Kliring nedir ? - Ders Kitabı Cevapları

Yeni Yayınlar

Şubat 04, 2018

Kliring nedir ?

Edit
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 

Kliring nedir ?

Kliring nedir ?
Kliring takasın biraz daha gelişmiş halidir.İmzalanan bir anlaşma ile belli bir dönem takas olanağı sağlamaktadır.Kliring döviz kullanılmadan ithalata olanak sağlar ve ihracatı zor olan malların ihraç edilmesine olanak sağlar.
Kliring Sistemi Nedir?

Kliring nedir ?
Kliring nedir ?

Kliring sistemi, takas yani malın malla değişimine dayanan, fakat bundan daha gelişmiş bir ticaret şeklidir. Karşılıklı anlaşmalarla bu sistemi kabul etmiş olan ülkelerdeki ithalatçılar ithal ettikleri malların bedelini kendi ulusal para cinsinden ortak bir kuruluş olan KliringOfisi’ne öderler, burada biriken para ihracatçıların paralarının ödemesinde kullanılır.

Kliring sisteminde döviz kullanılmaz, dolar veya İsviçre Frangı gibi paralardan hesap birimi olarak yararlanılır. Ancak dönem sonunda alacak ve borçlar arasında dengesizlik olursa borçlu taraf alacaklı tarafa borcunu konvertibil dövizle ödemesi esasına dayanır. 

Bu ticarette amaç ikili ticaret dengesini sağlamaktır. Dengenin kurulamaması halinde ortaya çıkabilecek sorunları çözmek, ticaretin kesintiye uğratmamak için önceden belirlenen limitlerde ülkeler birbirlerine swing (hareketli) krediler tanımlar.
 
Bu sistemin sakıncaları da yok değil, mesela ülkeler sadece anlaşma yapılan ülkelerden ithalat yapabilir buda dış ticaretin serbest gelişimine olanak vermez. 

Ayrıca büyük ülkeler küçük ülkelerden haksız rekabetle ekonomik kazanç sağlayabilir .

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder