İç Tasarım ve Rengin İnsan Mutluluğuna Etkisi - Ders Kitabı Cevapları ve Çalışma Kitabı Cevapları

Yeni Yayınlar

Mart 04, 2018

İç Tasarım ve Rengin İnsan Mutluluğuna Etkisi

Edit
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 

İç Tasarım ve Rengin İnsan Mutluluğuna Etkisi 

İç tasarım ve duygular arasındaki bağ son on yılda çok fazla dikkat çekmesine rağmen, bu çevreci psikoloji biçimi binlerce yıldır var – Hint Vastu Shastra, Çin Feng Shui, vs. Sinirbiliminin yükselişi yüzünden bilim adamları bu konuyla ilgili çok araştırma yapmaktadır ve en inanılmaz sonuçları bulmuşlardır. İç tasarım öğelerinin, insanlarda olumlu ya da olumsuz duygusal tepki uyandırmaya yeteneğini göstermişlerdir. Bu bulgular, yaratıcılık, barış ve mutluluğu teşvik etmek amacıyla dekoratif unsurları bilinçli olarak manipüle eden alanlar tasarlamak için kapı açmıştır.


Ev aydınlatması son derece önem arz etmektedir. Elbette ki en iyi aydınlatma kaynağı güneş, bu nedenle odada bulunan pencerelerin sayısı ve büyüklüğü kişinin mutluluğunu artırabilir, hüzün artar ya da endişe artırabilir. 2002 yılındaki bir araştırma, gün ışığının varlığının satış hacminin artırılmasında en önemli faktörlerden biri olduğuna karar verdi; böylece doğal ışığın insan performansını da geliştirdiğini söylüyor. Psikolojik Bilim Derneği’nin Bir Dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, bazı odalar çok somut duygulara neden olabilmektedir. Araştırmanın 200 katılımcısına ortalama bir ev için tipik olan varsayımsal odaların bir listesi verildi ve her birinin iki ortam açıklaması seçmelerini istedi. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, sonuçlar iç tasarımın geleneksel bilgeliği olan örn. Giriş odası davetkâr olmalı, ana yatak odasında romantizm hissi yansıtılır, dolap organizasyonu temsil eder gibi sonuçlar elde edilmiştir.

İç Tasarım ve Rengin İnsan Mutluluğuna Etkisi
İç Tasarım ve Rengin İnsan Mutluluğuna Etkisi
Odanın boyutu ve ferahlığı insanların ruh halini etkilemektedir. Aslında InformeDesign’da yayınlanan bir araştırma, çoğunlukla göz ardı edilen tavan yüksekliğinin bireyin özgürlük ya da sınırlama kavramı üzerindeki etkisini inceler ve tavanın yüksekliğinin, kişinin bilinçaltı alan ve çevre algısını etkilediği düşünülmektedir. Ayrıca, insanların daha yüksek tavanlara sahip odalarda daha yaratıcı ve odaklandıklarını kanıtladı ve ruh halleri önemli ölçüde geliştirildi. Birçok çalışma bitkilerin yakınlığının kişinin ruh halini, konsantrasyonunu ve hatta bellek tutma kapasitesini özellikle iyileştirebileceğini gösterdi, çünkü doğal elementlerin görünümü ve varlığı stres azaltmaktadır.

Ortalama bir insan evinin tasarımını ve görünümünü düşündüğümüzde, kendi stil ve konforlarına hitap eden özellikleri seçerler. Bununla birlikte, araştırmalar, ev sahiplerinin yaptıkları belirli kararları düşünerek daha fazla vakit geçirmek isteyebileceğini gösteriyor. Sonuçta, kullandığınız dokudan renklerden, içine dahil ettiğiniz koku ve seslere kadar olan her şey, ailenin genel mutluluk seviyesini doğrudan etkilemektedir.

Geçen 30 yılı aşkın bir sürede, Amerikan gelirleri yüzde 20 büyüdüğünü, evlerin boyutlarının neredeyse ikiye katlandığını ve ancak toplumun mutlu olmamasını biliyor muydunuz?

Harvard Üniversitesi’nden peyzaj tarihi profesörü John Stilgoe, “Büyük ev, Amerikan ailesinin parçalanmasını temsil ediyor” diyor ve “Her insan sadece kendi televizyonuna sahip değildir; her insanın kendi banyosu vardır. Bu evlerin bir kısmı tam anlamıyla iki çocuk için üç oyun odası ile tasarlanmıştır. Bu şekilde, aile üyeleri nadiren etkileşim halinde olmalılar. Ve uzlaşma kavramı, bu evlerin spor yaptığı çok pencereden biridir. ”

İç tasarımın mutluluğa etkisi daha mutlu bir ev aramak isteyenler, estetik ve tasarım düşünerek daha fazla zaman harcamakta ve harcayacakları daha az para ile ilgilenmek durumunda kalmaktadır. Örneğin aydınlatma alınabilir. Çok fazla veya çok az ışık vücudun doğal uyku döngüsünü bozar ve strese neden olabilir. Kronik stres ve uyku eksikliği sıklıkla baş ağrısı, depresyon ve bastırılmış bir bağışıklık sistemi gibi sağlık sorunlarına yol açar. Bunu anlayarak ve evin gün boyunca yeterli aydınlatmaya sahip olmasını sağlayarak, uykunuzu geliştirebilir ve uygun fiziksel ve psikolojik tamiratı teşvik edebilirsiniz. Feng Shui’nin psikolojisi batı dünyasında takdir edilmese de, doğunun yaşam biçiminden toplanan ve alanın enerjilerini dengelemek için yoğun bir vurgu yapan birçok ders var. Bazen tütsü yakmak, dağınıklığı ortadan kaldırmak ve aydınlatma odaları kadar basittir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder