Öğretmenin performansına ''Not'' dönemi başlıyor - DERS KİTABI CEVAPLARI

Yeni Yayınlar

Ekim 30, 2017

Öğretmenin performansına ''Not'' dönemi başlıyor

Edit
 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 

Öğretmenin performansına ''Not'' dönemi başlıyor

Öğrenci, veli ve meslektaşların öğretmene not verdiği performans sistemi İstanbul, Ankara dahil 12 kentte başlıyor. Eğitimciler ise performans kriterlerine göre öğretmenin notlanmasına karşı tepkili.


Öğretmenin performansına ''Not'' dönemi başlıyor! İşte, uygulanmaya başlayan iller...

Milli Eğitim Bakanlığı'nın ( MEB) geçen haziran ayında yayımlanan Öğretmen Strateji Belgesi'nde de yer alan, öğrenci, veli, meslektaş, yöneticinin öğretmene not vermesinden oluşacak performans sistemi,12 ilde pilot olarak uygulanmaya başlıyor.

Öğretmenin performansına ''Not'' dönemi başlıyor
Öğretmenin performansına ''Not'' dönemi başlıyor

MEB, 12 ilin valiliğine gönderdiği yazıda pilot uygulamanın Ankara, Antalya, Balıkesir, Erzurum, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Kayseri, Malatya, Mardin, Samsun ve Trabzon'da yaşama geçeceğini duyurdu.

Öğretmenler için performans değerlendirme sisteminin oluşturulması ve 4 yılda bir "yeterlilikler" sınavına alınmasının öngörüldüğü belgeye göre, 2 uygulama da 2018 sonuna kadar hayata geçecek. İşte bunlardan öğretmene performans sistemi hayata geçiyor. 

ÖĞRETMEN; GELİŞİMİ VE MESLEKİ YETERLİLİĞİ AÇISINDAN PUANLANACAK!

Gazete Habertürk'ten Pervin Kaplan'ın haberine göre bu sistemde öğretmen, gelişimi ve mesleki yeterliliği açısından puanlanacak.

Okul müdürü, meslektaş, öğrenci ve veli öğretmene "not" verecek. Bu sonuçlar da öğretmenin kariyer basamaklarında, terfi, hizmet puanının hesaplanmasında, yurtdışı görevlendirme gibi alanlarda kriter olarak kullanılacak.

EĞİTİMCİLER ''PERFORMANS KRİTERİNE GÖRE NOTLANMASINA'' TEPKİLİ...

Eğitimciler ise performans kriterlerine göre öğretmenin notlanmasına tepkili.

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk şöyle şu ifadelere yer verdi:

"Bu kaosun ayak sesleri. Pilot uygulama genişlerse 'Meslektaşıma Performans Notu Vermiyorum' ya da 'Meslektaşımın Performansı 100'dür' eylemi yaparız." Eğitim-Sen de bakanlığın her başarısızlığın sorumlusu olarak öğretmeni gördüğünü belirterek, "Sorun öğretmende değil, yanlış eğitim politikalarında. Öğretmeni notlamak okullarda huzursuzluk getirecek"

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder