İlluminati Hakkında Bilmeniz Gerekenler - Ders Kitabı Cevapları

Yeni Yayınlar

Mayıs 16, 2018

İlluminati Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Edit
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 

İlluminati Hakkında Bilmeniz Gerekenler 

lluminatinin hikayesi nedir?
llluminati Latince’den gelen bir kelime olup “aydın, eğitimli kişi”dir. Örgüt ilk kez 1 Mayıs 1776 tarihinde kurulmuştur. Kuruldukları dönemler Reform hareketinin gerçekleştirildiği dönemlere aittir. Kurucusunun Adam Weishaupt isimli İngolstadt Üniversitesi’nde kilise hukuku alanında bir profesör olduğu söylenmektedir. Weishaupt, söylentilere göre yanına 5 kafa insanı daha alıp bu örgütün oluşmasını sağlamıştır.


Bunun dışında bu örgütün kuruluşundaki temel amacın var olan dinlerin toplum üzerinde yarattığı etkiden ve bir nevi baskıdan kurtulmak olduğu söylenebilir. Bunun dışında kadınların ve erkeklerin birlik olarak eşitçe yaşamalarını sağlamak, bilimsel olan inanışlara yönelmek ve dünya düzeninde büyük devletlerin baskıcı kontrol yetilerini ellerinden almak olarak da dile getirilebilir.

İlluminati Hakkında Bilmeniz Gerekenler
İlluminati Hakkında Bilmeniz Gerekenler 

 illuminati-hakkinda-gorusler
İlluminati hakkında gerçekler
İlluminatinin kurucu ismi olan Weishaupt, başlangıçta bu oluşumun isminin “Perfectibilists” olmasını planlamıştır. Bunun dışında “Baveryan İlluminati” olarak da adlandırılabilen bu grubun sahip olduğu ideoloji kavramlarının bütününe de “İlluminizm” adı verilmektedir.

Bavyera’nın yönetici ismi 1777 yılında değişti ve yeni gelen yönetici isim Karl Theodor oldu. Theodor başa geldikten sonra İlluminati’nin de içerisinde bulunduğu bütün kurulmuş olan toplulukları ve cemiyetleri kapattı. Baveryan hükümetinin 1785’te yayınladığı bildirgeden sonra İlluminati açık olan bütün faaliyetlerini bitirmek zorunda kaldı ve hükümet İlluminati topluluğunun bütün yazışmalarına ve bütün belgelerine el koydu.

İlluminati grubunun dağılmasından itibaren, her ne kadar grup hakkında hiç bir faaliyet yürütülmediği ve bütün defterlerin kapandığı sanılsa da dünyadaki çoğu gizli bilgilere ve inanışlara göre, İlluminati topluluğu günümüzde tam tersi şekilde faaliyetlerine dur durak bilmeden devam etmekte, dünya üzerinde binlerce kişiyi kendi bünyesine katmaktadır.

İlluminati hakkındaki söylentiler
İlk olarak bu grubun mantalitesinin tamamen “ütopik bir Yeni Dünya düzeni” oluşturmak olduğu söylenebilir. Bu grube Hegel’in de üye olduğu iddia edilmekte, hatta grubun faaliyetlerinin dayandırıldığı düşüncelerin bir çok kısmının Hegel’e ait olan tez – antitez kurallarından alındığı söylenmektedir.

İlluminati’nin amaçlarından biri olan dini dogmatik yargıları yıkmak için, kurulduğu süreçlerde ilk olarak İtalya gibi bu tip düşüncelerin egemen olduğu yerlerde yayılmaya çalışılmıştır. Hatta İlluminati’nin bünyesine kattığı Rönesans sanatçıları tarafından kendilerini Katolik kilisesiyle bir savaşın içerisine sokmalarına neden olmuştur. Kendilerine bu tip bir yol seçmelerinin sebbei de bilimsel yolda ispatlanabilir gerçeklerin kilisenin de kabul etmesini sağlayabilmek olarak göstermişlerdir.

illuminati-hakkinda-gercekler

İlluminati ünlülerinden de bahsederken pek çok tanınmış Türk ve yabancı sanat camiasından isim örneklemek mümkün olmaktadır. Johann Wolfgang von Goethe, Dük Ferdinand, Franz Xaver von Zwack, Gotha ile Weimar dükleri, Johann Gottfried Herder, Kanye West, Eminem, Beyonce, Kim Kardashian, Arnold Schwarzenegger, Lady Gaga, Madonna, Katy Perry, Justin Bieber, Rihanna, Quentin Tarantino gibi dünya genelinde milyonlarca hayranı olan ve camianın içerisinde yer alan bu isimlerin İlluminati’yle yakından bağlantılı oldukları iddia edilmiştir. Hatta bu isimlerin örgütün simgesi haline gelen “üçgen”, “üçgenin içinden bakan göz” ya da “üçgenin içinde doğan güneş” gibi sembolleri kıyafetlerinde, filmlerinde, kilplerinde vb. alanlarda kullanarak gruba olan üyeliğini gizlice ifşa ettikleri öne sürülmüştür.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder