Anneler Günü İle İlgili Kompozisyon - Ders Kitabı Cevapları ve Çalışma Kitabı Cevapları

Yeni Yayınlar

Mart 10, 2018

Anneler Günü İle İlgili Kompozisyon

Edit
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 

Anneler Günü İle İlgili Kompozisyon

Annemiz bizi dünyaya getiren, yaşamı boyunca da bizim en büyük destekçimiz olan bir bakıma hayatınızdaki mucizedir. Ağlarsa anam ağlar, gerisi yalan ağlar atasözünden de anlaşıldığı gibi hayatımıza giren-çıkan yüzlerce insan vardır. Fakat hangisi bizi annemiz gibi koruyup kollayıp aynı zamanda da sevgisini ve şefkatini gösterebilir? Ya da o insanın kendince tanımladığı sevgi kavramı, anne sevgisinin ne kadar yakınından geçebilir?


Annenin sevgisi ve bu anne sevgisini çocuğun hissedebilmesi o kadar önemlidir ve o kadar özel bir duygudur ki, bu özel duyguyu da tek bir güne sığdırma çabası boştur bence. Annemiz tüm hayatı boyunca bizi zaten koşulsuz düşünmüştür. Biz neden 365 gün içinden sadece bir günü annemize ayırmışız? Sadece bu gün değil de her gün annemize onu sevdiğimizi hissettirelim.

Anneler Günü İle İlgili Kompozisyon
Anneler Günü İle İlgili Kompozisyon

Anneler Günü Konulu Kompozisyon 
Mayıs ayının ikinci pazar günü Anneler Günü'dür Anneler Günü evrensel bir gündür Dünyada milyonlarca anne bugün çocukları tarafından sevgi ve saygı ile anılır.

Anneler Günü ülkemizde 1955 yılından bu yana kutlanıyor Türk Kadınlar Birliği ülkemizde her yıl çocukları için büyük fedakarlığa katlanan annelerden birini yılın annesi seçer Yılın annesinin kişiliğinde tüm annelere iyi dilekler sunulur

Amerika'nın Filedelfiya eyaletinde 9 Mayıs 1966 günü Jarvis isimli bir kızın annesi öldü Annesini çok seven Jarvis'in üzüntüsü aylarca sürdü. Hayatla kimsesi kalmayan Jarvis ölüm olayına bir türlü alışamadı Yaşama küstü Canlılığını, yaşama sevincini yitirdi Yemedi, içmedi bir ara ölmeyi bile düşündü Jarvis'in bu durumunu yakından izleyen komşusu Jarvis'le arkadaş oldu Bir gün yaşlı komşu söyleşi sırasında Jarvis'e "İnsanlar doğar, yaşar, ölür Bu bir doğa kanunudur" dedi Bu iki cümle, Jarvis'i çok etkiledi Ölümün de doğmak, yaşamak gibi bir doğa olayı olduğunu düşündü Ancak bu doğruyu bulmak Jarvis'in annesine olan sevgisini azaltmadı Aradan geçen süre içinde ölüm sözcüğünün soğukluğu gitti Yerine anne sevgisinin sıcaklığı geldi Artık Jarvis annesini gözyaşları ile değil severek anmaya başladı Acıları azaldı İçinde arı, duru bir sevgi oluştu

Aradan bir yıl geçti Bu süre içinde Jarvis, hemen her gün annesinin mezarına çiçekler götürdü Jarvis'in annesinin ölüm yıldönümünde bütün arkadaşları eve geldi O gün Jarvis arkadaşlarına :

— Geçen bir yıl içinde çektiğim acılar bana şunu öğretti "Dünyada anne sevgisinin yerini dolduracak hiçbir sevgi yoktur Yılın bir gününü annelere ayıralım O günü annelerimizle ilgili anılarla dolduralım Böylece annelerimize olan sevgi borcumuzu ödeyelim" dedi.

Arkadaşları Jarvis'in önerisini çok beğendiler Birlikte hemen kentin Belediye Başkanına gittiler Başkan onları dinledi. Öneriyi içtenlikle benimsedi Daha sonra bu öneri gazetelere, yazarlara anlatıldı. Jarvis ve arkadaşlarının çalışmaları kısa sürede sonuç verdi Amerika Birleşik Devletleri Kongresi mayıs ayının ikinci pazar gününün Anneler Günü olarak kutlanmasını kararlaştırdı.

Anneler günü ilk kez 1908 yılında kutlandı. Daha sonra bütün uygar ülkelerde kutlanmaya başlandı

Her yıl mayıs ayının ikinci pazar günü gazetelerde annelerle ilgili yazılar, anılar, şiirler yayınlanır. Radyo ve televizyonda ana sevgisini konu eden konuşmalar yapılır. Türk Kadınlar Birliği'nin şubesi olan illerde yılın anneleri seçilir. Okullarımızda ayrıca Anneler Günü nedeniyle toplantılar düzenlenir. Bu toplantılarda okunan şiirler, söylenen türküler, şarkılar, annelere armağan edilir. Filimler gösterilir. Sergiler düzenlenir.

Anneler Gününde annemize bir demet kır çiçeği armağan ederek, bir güzel sözcükle yanağından öperek onu çok mutlu ederiz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder