Rahimde Yanma Nedenleri ve Tedavisi - DERS KİTABI CEVAPLARI

Yeni Yayınlar

Mart 25, 2018

Rahimde Yanma Nedenleri ve Tedavisi

Edit
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 

Rahimde Yanma Nedenleri ve Tedavisi

Rahimde yanma hissi, genelde rahim iltihabı nedeniyle ortaya çıkar. Ama rahimde yanma sık karşılaşılan bir şikayet olmasına rağmen, sorun teşhisi için tek başına yeterli veri sağlamaz. Adet düzensizlikleri, leğen kemiği civarındaki ağrılar, idrar yaparken yanma gibi başka belirtilerle birlikte değerlendirilmelidir.


 Rahimde Yanma Neden Olur?
1) Rahim İltihabı
Endometrit veya rahim içi iltihabı da denilen bu hastalığın belirtilerinden biri de rahimde yanma ve kaşıntı olabilir. Rahim iltihabı söz konusu olduğu zaman kabızlığın da dahil olduğu bağırsak rahatsızlıkları vb. başka belirtiler de ortaya çıkabilir.

Rahimde Yanma Nedenleri ve Tedavisi
Rahimde Yanma Nedenleri ve Tedavisi

Aşağıdaki etkenler rahim iltihabına neden olabilir:

Kilamidya
Gonore
Tüberküloz
Vajinada bulunan doğal bakteriler
Aşağıdaki etkenler ise rahim iltihabı riskini artırır:

Kürtaj ve dilatasyon
Rahim içi zarından örnek alınması, endometrial biyopsi
Histeroskopi (rahim içinin histeroskop aleti ile görüntülenmesi)
Spiral vb. rahim içi araçların yerleştirilmesi
2) Menopoz
Menopozla birlikte vajina dokularındaki değişim idrar yaparken yanmaya yol açabildiği gibi, rahimde yanma şikayetine de neden olabilir.

İdrar yaparken yanmaya neden olan bazı diğer etkenler, sonrasında rahimde yanma ve ağrı şeklinde hissedilen bir etki bırakıyor olabilir.

3) Dolaşım Sorunları
Kanın pıhtılaşma mekanizmasını etkileyen bazı sorunlar nadiren de olsa rahimde yanma şikayet ile bir arada görülebiliyor. Kan sulandırıcı ilaçların kullanımı da benzer bir etkiye neden olabilir.

4) Diğer Nedenler
Rahimde yanma şikayeti söz konusu olduğunda aşağıdaki hastalıkların farkında olmak ve gerekli tetkikleri yaptırmak önemlidir:

Round Ligament Ağrısı: Hamileliğin ikinci üç aylık döneminde çok sık ortaya çıkan bu ağrı, rahmi destekleyen yuvarlak bağ dokularının gerilmesi ile ortaya çıkıyor.

Rahim Fibroidi: Kanserli olmayan doku farklılaşmalarıdır. Nadiren yol açtıkları belirtiler arasında rahimde yanma da olabilir. Neden ortaya çıktıkları bilinmemekle birlikte, genetik faktörlerle ve hormon dalgalanmaları ile ilişkili olduğu düşünülüyor.

Endometriyoz: Rahim içi dokularına benzer dokuların rahim dışında belirmesi durumudur. Yaygın görülen sorunlardan biri olan endometriyoz; ağır adet görmeye, cinsel ilişki esnasında ağrıya veya rahimde yanmaya neden olabilir.İnterstisyel Sistit: Ağrılı mesane olarak da bilinir. Alerjik reaksiyonlardan, pelvik taban kaslarındaki sorunlardan veya mesane dokularının hasar görmesinden kaynaklanıyor olabilir.

Rahimde yanma şikayeti söz konusu olduğunda aşağıdaki sorunların da tespiti veya elenmesi gerekli olabilir:

Rahim kalınlaşması (endometrial hiperplazi)
Tiroid sorunları
Yumurtalık iltihapları
Pelvik konjesyon sendromu
Osteitis pubis
Pelvik tabanda (leğen kemiği civarında) ağrıya neden olabilen diğer sorunlar
Reiter sendromu
Hamilelikte Rahim Yanması
Hamile kadınların birçok kez rahimde yanma şikayeti olmaktadır. Bu hissin nedeni çoğu zaman rahim genişlemesi ve hormon değişiklikleri olmasına rağmen, doktor muayenesine gitmek faydalı olacaktır.

Not: Ama rahimde yanma erken dönem hamilelik belirtisi değildir. Sonraki zamanlarda görülmektedir.

Rahimde Yanma Nasıl Geçer?
En uygun tedavilerin saptanabilmesi için öncelikle sorunun teşhis edilmesi gerekir. Birçok rahimde yanma vakasında herhangi bir tedavi gerekmezken, bazı vakalar için antibiyotik tedavisi başta olmak üzere ilaç tedavileri veya daha radikal önlemler gerekli olabilir.

Rahimde yanmaya iyi gelen tedavi yöntemleri şunlardır:

1) Antibiyotik Tedavisi
Rahim iltihabı hafif seyrediyorsa ve diğer dokulara yayılma riski yoksa, birçok vakada gentamicin ve clindamycin gibi antibiyotik tedavileri yeterli olmaktadır. Bazı vakalarda ise hormon dengesinin sağlanması için doğum kontrol hapları önerilebilir.

2) Sıcak Uygulama
Sıcak uygulama yapmak, rahim krampları ile birlikte görülen rahimde yanma için çok etkili bir müdahale olabilir. Rahimde yanma tehlikeli olmayan etkenlerden kaynaklanıyorsa aşağıdakiler de faydalı olabilir:

Ahududu yaprağı vb. bitki çayları
Karın ve bel masajları
Hafif ve orta tempolu egzersiz
Kahve gibi kafeinli içeceklerin, çok tuzlu gıdaların sınırlandırılması
3) Rahmin Alınması

Aşağıdaki durumlar söz konusu olduğu zaman doktorunuzla histerektomi (rahim alma ameliyatı) alternatifi üzerine fikir alışverişi yapabilirsiniz:

Uzun süreli pelvik ağrı
Kontrol edilemeyen kanamalar
Rahim fibroidi
Rahim sarkması
Endometriyoz
Adenomiyoz
Rahim kanseri

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder