8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 55 - DERS KİTABI CEVAPLARI

Yeni Yayınlar

Aralık 07, 2017

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 55

Edit
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 55

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 55 yayınımızda kitap içinde ve ünite sonunda bulanan soruların cevaplarını bulabilirsiniz. 8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 55 Etkinlikler sizi zorlayabilir ve her konunun cevaplarını yapamayabilirsiniz. Bu konu içinde sitemizden yardım olarak cevap anahtarlarına doğru ve güvenilir bir şekilde ulaşabilirsiniz.


8. Sınıf İnkılap Tarihi Öğrenci Çalışma Kitabı Top Yayınları Sayfa 55 4. Ünite Çağdaş Türkiye Yolunda Adımlar Laik Devlet Laik Toplum Etkinlik Soruları ve Cevapları
Laik bir devlet laik devlet organları ile bir bütün oluşturmaktadır. Bu etkinlikte de laikliğe adım atarken kaldırılan ve yerine kurulan devlet kurumlarını öğreneceksiniz.

LAİK DEVLET LAİK TOPLUM

8. Sınıf Top Yayıncılık İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Sayfa 55 Cevabı

Osmanlı Devleti’nde eğitim veren kuramların bir kısmı Şeriye ve Evkaf Vekâletine, bir kısmı da Maarif Vekâletine bağlı idi. Bunlardan başka, devletin denetimi dışında olan azınlık okulları ve yabancı okullar vardı. Bütün bu okulların eğitim programları birbirinden farklı idi. Medreselerde çağın gereksinimlerinden uzak bir eğitim söz konusu idi. Mustafa Kemal, eğitimin gençler ve ülkenin geleceği açısından ne kadar önemli olduğunu biliyordu. 16 Temmuz 1921’de Ankara’da toplanan Maarif Kongresi’nin açılış konuşmasında şunları söylemiştir:

“Şimdiye kadar takip olunan öğretim yöntemlerinin, milletimizin gerileme tarihinde, önemli etken olduğu kanaatindeyim. Onun için bir Millî Eğitim Programından söz ederken, eski devrin boş inançlarından ve yaradılış niteliklerimizle hiç de ilgisi olmayan yabancı fikirlerden, Doğu’dan ve Batı’dan gelebilen bütün etkilerden tamamen uzak, millî karakterimiz ve tarihimizle uyumlu kültür kastediyorum

A. TEVHİD-İ TEDRİSAT KANUNU
Yukarıdaki parçayı dikkate alarak Tevhid-i Tedrisat Kanunu’nun çıkarılma gerekçelerini ve toplum hayatında meydana getirdiği değişimleri ilgili kutularda yer alan boşluklara yazınız.

Tevhid-i Tedrisat Kanunu’nun Çıkarılma Gerekçeleri
Cevap: 3 Mart 1924 tarihinde çıkarılan Tevhid-i Tedrisat kanunu eğitim-öğretim birliğini sağlamak ve eğitim veren medreselerin kapatılarak eğitim faaliyetlerin tek tip olmasını sağlamak amacı ile çıkartılmıştır.

Toplum Hayatında Meydana Getirdiği Değişim
Cevap: Tevhid-i Tedrisat kanunu çıkarılmadan önce medrese eğitimleri ve azınlık okulları oldukça yaygındı ve her okul farklı eğitim verirken öğrencilerin de eğitimde eşitlik hakları yoktu. Bu kanunun çıkarılması ile birlikte tüm öğrenciler aynı eğitim sistemi ile eğitim almaya başlamışlardır ve böylece her öğrencinin de eğitimde eşit haklar verilmiştir böylece hiç bir öğrencinin bir diğerinden eğitim üstünlüğü kalmamıştır.

B. 3 MART 1924 TARİHLİ DİĞER KANUNLAR

3 Mart 1924 tarihli kanunlara dayalı olarak kaldırılan ve yerlerine kurulan kurumları aşağıdaki tabloya yazınız.

Kaldırılan Kurumlar
Cevap: Şeriye ve Evkaf Vekaleti, Erkanı Harbiye Vekaleti

Yeni Oluşturulan Kurumlar
Cevap: Şeriye’nin yerine; Din İşleri Başkanlığı, Evkaf Vekaleti yerine; Vakıflar Genel Müdürlüğü, Erkanı Harbiye yerine; Genel Kurmay Başkanlığı kuruldu.

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 55
8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 55


8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 55 da yapmış olduğunuz soruların doğruluğunu test edebilir, yapamadığını ve anlamadığınız soru ve cevaplara sitemizden size örnek teşkil etmesi amacıyla faydalanabilirsiniz. 8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 55

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 55

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 55 Cevapları buradan birebir yapmanız sizin faydanıza olmayacak bilakis sizi tembelleştirecektir. Bu da istediğimiz bir geri dönüt değildir. Bu nedenle uyarılarımızı lütfen dikkate alınız. Öncelikle siz kendiniz yapmayı deneyin. Buradaki amacımız size yapamadığınız sorularda, ya da aklınıza takılan, yerlerde yardımcı olmaktır. Kopyala-yapıştır şeklinde yapmak size bir fayda sağlamaz

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 55

8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 55 hata olduğunu düşünüyorsanız lütfen bildiriniz. Cevaplar yanlış ise yorum kısmında kendi cevabınızı bize iletebilirsiniz. Bazı sorular yorum gerektirdiği için herkesin yorumu farklı olabilir diye cevapları kısa tutmaya özen gösteriyoruz. Kendiniz kitaptaki etkinliklerini yapın, kendiniz tamamen bitirdikten sonra çözümlerinizi buradaki çözümlerle karşılaştırın. Bu vesilesiyle daha etkili bir öğrenme sağlanmış olacaktır.


8. Sınıf İnkılap Tarihi Top Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 55

Yukarıda yer alan cevaplarla kendi cevaplarınızı karşılaştırarak sorularla, çözümlerle ilgili fikir elde edebilirsiniz. Ek olarak birden çok yayın evinin bu kitapları yayınlaması nedeniyle kitaplar sizin kullandıklarınız ile farklılık gösterebilir. Farklı bir yayının kitap cevaplarını sitemizden arayarak bulabilirsiniz. Bütün Yayınların cevapları sitemizde mevcuttur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder