocak Ayaklanması Nedir? Hakkında Bilgi

Ocak Ayaklanması nedir, kimler arasında ve neden gerçekleşmiştir? Ocak Ayaklanması tarihi ve sonuçları hakkında bilgi.


Ocak Ayaklanması
Ocak Ayaklanması; Polonya’daki Rus yönetimine karşı düzenlenen ayaklanmadır (1863-64). Başarısızlıkla sonuçlanmış ve Rusların Polonya üzerindeki denetiminin daha da güçlenmesine yol açmıştır.

Ocak Ayaklanması Nedir? Hakkında Bilgi
Ocak Ayaklanması Nedir? Hakkında Bilgi

II. Aleksandr’ ın 1855’te Rus çarı ve Polonya kralı olmasının ardından, Ruslar Polonya’da Kasım Ayaklanmasından (1830-31) beri uyguladıkları baskıları belli ölçüde yumuşatmışlardı. Ama Rus yönetimine son vermek için mücadele eden gizli örgütler, öğrencilerin ve kentlerdeki gençlik gruplarının desteğiyle etkinliklerini sürdürüyorlardı. Bu grupların 1860’ların başında kitle gösterileri düzenlemeye başlamaları üzerine, Polonya hükümetinin fiili başkanı olan ılımlı reformcu Kont Aleksander Wielopolski, bütün radikal Polonyalı gençlerin Rus ordusunda askere alınmasını kararlaştırdı. Ama askere çağrılan gençler Varşova’ dan kaçarak (14-15 Ocak 1863) kentin yakınlarındaki bir ormanda gizlendiler ve 22 Ocak’ta yayınladıkları bildiriyle ulusal ayaklanma çağrısında bulundular. Birkaç çatışma dışında Rus birlikleri karşısında başarı sağlayamamalarına ve silah açısından yetersiz küçük bir grup olmalarına karşın, zanaatçıların, işçilerin, küçük toprak sahiplerinin ve memurların desteğini kazanarak köylüleri büyük toprak sahiplerine karşı ayaklandırmaya başladılar.

Aynı tarihlerde Varşova’da bir yeraltı hükümeti kuran ayaklanmacılar, 300 bin kişilik düzenli Rus ordusuna karşı gerilla savaşına giriştiler. Ayaklanma çok geçmeden Polonya sınırlarının dışına taşarak Litvanya’ya, Beyaz Rusya’nın bazı kesimlerine ve Prusya ve Avusturya’nın elindeki Polonya topraklarına yayıldı. Ayaklanmacılar bazı yabancı ülkelerin Çar Aleksandr’a protesto notaları yollamalarını sağladılarsa da, gereksindikleri askeri yardımı alamadılar. Öte yandan temmuzda devrimci hükümette üstünlüğü ele geçiren ılımlılar, söz verilen toprak reformunu erteleyerek köylülerin ayaklanmaya sağladıkları desteğin zayıflamasına neden oldular.

Devrimci önder Romuald Traugutt ekim ortalarında hareketin önderliğini ele geçirdiğinde ayaklanma gücünü ve etkisini yitirmeye başlamış, Litvanya’daki ayaklanma ise “Vilnius celladı” olarak bilinen Mihail Nikolayeviç Muravyov tarafından acımasızca bastırılmıştı. Yeni Polonya genel valisi Teodor Berg göreve başlar başlamaz Varşova’da koyu bir baskı rejimi kurdu. Ote yandan Rusların köylülerin desteğini kazanmak amacıyla 1863 yazından başlayarak yürürlüğe koydukları reformlar ayaklanmanın kırsal kesimlerde iyiden iyiye güç yitirmesine yol açtı. Ocak Ayaklanması, Nisan 1864’te tutuklanan Traugutt ve öteki devrimci önderlerin ağustosta idam edilmeleriyle tamamen bastırıldı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder