Elde Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi - Ders Kitabı Cevapları

Yeni Yayınlar

Mart 25, 2018

Elde Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Edit
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 

Elde Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Elde sinir sıkışması, genellikle eldeki medyan sinirin sıkışması, uyarılması ve bazen de iltihaplanması ile ortaya çıkmaktadır. Tedavide egzersizler, EMG uygulamaları, bilek korseleri önemli yer tutar. Şiddetli vakalarda cerrahi müdahale çözüm sağlayacaktır.


 Elde Sinir Sıkışması Belirtileri
Elde sinir sıkışması aşağıdaki belirtilerin birine ya da birkaçına yol açabilir:

Elde Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi
Elde Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Elde uyuşma
Ağrı
Parmaklarda kuvvet kaybı
Şişme
Kavanoz kapağı açma, nesne tutma, klavye kullanma, müzik aleti çalma gibi bilek-el-parmak koordinasyonu gerektiren hareketlerde zorlanma
Elde Sinir Sıkışması Neden Olur?
1) Karpal Tünel Sendromu
Karpal tünel sendromu, bilekteki medyan sinirde baskı oluşması durumudur. Elde sinir sıkışmasının en yaygın görülen nedenidir. Baskı ile birlikte sinir çevresinde iltihaplanma da söz konusu olabilir. Herhangi bir şişme veya doku farklılaşması bu baskıya yol açabilir. Karpal tünel sendromu ile ilişkili olan en sık karşılaşılan etkenler şunlardır:

Bileğe veya ele darbe almak
Hamilelik veya menopoz nedeni ile vücudun su toplaması
Şeker hastalığı
Tiroid hormonu bozuklukları
Yüksek tansiyon
Romatoid artrit gibi bazı otoimmun hastalıklar
El kırıkları
2) Dirseğe Darbe Almak
Dirseğin dış köşesindeki kübital tünelden ele giden sinirler (ulnar sinir) geçmektedir. Bu tünele alınan bir darbe, şiddetli sancı ve elektrik çarpması hissi ile birlikte, elde sinir sıkışmasına da neden olabilir. Aşağıdaki etkenler de kübital sinir sendromuna yol açabilir:

Dirsekleri sürekli bükülü tutmak
Dirsek dik pozisyonda uyumak
Kolda ortaya çıkan ödem
Not: Bazı kişiler dirseklerini büktüklerinde, ulnar sinir anatomik olarak yuvasından çıkmakta, hasara açık hale gelmektedir. Zaman içerisinde oluşan tahriş el sinir sıkışması ile sonuçlanabilir.

3) Kistler
İçi sıvı dolu, kanserli olmayan bu yapılar özellikle el ve bilekteki sinir düğümlerine yakın olan yerlerde ortaya çıktığında elde sinir sıkışması yaşanabilir.

Bu kistlerin yol açtığı belirtiler özellikle yüzük ve serçe parmağında görülüyorsa, ulnar tünel sendromundan şüphe edilebilir.

4) Diğer Nedenler
Aşağıdaki etkenler de elde sinir sıkışmasına zemin hazırlayabilir:

Fibromiyalji
Miyofasiyal ağrı sendromu
Sinir işlevlerinde ihtiyaç duyulan A ve B vitaminlerinin eksiklikleri
Multipl skleroz (MS)
Elde Sinir Sıkışması Nasıl Geçer?
Elde sinir sıkışmasına iyi gelen tedavi yöntemleri şunlardır:

1) Sinir Kaydırma Egzersizleri
Aşağıdaki elde sinir sıkışması egzersizleri sayesinde sinirler kendilerine alan açarak sıkışık oldukları pozisyondan kurtulabilir:

Medyan Sinir Kaydırma: Hangi elde sinir sıkışması varsa, başınızı diğer taraftaki omzunuza doğru eğin. Kolunuzu yere paralel olacak şekilde kaldırın. Bileğinizi olabildiğince dışarı doğru bükün. Kolunuzu dirseğinizden doksan derece kırarak eski yere paralel pozisyona dönün.

Ulnar Sinir Kaydırma: Başınızı yine ters tarafa yatırın. Parmaklarınızı açın, işaret parmağınız ve başparmağınızla “0” işareti yapın. Diğer üç parmağınızı avuç içiniz yukarı bakacak şekilde kulağınızın – çenenizin altına yerleştirin (elinizle aynı taraftaki kulak). Buradan destek alarak avuç içinizi yüzünüze yaklaştırın, yaptığınız “0” işareti, delikte karşıyı görecek şekilde gözünüzün üzerine gelsin.

Yavaş hareket edin.
Kas egzersizlerinin aksine, 3-5 kez tekrar etmek yeterli olacaktır. Fazlası siniri tahriş edebilir.
2) Bilek Korseleri
Bilek korseleri, uyguladığı kontrollü baskı ve bilek hareketlerini kısıtlaması sayesinde elde sinir sıkışması belirtilerini yatıştırabilir. Ancak uzun dönemli bir çözüm olarak görülmemelidir.

Kış mevsiminde dışarı çıkarken eldiven kullanın.
İbuprofen veya naproxen gibi iltihap giderici etkili ağrı kesiciler işe yarayabilir.
Elde şişme söz konusu ise buz uygulanabilir.
Steroid şırıngaları önerilebilir.
Elektromiyografi (EMG) elektrik tedavileri veya fizik tedavi uygulanabilir.
3) Cerrahi Müdahale

Özellikle bilek civarında ortaya çıkan kistlerin basit ameliyat ile alınması, sık karşılaşılan bir gereklilik olmaktadır. Diğer tedavilerin yanıt vermediği karpal tünel sendromu vakalarında da uygulanabilir. Sinir çevresine uygulanan baskı ortadan kalktığında elde sinir sıkışması anında geçecektir. Ameliyat sonrasında cerrah tarafından bazı el ve parmak egzersizleri önerilebilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder