YKS’de 3 köklü değişiklik yapıldı - DERS KİTABI CEVAPLARI

Yeni Yayınlar

Kasım 15, 2017

YKS’de 3 köklü değişiklik yapıldı

Edit
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 

YKS’de 3 köklü değişiklik yapıldı

Cumhurbaşkan Erdoğan’ın talimatıyla kararını revize eden YÖK, YKS’de ortaya çıkabilecek dezavantajları düzeltti

SABAH'ın, Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nda (YKS) sözelci öğrencilere dezavantaj olabilecek bazı kararlara ilişkin, "Hiçbir gencimiz mağdur olmasın" başlığı ile 23 Ekim'de manşetten duyurduğu haberin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Genel Kurulu, kararını revize etti.

40 SORU EKLENDİ

YKS’de 3 köklü değişiklik yapıldı
YKS’de 3 köklü değişiklik yapıldı

Buna göre sınav cumartesi-pazar iki ayrı günde yapılacak. Sözelci öğrencilere yapılan dezavantaj düzeltildi. 

Tüm öğrencilerin gireceği Temel Yeterlilik testi olan birinci sınavda Tarih, Coğrafya, Felsefe, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Fizik, Kimya ve Biyoloji derslerinden toplam 40 soru daha eklendi. Böylelikle ilk günkü sınavda sözel ve sayısalcı tüm öğrencilere 120 soru sorulacak.

TALEPLER DİNLENDİ

Yeni sistemle ilgili Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezine, sözelcilere dezavantaj sağlayacağı, temel bilimlere ilgiyi azaltacağı yönünde şikayetlerini gönderdi. 

YÖK, hem öğrenciler hem de STK'ların taleplerini tek tek dinleyerek yeni sınav sisteminde değişiklik yaptı. YÖK'ten yapılan açıklamada, "Yapılan müzakereler ve analizler neticesinde öğrencilerimizin, ailelerinin ve kamuoyunun kaygılarını azaltıcı ve giderici yönde, yeni ölçme sisteminde 'tedrici geçişi' de dikkate alarak Temel Yeterlilik Testi'nde değişiklik yaptık" denildi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder