James Chadwick Kimdir? - DERS KİTABI CEVAPLARI

Yeni Yayınlar

Mart 01, 2018

James Chadwick Kimdir?

Edit
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 

James Chadwick Kimdir? 

James Chadwick, 20 Ekim 1891 tarihinde İngiltere Bollington’da dünyaya gelmiştir.
Babası, Joseph Chadwick’tir. Demiryolu işletmesinde çalışmıştır. Annesi temizlik işçisiydi. James, 11 yaşındayken ünlü Manchester Gramer Okuluna kayıt olmuştur. Ne yazık ki, ailesi okul ücretini karşılamayacak kadar fakir düşünce, James Chadwick Manchester’daki Manchester Boys Okulu’nda eğitimine deva etti. En sevdiği konular matematik ve fizikti. 16 yaşındayken Manchester Üniversitesi’nden Victoria Üniversitesi’ne kayıt olanağı sağlayan bir burs kazandı.


Matematik okumayı planladı, ancak Chadwick’in fizik eğitimini istediğini varsayan bir fizikçiyle görüşme yapmıştı. Chadwick kendisiyle çelişmemek adına matematik ve fizik okumaya devam etti. Chadwick 1908 yılında üniversiteye başladı. 19 yaşına geldiğinde fizik eğitiminin son yılındaydı ve Ernest Rutherford laboratuvarında bir araştırma projesi üzerinde çalışıyordu . Chadwick’in üniversiteye başladığı yıl Rutherford, Nobel Kimya Ödülü’nü kazandı. Ödül Rutherford’un elementlerin parçalanması ve radyoaktif maddelerin kimyası üzerine araştırmaları için verildi.

James Chadwick Kimdir?
James Chadwick Kimdir? 

Chadwick projesini başarılı bir şekilde gerçekleştirdi ve 1911 yılında fizikte sınıf birinciliği ödülüyle mezun oldu. Mezun olduktan sonra Chadwick, 1912 yılında 21 yaşına kadar Rutherford laboratuarında çalışmaya devam etti ve fizikte yüksek lisans yaptı. Daha sonra, Almanya’nın Berlin kentinde Hans Geiger laboratuvarında çalışması için burs kazandı. Ruthherford gibi, Geiger’ın araştırmasıda radyoaktifti ve Chadwick bu alandaki çalışmalarına devam etmek istedi. Geiger’in adı, radyasyonu algılamak ve ölçmek için icat ettiği cihazla hatırlanır. (Geiger Sayacı)

Chadwick, Berlin’deyken Birinci Dünya Savaşı 1914 yılında başladı. Savaş 1918 yılında sona erene kadar Berlin’in batısında bir kampta kalmak zorunda kalmıştır. Chadwick, 1919 yılında 28 yaşındayken Ernest Rutherford’a tekrar doktorasını yapmak için başvurusunu iletti. Chadwick, 1921’de atom sayıları ve nükleer kuvvetler ile ilgili bir tez hazırlayarak doktora belgesini almayı başardı. Chadwick, nükleer araştırmalarını Cavendish Laboratuarı’nda sürdürdü. 1923’te 32 yaşındayken Rutherford Araştırma Dairesi Müdür Yardımcısı oldu ve atom çekirdeğini incelemeye devam etti.

O günlerde, araştırmacıların çoğu, çekirdeğin yanı sıra dışındaki elektronların da olduğuna inanırdı. 1920’li yıllar boyunca, Chadwick laboratuarda bu nötr parçacıkları bulmak için çeşitli girişimlerde bulundu ancak başarı elde edemedi. Bununla birlikte, nötronun nötr bir parçacık olduğuna giderek ikna olmuştu. Bununla birlikte, varlığını ispatlamak için gerekli delilleri elde edemedi.

1932 yılında Chadwick, Gama ışını kaynağı radyoaktif element polonyum elementi olmuştu ve Chadwick, aradığı parçacıkların protonlara çarptığı sonucunu çıkardı. Ateş yardımıyla, Cavendish laboratuvarında çalışmaya başladı. Polonyumu bir kaynak olarak kullanarak, balmumu oluşturdu. Protonlar mumu bıraktı ve Chadwick, protonların davranışını ölçtü. Protonlar, kütle ile elektriksel olarak nötr parçacıklara çarptığını gözlemlemiş ve Chadwick nötronu bulmuştu.

İki hafta içinde, Nötron’un Olası Varlığını açıklamak için dönemin ünlü bilim dergisi Nature’a makalesini yazmıştı . Nitekim, Chadwick şu an yeni bir temel parçacık keşfettiğine inanmadı. Nötronun bir proton ve bir elektrondan oluşan karmaşık bir parçacık olduğuna inanıyordu. Alman fizikçi Werner Heisenberg, nötronun bir elektron-proton çifti olamayacağını ve aslında yeni bir temel parçacık olduğunu gösterdi. 1935’te James Chadwick, nötron keşfi için Nobel Fizik Ödülünü aldı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder