El Ve Ayak Uyuşmasına Hangi Bölüm Bakar? - Ders Kitabı Cevapları

Yeni Yayınlar

Mart 25, 2018

El Ve Ayak Uyuşmasına Hangi Bölüm Bakar?

Edit
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 

El Ve Ayak Uyuşmasına Hangi Bölüm Bakar?

El ve ayak uyuşmasında başka bir şikayet yoksa, nöroloji bölümüne gidilebilir. Ancak kas krampları, çarpıntı gibi başka belirtiler de varsa aile hekiminize veya bir genel dahiliye doktoruna uğramalısınız.


 1) Nöroloji
Kişinin el ve ayak uyuşması haricinde başka bir şikayeti yoksa nöroloji bölümünü tercih etmesi mantıklı olacaktır. Aşağıdaki belirtiler söz konusu olduğunda sorunun sinir sıkışması gibi sinir kaynaklı hastalıklar olabileceği düşünülür:

El Ve Ayak Uyuşmasına Hangi Bölüm Bakar?
El Ve Ayak Uyuşmasına Hangi Bölüm Bakar?

Baş dönmesi, nefes darlığı, konsantrasyon bozukluğu, titreme vb. başka belirtiler yoksa
El ve ayak uyuşması birden başlamamış, zaman içinde artarak ilerlemişse
Karpal Tünel Sendromu Ve Tarsal Tünel Sendromu: El ve ayak uyuşmasına çok sık yol açan iki sinir sıkışması türüdür. Bu hastalıklarla nöroloji bölümü ilgilenir. Bu hastalıkların bazı özellikleri şunlardır:

Hasta elini çok kullanırsa şikayetleri artar
Kas gücü düştüğü için ilgili el hareketlerini yapamayabilir
Gebeliğe bağlı gelişebilir
Ev hanımlarında ve bilgisayar faresi kullananlarda çok sık görülmektedir
Tinel Testi: Karpal tünel sendromunu saptamak için etkili testlerden biridir. İki el bileğinizi de 90 derece içe doğru kıvırın. İki elinizin dış yüzü temas etsin. O şekilde 60 – 120 saniye bekleyin. Karpal tünel sendromu varsa uyuşma başlayacaktır. Ancak uyuşma yoksa, karpal tünel sendromu olmadığı sonucu çıkarılmaz.

2) Aile Hekimi
El ve ayak uyuşması bazen de elektrolit dengesizliğinden kaynaklanabilir. Elektrolitler kandaki kalsiyum, potasyum, klorit, sodyum gibi bazı kimyasallardır. Elektrolit dengesizliği el ve ayak uyuşmasının yanında aşağıdaki belirtilere de neden olabilir:Kas ağrıları, kontrolsüz kasılmalar, seğirmeler, kaslarda zayıflık
Huzursuzluk, endişeli ruh hali
Aşırı susuz hissetmek
Uykusuzluk
Yüksek ateş
Çarpıntı
El ve ayak uyuşmasının son birkaç günde aniden ortaya çıkmış olması
Uyuşma ve karıncalanmanın zamanla gövdeye doğru ilerlemesi
Elektrolit dengesizliği ve kandaki pH (asitlik) değişimi ile aile hekiminiz ilgilenebilir. Bir genel dahiliye doktoru da bakabileceği gibi; kan tahlillerinizi değerlendiren herhangi bir yetkili pratisyen hekim de gerekli tedaviyi sunabilir.

3) Genel Dahiliye
El ve ayak uyuşmasının yanında başka belirtiler de varsa ve bu durum elektrolit dengesizliğinden kaynaklanmıyorsa, teşhis için genel dahiliyeye gitmelisiniz. Hasta burada yapılacak tetkik ve değerlendirmelerden sonra tedavi edilebilir veya ilgili birime sevk edilebilir.

4) Plastik Cerrahi Ve Göğüs Cerrahisi
Plastik Cerrahi: Nöroloji doktorları hastayı ilerlemiş karpal tünel sendromu gibi bazı sorunlarda plastik cerraha sevk edebilir. Daha öncesinde aynı şikayetle nöroloji bölümüne gitmişseniz, tekrar bu bölüme uğramadan direk plastik cerraha gidebilirsiniz.

Göğüs Cerrahisi: Kaburga fazlalığı söz konusu olduğunda gerekli tedaviyi sunabilir. Kaburga fazlalığı vakalarında tek taraflı uyuşma söz konusu olur.

Not: Öncesinde durumunuz için bir teşhis konulmadıysa, bu bölümlerden başlamak yerine nöroloji veya genel dahiliyeyi tercih etmelisiniz.

El uyuşması hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen tıklayınız: El uyuşması nedenleri ve tedavisi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder