Göbek Deliği Kokusu Nedenleri ve Tedavisi - Ders Kitabı Cevapları

Yeni Yayınlar

Mart 25, 2018

Göbek Deliği Kokusu Nedenleri ve Tedavisi

Edit
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 

Göbek Deliği Kokusu Nedenleri ve Tedavisi

Göbek deliği kokusu neredeyse her zaman mikroplar nedeniyle ortaya çıkar. Aşırı terleme veya yetersiz temizlik buna yol açabilir. Göbek deliği kokusundan kurtulmak için ilk yapılması gereken, göbek deliğinin kuru ve temiz tutulmasıdır.


 Göbek Deliği Kokusu Neden Olur?
1) Maya, Mantar Veya Bakteriler
Göbek deliğinin çukur, karanlık, nemli ve sıcak olması bazı mikropların üremesi için elverişli bir ortam hazırlayabilir. Göbek deliği kokusu, çoğu zaman mantar, maya veya bakterilerin sayıca çoğalması nedeni ile görülmektedir. Aşağıdaki durumlar buna zemin hazırlayabilir:

Göbek Deliği Kokusu Nedenleri ve Tedavisi
Göbek Deliği Kokusu Nedenleri ve Tedavisi

Yetersiz temizlik
Şeker hastalığı
Göbek piercingleri (takıları)
Göbek deliği yapısal olarak içe doğru olanlarda, dışa doğru olanlardan daha sık göbek deliği kokusu şikayeti görülmektedir. Bu mikroplar sayıca çok artarsa, göbek deliğinde iltihap ve akıntı oluşabilir, ciltte kızarıklık ve sancı hissedilebilir.

İlgili makale için lütfen tıklayınız: Göbek deliği iltihabı belirtileri ve tedavisi

2) Terlemek
Ter göbek deliği kokusu riskini artırır. Bu nedenle hamilelerde veya meslekleri beden gücü gerektiren kişilerde daha sık karşılaşılabilir. Bazı kadınlarda adet veya yumurtlama dönemlerinde de metabolizma hızının artması ile birlikte ter ve göbek deliği kokusu oluşmaktadır.

3) Urakal Sorunlar
Bebek anne karnında iken idrar torbasının üst kısmında urakus isimli bir kanal gelişir. Urakus sayesinde bebeğin idrarı annenin mesanesine aktarılır. İlk üç aylık süreden sonra bu kanal kapanır. Ancak doğumsal bir sorun olarak bazı bebeklerde urakus tam kapanmaz.

Patent urakus adı verilen bu sorun, doğumdan sonra bebeğin göbeğinden idrar benzeri bir akıntı gelmesine yol açabilir. Çocukluk çağlarında göbek iltihaplarına da neden olabilir. Açıklık çok az olursa akıntı fark edilmeyebilir; ancak göbek deliği kokusu ortaya çıkabilir.4) Diğer Nedenler
Yenidoğan bebekte göbeği düşene kadar bir miktar koku gelmesi normaldir.
Karın bölgesine uygulanan cerrahi müdahalelerde toparlanma sürecinde göbek deliği kokusu oluşabilir.
Göbek Deliği Kokusu Nasıl Geçer?
Göbek deliği kokusuna iyi gelen yöntemler şunlardır:

1) Tuzlu Su İle Yıkayın
1. Adım: Küçük bir kâse suda bir yemek kaşığı tuz çözün. Bir taraftan göbek deliğinizi yıkarken bir taraftan parmak ucunuzla masaj yapın. Tuzlu suyla ıslattığınız bir parça temiz kumaş yardımı ile de masaj yapabilirsiniz.

2. Adım: Bir pamuk parçası ile göbek deliğinizi güzelce kurulayın. Tüm nemin kaybolduğundan emin olmak için saç kurutma makinesi kullanın.

3. Adım: Göbek deliğinize ve çevresine nemlendirici krem sürmeyin. Aksi takdirde nemle beslenen mantarlar göbek deliği kokusuna neden olabilir. Temizlemek amacı ile oksijenli su da kullanabilirsiniz. Ancak sonrasında güzelce kurulamalısınız.

2) İlaç Tedavisi
Bakteri çoğalmasından kaynaklanan göbek deliği kokusunda antibakteriyel kremler önerilecektir. Neden maya veya mantarlar ise, antifungal kremler önerilecektir.

3) Yenidoğanda Göbek Deliği Kokusu
Henüz göbeği düşmemiş bebeklerde %70’lik etil alkol ile ıslattığınız bir parça pamuk kullanabilirsiniz. Günde bir veya iki kez bu pamuğu göbeğine nazikçe uygulayın.

4) Cerrahi Müdahale


Aşağıdaki sorunlar söz konusu olduğu zaman cerrahi müdahale önerilebilir:

Patent urakus, urakal kist vb. urakus sorunları
İdrar yollarının daralmasına veya tıkanmasına yol açan sorunlar
İdrar yolların yakınında bulunan kist veya tümörler

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder