Tuğ Nedir? - DERS KİTABI CEVAPLARI

Yeni Yayınlar

Kasım 07, 2017

Tuğ Nedir?

Edit
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 

Tuğ Nedir?

Eskiden beli doğu ülkelerinde (Türkistan’da) Türk devletleriyle Hind ve Çin ülkelerinde büyük bir sancak üzerine boyalı at kuyruğu kıllarından dağınık saç gibi bir alâmet konur ve bu, askeri birliklerin önünde götürülür, buna “Haliş” denirdi. Daha sonraları bunun şekli değiştirilerek söz konusu saçaklar bir sırığın ucuna takılmaya başlandı.

Şöyle ki; dağınık bir halde aşağıya doğru dökülen ve kırmızıya boyanan at kıllarının hepsine beyaz ve kara kılların örülmesiyle meydana gelen bir kaç büküm saçtan sonra bunun üst başına top şeklinde yaldızlı bir büyük bir top ve bazen da onun üzerine bir hilâl yerleştirilirdi . 

Bir süre sonra tuğlar, Osmanlı Devletinde rütbe sahibi, yüksek dereceli devlet memurlanın alâmeti olarak kullanılmıştır. 

Tuğ Nedir?
Tuğ Nedir?

Sancakbeyleri bir, beylerbeyileri iki, vezirler üç, sadrazam beş tuğ taşır ve savaşlarda, padişah’ın otağında yedi tuğ dikilirdi.

Eskiden beli doğu ülkelerinde (Türkistan’da) Türk devletleriyle Hind ve Çin ülkelerinde büyük bir sancak üzerine boyalı at kuyruğu kıllarından dağınık saç gibi bir alâmet konur

Askeri birliklerin önünde götürülür, buna “Haliş” denirdi. 

Daha sonraları bunun şekli değiştirilerek söz konusu saçaklarbir sırığın ucuna takılmaya başlandı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder