Parlak Saçlar İçin Doğru Yıkama Tarifi - DERS KİTABI CEVAPLARI

Yeni Yayınlar

Aralık 05, 2017

Parlak Saçlar İçin Doğru Yıkama Tarifi

Edit
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 

Parlak Saçlar İçin Doğru Yıkama Tarifi

Bir çok bayan ve erkeğin ortak saç problemi saçlarının sönük ve cansız durmasıdır. Saçların bu durumu estetik açıdan da büyük bir kusurdur. Saçlarınızın parlak bir görünüme sahip olabilmesi için sadece kozmetik ürünler ve bakım maskeleri yeterli olmayabilir. Saçlarınızı doğru yıkayarak parlak ve güçlü saçlara sahip olabilirsiniz.


İNCE TELLİ SAÇLAR

İnce telli saçlar için üretilmiş olan şampuanlar, saç tellerinin birbirine yapışmasına engel olarak çok daha hacimli görünmelerini sağlarlar. Özellikle ısırgan otu özlü şampuanlar, saç diplerini saç derisinden hafif kaldırarak daha dolgun bir görünüm kazandırırlar.

Parlak Saçlar İçin Doğru Yıkama Tarifi
Parlak Saçlar İçin Doğru Yıkama Tarifi

Bakım ve onarım etkisine sahip ürünleri haftada bir olmak üzere mutlaka kullanmalısınız. Fakat çok fazla kullanmanız da saçlarınızı gereğinden fazla ağırlaştırabilir.

KURU SAÇLAR

Kuru saçlara özel üretilmiş şampuanlar temizliği, korumayı ve bakımı tek yıkamada aynı anda yaparlar. Özellikle yumuşak yapılı temizleme maddeleri içeren bu şampuanlar aynı zamanda ipek özü gibi maddeler yardımıyla saçın onarılmasına da katkı sağlarlar.

Pirinç yağı, shea yağı, hindistancevizi yağı gibi maddelerle kepekten arındırırlar. Bazı parlaklık veren şampuanlar silikon da içerdiğinden saç yüzeyini tamamen örterler. Bu sayede saçlar daha az nem kaybeder ve parlaklık kazanır.

YAĞLI SAÇLAR

Yağlı saçlar için üretilen şampuanlar yıkama sıklığınızı biraz olsun azaltır. Bu şampuanların içinde saçı yağdan arıtmak için diğer şampuanlara göre daha fazla “tenside” bulunur. Saçlarınızın yağ oluşumunu dengelemek için bitki özlü şampuanları da deneyebilirsiniz.

Saçınıza özel üretilmiş şampuanlar gereğinden fazla “tenside” içerdiği için yıkama sıklığını azaltmasının yanı sıra, saçlarınızın daha fazla yağlanmasına sebep olabilir. Çünkü bu madde yağ bezelerinin tepki vermesine ve daha çok yağ üretmesine yol açabilir. Bu kısırdöngüyü engellemek için daha yumuşak maddeler içeren şampuanları tercih etmeniz daha doğru olur.

KEPEKLİ SAÇLAR

Aslında kepeğe karşı etkili şampuanlar saç tellerinden çok, saç derisine etki ederler. Şampuanda bulunan octopirox maddesi, saç diplerinde oluşan yağ tabakasının azalmasını sağlayarak kepek oluşumunu engeller. Ayrıca salik asit içeren şampuanlar, sürekli hale gelmiş kepek problemiyle baş etmede oldukça etkilidir.

BOYALI SAÇLAR

Normal saçlar için kullanılan şampuanlar, saç renginizin akmasına yol açar. Oysa boyalı saçlar için üretilmiş olan şampuanılar saç renginizin ilk günkü canlılığını korur. Rengin korunması için saç tellerini kaplayan bileşimler içerirler. İçeriklerinde bulunan ethylhexyl methoxycinnamete UV-filtresi ise, yıkama sonrasında saçtan akmadığı için rengin güneşten korunmasını sağlar. Saç rengini koruyan şampuanlar bir sonraki boya zamanının gelmesini biraz olsun geciktirebilirler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder