Geri Dönüşüm Çevre Kirliliğini Önler Mi? - Ders Kitabı Cevapları ve Çalışma Kitabı Cevapları

Yeni Yayınlar

Mayıs 01, 2018

Geri Dönüşüm Çevre Kirliliğini Önler Mi?

Edit
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 

Geri Dönüşüm Çevre Kirliliğini Önler Mi?

Geri dönüşüm yapmak çevre kirliliğini önler mi? Geri dönüşümün çevre kirliliği üzerindeki etkileri nelerdir?


Geri Dönüşüm Çevre Kirliliğini Önler Mi?
Geri dönüşüm, atılan materyalleri yeni ürünler yaratmak için yeniden kullanarak potansiyel atığı değerli bir metaya dönüştürme sürecidir. Bu uygulama, konvansiyonel atıkların imhası sonucunda oluşan birçok kirleticinin azaltılması da dahil olmak üzere birçok çevresel yararlar sunmaktadır.

Geri Dönüşüm Çevre Kirliliğini Önler Mi?
Geri Dönüşüm Çevre Kirliliğini Önler Mi?

Atıklar
Geri dönüşüm, evler ve işletmeler tarafından üretilen çöp miktarını önemli ölçüde azaltır. Aksi halde düzenli depolama alanlarına gidecek veya yakılmayı gerektiren atıklar yerine, yeni ürünler şeklinde yeniden kullanılmaktadır. Geri dönüşüm, düzenli depolama alanlarının oluşturulmasını yavaşlatır ve ortaya çıkan kirliliğin çoğunu azaltır.

Su kirliliği
Alüminyum kutuların ve kağıtların geri dönüşümü, yeni malzemelerden imal edilen ürünlerin üretiminden çok daha az su kirliliğine neden olur. Depolarda bol miktarda zehirli madde bulunur. Zamanla, bu malzemelerin kirleticileri yer altı sularına sızar. Üstelik bu yeraltı suları, birçok insan için içme suyunun önemli bir kaynağıdır.

Hava kirliliği
Geri dönüştürülmüş materyalleri kullanarak yapılan imalat ürünleri, yeni kaynaklardan ürünler üretmek için kullanılan endüstriyel proseslerden çok daha az enerji harcar ve böylece sera gazı emisyonlarını önemli derecede azaltır. Depolama alanları aynı zamanda, potansiyel bir sera gazı olan metan ve bilinen kanserojenler ve diğer hava kirleticilerinin üretilmesinden sorumludur. Yakma işlemi, ağır metaller ve tamamlanmamış yanmanın sonucu olan bilinmeyen kimyasal bileşikler ile birlikte toksinleri havaya salar. Eski malzemeleri geri dönüştürmek bu gibi zararları azaltır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder