Diş Eti Kanaması Nedenleri Ve Tedavisi - Ders Kitabı Cevapları

Yeni Yayınlar

Mart 25, 2018

Diş Eti Kanaması Nedenleri Ve Tedavisi

Edit
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 

Diş Eti Kanaması Nedenleri Ve Tedavisi

Diş eti kanaması genellikle diş taşı veya hatalı ağız bakımı nedeni ile ortaya çıkar. Diş hekiminin uygulayacağı basit müdahalelerle diş taşı kolaylıkla temizlenebilir. Ancak diş eti kanaması nadiren de olsa ciddi kanama problemlerinden kaynaklanabilmektedir.


 Diş Eti Kanaması Neden Olur?
1) Diş Plağı Ve Diş Taşı
Diş eti kanamasının en sık karşılaşılan nedeni, diş plaklarının ve diş taşının yol açtığı diş eti iltihabıdır. Diş plağı, tüketilen gıda artıklarında biriken bakterilerin diş üzerinde oluşturduğu tabakadır (diş sararması). Bu tabaka zamanla daha sert tartara ve diş taşına dönüşür. Diş taşlarının diş eti çizgisinde yol açtığı tahriş ve iltihap ise diş eti kanamasına yol açar.

Diş Eti Kanaması Nedenleri Ve Tedavisi
Diş Eti Kanaması Nedenleri Ve Tedavisi

2) Sert Diş Fırçaları
Diş eti kanamasının sık karşılaşılan nedenlerinden biri de fiziksel etkenlerin yol açtığı çizilme ve tahriştir. Bazı örnekleri şunlardır:

Fırçası sertleşmiş diş fırçası kullanmak
Diş fırçasını çok agresif kullanmak
Diş ipi kullanırken çok bastırmak
3) Kanama Sorunları
Kanın pıhtılaşmasını güçleştiren sorunlar, ufak tahrişlerde bile diş etinde kanamaya yol açabilir. En sık görülen türlerinden biri hemofilidir. Belirtilerinden biri kanama sorunu olan aşağıdaki hastalıklar da diş eti kanamasının kolaylaşmasına yol açabilir:

İskorbüt (C vitamini eksikliği ile tetiklenebilir)
K vitamini eksikliği nedeni ile pıhtılaşma mekanizmasının yavaşlaması
Ehlers Danlos sendromu
Lösemi
Bazı İlaçlar: Aspirin, ekopirin gibi kan sulandırıcı tesiri olan ilaçlar da benzer etkiye yol açarak yan etki gösterip diş eti kanamasına neden olabilir.

4) Diğer Nedenler
Aşağıdaki etkenler de diş eti kanamasına yol açabilir:

Sigara ve çiğnenebilir olanlar dahil tüm tütün mamullerinin yol açtığı tahriş
Hamilelik esnasında ortaya çıkan hormon değişiklikleri
Tam oturmayan diş teli vb. diş aparatları
Dişleri gıcırdatmak
Dişte veya diş etinde ortaya çıkan iltihaplı hastalıklar
Aşırı stres nedeni ile bağışıklık sisteminin diş eti sağlığını yeterince koruyamaması
Diş eti tümörü, yanak ya da damak mukozasında ortaya çıkan tümörler
Diş Eti Kanaması Tedavisi
Diş eti kanamasına iyi gelen tedavi yöntemleri şunlardır:

1) Diş Taşı Temizliği
Diş taşları temizlenmeden diş eti kanamasından kurtulmak mümkün değildir. Diş taşları, diş fırçalama ile veya ev tedavileri ile etkili olarak temizlenemez. Diş hekiminin müdahalesi gereklidir. Diş taşı veya tartar şüphesi olmayan kişiler bile en geç altı ayda bir diş hekimine gitmelidir. Diş taşı söz konusu ise zaman kaybedilmeden hemen gidilmelidir.

Hızlı Durdurma: Diş eti kanamasını kısa sürede durdurmak için, yanağınız üzerinden soğuk uygulama yapabilirsiniz. Ancak bu geçici bir çözümdür; tekrar kanamamsını için gerekli tedaviyi uygulamalısınız.

2) Uygun Ağız Ve Diş Bakımı
Diş Fırçalama Tekniği: Diş fırçası dişler üzerinde sağa sola bastırılarak kullanılmamalıdır. Üst dişler için diş etinden aşağı doğru, alt dişler için diş etinden yukarı doğru süpürme hareketi yapılmalıdır. Dairesel hareketlerle de temizlik yapılabilir.

Diş fırçası yumuşak uçlu olmalı, düzenli aralıklarla değiştirilmelidir.
Dişin arka kısımları da fırçalanmalıdır.
Diş fırçasının uç kısımları köreltilmiş olmalı, sivri olmamalıdır.
Elektrikli diş fırçaları plakları daha etkili ve sağlıklı temizler.
Diş fırçalamaya her gün üç dakika ayırmalısınız.
Diş İpi Kullanımı: Diş ipi, diş aralarındaki yemek artıklarının temizlenebilmesi için etkili yöntemlerden biridir. Ancak amaç, diş aralarını temizlemektir. Diş ipi diş etine çok fazla temas etmemelidir. Aksi takdirde diş eti kanaması olacağı gibi, daha ileri iltihaplar da söz konusu olabilir.

3) Bitkisel Çözümler
Alkol bazlı hazır gargaralar ağız kuruluğuna yol açarak diş etinin kanamasına neden olabilmektedir. Bunun yerine, evde hazırladığınız aşağıdaki ağız çalkalama suları diş eti kanamasını önleyebilir:

Tuzlu Su Gargarası: Bir bardak ılık suda yarım çay kaşığı tuz çözerek hazırlayın. Diş etlerindeki şişmeyi gidererek diş eti kanamasını azaltır; ağrı söz konusu ise giderir.

Şap Gargarası: Yarım bardak suda çeyrek çay kaşığı şap çözerek hazırlayın.Bu gargaranın bazı özellikleri şunlardır:

Mikrop ve iltihap giderici etkisi vardır.
Doğal bir damar büzücüdür (astrenjan etkilidir). Bu sayede diş eti kanamasını azaltır.
Diş etlerini güçlendirip diş ve diş eti arasındaki mesafeyi azaltır. Bu sayede gıda artıklarının bu bölgede birikmesini zorlaştırarak kanama riskini azaltır.
Limon Gargarası: Bir bardak suya yarım limon sıkarak hazırlayın. İçeriğindeki C vitamini diş eti sağlığına büyük katkı sağlar. Ancak limonun asidik içeriği diş çürümelerine yol açabileceği için dişlerinizi fırçalamadan yatmayın.

Kına Yaprağı Gargarası: Bir avuç kına yaprağını yarım litre suda kaynatarak hazırlayın, soğuduktan sonra gargara yapın. Kına yaprağının serinletici ve tahriş giderici etkisi vardır.

Dikkat: Diş etlerinde kanama kronik şekilde sürekli oluyorsa veya kanama miktarı çok fazla ise kanama sorunları endişesi ile zaman kaybetmeden doktora gitmelisiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder